Kolagen – przyjaciel kobiety, który nie pyta o wiek

Kolagen – przyjaciel kobiety, który nie pyta o wiek


Różnice w pielęgnacji młodej i dojrzałej skóry różnią się znacząco, ale mają jeden wspólny mianownik. To obecność kolagenu, czyli składnika odpowiedzialnego za elastyczność i sprężystość skóry. Kolagen można porównać do rusztowania, które podtrzymuje skórę. U młodych osób taka podpora jest trwała i mocna, jednak wraz z upływem czasu staje się coraz słabsza i mniej stabilna. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem spada ilość kolagenu. Sprawdź, jak możesz zatroszczyć się o swoją skórę bez względu na to, ile masz lat.

Skóra 20-latki

Kobieta 20-kilkuletnia zwykle cieszy się świetną przemianą materii. Jej skóra jest jędrna i wypoczęta. Jednak organizm dość wcześnie, bo już po 25. roku życia zaczyna tracić zdolność tworzenia nowych włókien kolagenowych. To wtedy mogą pojawić się pierwsze delikatne zmarszczki.

Jak o nią zadbać?

Głównym celem pielęgnacji skóry w tym wieku jest odpowiednie nawilżenie i ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które mogą opóźnić procesy starzenia się. Kobiety po 20-stce powinny zadbać o systematyczne nawilżanie skóry, zarówno zewnętrzne (balsamy, kremy), jak i wewnętrzne (suplementy diety). To nieprawda, że należy czekać na pojawienie się pierwszych zmarszczek i wtedy dopiero zacząć stosować bardziej aktywne składniki. Wczesna pielęgnacja, to rodzaj inwestycji, która zwróci się z nawiązką po latach.

Skóra 30-latki

U kobiet po 30. roku życia cera nadal jest w dobrej formie. Powoli coraz częściej zaczynają tworzyć się drobne zmarszczki mimiczne, zwłaszcza w okolicach oczu, to tzw. kurze łapki. Intensywny tryb życia, praca zawodowa i macierzyństwo dają o sobie znać. Stopniowo słabnie napięcie skóry i pokazuje się cellulit. Pojawienie się pierwszych zmarszczek, to znaczący sygnał mówiący o tym, że organizmowi zaczyna brakować kolagenu.

Jak o nią zadbać?

Kobiety 30+ powinny sięgnąć po kosmetyki wzmacniające barierę lipidową skóry i kolagen w tabletkach, który uzupełni powstałe braki. Półka z kosmetykami może poszerzyć się o nowy produkt – serum, które jest bardziej treściwe niż krem. Dodatkowo w składzie powinny znajdować się między innymi: witamina E, C, cynk oraz biotyna. Komponenty te pozytywnie wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Skóra 40-latki

Skóra kobiet, które skończyły 40. rok życia starzeje się w widoczny sposób. Do tej pory płytkie zmarszczki, znacznie się pogłębiają. Skóra szybciej traci wilgoć. Staje się znacznie cieńsza, bardziej sucha i wiotka. Do tego pojawiają się na niej przebarwienia. Metabolizm i procesy regeneracyjna stają się wolniejsze niż dziesięć lat wcześniej.

Jak o nią zadbać?

To najwyższa pora, żeby zainwestować w dobre produkty, które zawierają dużą dawkę kolagenu i retinolu. Substancje te wnikają do głębszych warstw skóry. Kolagen pomoże odzyskać jej elastyczność i wygładzi zmarszczki. Zaleca się stosowanie oddzielnych preparatów na dzień i na noc. Kremy lub suplementy diety z kolagenem zażywane przed snem intensywniej regenerują skórę.

Skóra 50-latki

Skóra kobiet po 50-tce jest znacznie cieńsza przez spadek hormonu żeńskiego (estrogenu). Zmarszczki pogłębiają się, a owal twarzy zmienia kształt. Skóra dużo szybciej traci ceramidy i wodę. Upływ czasu widoczny jest nie tylko na twarzy, ale też na szyi i dekolcie.

Jak o nią zadbać?

Kobieta, która ukończyła 50-tkę powinna sięgnąć po preparaty przeznaczone dla skóry dojrzałej o działaniu liftingującym, które napną i uelastycznią skórę. Mitem jest to, że spłycenie zmarszczek u kobiet w tym wieku jest niemożliwe. Wszystko zależy od odpowiednio dobranych składników. Zwykłe, uniwersalne preparaty to zdecydowanie za mało. Kremy, maseczki i suplementy powinny mieć w składzie kolagen, kwas hialuronowy oraz ekstrakt z pestek winogron. Komponenty te wzmacniają strukturę skóry, zapewniając jej długotrwałe nawilżenie i spłycenie bruzd.

Materiał opracowany przez firmę Noble Health.

Następny wpis
Zdrowe dziąsła – zdrowy człowiek Czytaj więcej