Czas na urozmaicanie diety malucha – jak to robić z głową?

Ładuję...
15 października 2020,
Czas na urozmaicanie diety malucha – jak to robić z głową?

Urozmaicona dieta, która uwzględnia produkty z różnych grup, to to jedna z podstawowych zasad prawidłowego żywienia. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i maluchów, które rozpoczęły poznawanie nowych, nieznanych dotąd smaków. Różnorodne menu kształtuje właściwe nawyki żywieniowe niemowlęcia oraz pomaga realizować zapotrzebowanie na ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze i energię. Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią wprowadzanie nowych produktów do diety malucha.

To ważne! Rozszerzanie diety powinno nastąpić po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu1. To czas, kiedy maluszek potrzebuje coraz więcej składników odżywczych, w tym np. żelaza – właśnie dlatego konieczne jest wprowadzanie pokarmów uzupełniających2. O gotowości na rozszerzanie diety może świadczyć ssanie przez dziecko piąstki, wkładanie do buzi różnych przedmiotów czy zainteresowanie spożywanymi przez rodziców posiłkami.

Czy wiesz, że…

…już od momentu poznawania smaków innych niż mleko mamy, niemowlę rozwija umiejętność spożywania pokarmów stałych? Uczy się gryzienia, żucia i połykania posiłków o coraz gęstszej konsystencji. Największe możliwości związane z akceptacją nowości obserwuje się pomiędzy 6. a 10. miesiącem życia3.

Pierwsze smaki w diecie malucha

Jako pierwsze do jadłospisu niemowlęcia wprowadza się warzywa, po około 2. tygodniach owoce, a następnie produkty zbożowe np. w postaci kaszek ,mięso, ryby z czasem przychodzi czas na przetwory mleczne, takie jak jogurt czy twaróg. Pomagają one uzupełnić jadłospis niemowlęcia w składniki odżywcze ważne dla prawidłowego rozwoju i energię.

Warto wiedzieć, że…

…podczas wprowadzania nowych pokarmów każdemu rodzicowi przyda się spora dawka cierpliwości. Nauka nowych smaków może trochę potrwać – nie każdy maluch od razu zaakceptuje wszystkie produkty wprowadzane do jego diety. Nie należy rezygnować, jeśli niemowlę odmawia próbowania nowości – czasem potrzeba kilku, a nawet kilkunastu prób zanim dziecko się do nich przyzwyczai. Nawet podając maluszkowi 1-2 łyżeczki nowego pokarmu, rodzice czynią ogromny krok w kierunku nauki otwartości na rozmaite smaki. Urozmaicona dieta już na etapie dzieciństwa wpływa na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią rozszerzanie diety malucha

Zwracaj uwagę na wielkość porcji – posiłek powinien być dostosowany do wieku i apetytu niemowlęcia, na początku rozszerzania jadłospisu wystarczą niewielkie ilości pokarmu.

Zadbaj o spokojną atmosferę – aby jedzenie kojarzyło się z przyjemnością, podczas podawania posiłków warto zrezygnować z innych czynności – zabawy czy oglądania bajek – które mogą rozpraszać malucha.

Pozwól maluchowi dotykać, próbować i wąchać – niemowlę chętniej poznaje nowości, jeśli może poznać ich kształt, strukturę i zapach – nic nie szkodzi, jeśli się przy tym pobrudzi. Takie pobudzanie zmysłów to jeden z pierwszych kroków do nauki samodzielnego jedzenia.

Proponuj różnorodne smaki – urozmaicanie diety i systematyczne wprowadzanie nowości zachęca malucha do próbowania, a także pozwala pokryć zapotrzebowanie jego organizmu na składniki odżywcze.

Sięgaj po produkty dopasowane do potrzeb dziecka – urozmaicając jadłospis malucha, warto sięgać po produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Dzięki nim rodzice mogą mieć pewność, że wybierają żywność bezpieczną i odpowiednio zbilansowaną – dopasowaną do potrzeb dziecka.

Pamiętaj! Wrażliwe organizmy niemowląt i małych dzieci, wciąż dojrzewające narządy oraz kształtujący się system odpornościowy wymagają żywności sprawdzonej i odpowiedniej jakości. To właśnie dlatego podczas urozmaicania diety maluszka rodzice powinni uwzględniać produkty dedykowane najmłodszym, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. To żywność, która dostarcza młodemu organizmowi składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach (w zależności od etapu rozwoju i potrzeb malucha), a także spełnia wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, które są o wiele bardziej surowe w porównaniu z żywnością dedykowaną dorosłym.

Przykładem produktów, które sprzyjają bezpiecznej nauce nowych smaków, są kaszki BoboVita – dzięki zawartości ważnych składników odżywczych pomagają realizować zapotrzebowanie maluszka na witaminy* i składniki mineralne* – niezbędne do codziennej nauki i odkrywania świata. Ich konsystencja wspiera przechodzenie z diety opartej o mleko na produkty bardziej stałe, a delikatny i pyszny smak sprawia, że dzieci jedzą je z przyjemnością. Czy wiesz, że można je również wypróbować w niecodziennym wydaniu? Taki nietypowy posiłek z pewnością jeszcze bardziej urozmaici jadłospis malucha i zachęci go do próbowania nowych smaków!

Poznaj przepis jagodową panna cotta dla niemowląt po 8. miesiącu życia:

Do przygotowania jednej porcji potrzebne będą:

  • 10 g kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ mlecznej 7 zbóż zbożowo-jaglanej owocowej po 8. miesiącu życia,
  • 80 ml wody,
  • 40 g owoców w słoiczku BoboVita jabłka i jagody po 4.miesiącu życia,
  • 1 łyżeczka masła.

Do kaszki dodaj wodę, zgodnie z opisem na opakowaniu, dodaj łyżeczkę rozpuszczonego masła, wymieszaj, a następnie zmiksuj za pomocą blendera lub malaksera do uzyskania gładkiej konsystencji. Całość przełóż do miseczki lub kokilki i odstaw do lodówki na około godzinę do całkowitego stężenia. Gotową panna cottę wyjmij z naczynia bezpośrednio na talerzyk, a na wierzch połóż owoce ze słoiczka – gotowe!

Odpowiedź na oczekiwania opiekunów, którym zależy na trosce o planetę

Wielu współczesnych rodziców jest coraz bardziej świadomych wpływu żywności ekologicznej na środowisko naturalne. Właśnie dlatego chętniej sięgają po produkty ekologiczne zarówno dla siebie, jak i dla swoich dzieci. Z myślą o ich potrzebach powstała linia BoboVita Bioposiłki, przeciery owocowe oraz musy owocowe w tubkach, skomponowane ze składników ze 100% certyfikowanych upraw i hodowli ekologicznych, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko naturalne. To pyszne propozycje, które zgodnie z przepisami prawa są bez konserwantów, bez barwników i bez wzmacniaczy smaku.

Linia BoboVita to 18 smakowitych nowości, a wśród nich:

Posiłki:

Przeciery owocowe:

*Ważne informacje: Te produkty przeznaczone są do uzupełnienia diety, której podstawą jest mleko kobiece lub modyfikowane. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Musy owocowe w tubkach:

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.

* Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita, które zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminy A, D i wapń. Bezmleczne kaszki BoboVita zawierają cynk, żelazo i wapń. Kaszka ryżowa owoce leśne zawiera wapń i żelazo, a kaszka zbożowa jabłko śliwka zgodnie z przepisami prawa zawiera tylko witaminę B1.

1 Szajewska H. et al., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Pediatria 11.3 (2014): 321-338.
2 Weker, H., Barańska, M. (2014). Żywienie niemowląt i małych dzieci. Instytut Matki i Dziecka, Warszawa.
3 Ibidem.

E-Drogeria
Super-pharm

Przejdź

E-apteka
Super-pharm

Przejdź

oszczędzaj
z klubem lifestyle

Przejdź

WYGODNY ODBIÓR
w drogerii

SZYBKA PRZESYŁKA
do 48h

GWARANCJA JAKOŚCI
renomowane marki

DARMOWY ZWROT
do drogerii

Darmowa dostawa
do drogerii

Szybka przesyłka
od 24h do 48h

Gwarancja jakości
renomowane marki

Darmowy zwrot
do drogerii