Skóra wrażliwa

Ładuję...
14 października 2020,
Skóra wrażliwa


Kiedy skóra zaczyna nagle swędzieć, piec, być napięta, podświadomie zaczynamy myśleć o niej  jako o skórze wrażliwej.

Czym właściwie jest skóra wrażliwa?

Skóra wrażliwa w nadmierny sposób reaguje na bodźce drażniące, które w przypadku normalnej skóry nie wywołałyby żadnej reakcji. Najczęściej reakcja skóry wrażliwej jest błyskawiczna i podrażnienia pojawiają się natychmiast po zetknięciu z czynnikami drażniącymi. Powodem nadmiernej reakcji skóry są zmiany struktury i funkcji bariery naskórkowej, w skład której wchodzi naskórek oraz płaszcz hydrolipidowy. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, która bezpośrednio styka się ze wszystkimi zewnętrznymi czynnikami drażniącymi. Składa się on z wielu warstw komórek, z których najbardziej zewnętrzną jest warstwa rogowa, będąca pierwszą linią obrony przed środowiskiem zewnętrznym. Płaszcz hydrolipidowy pokrywający naskórek, składa się z wody i lipidów (tłuszczów). Płaszcz ten chroni skórę przed utratą wody, działaniem drobnoustrojów oraz substancji drażniących.

Skóra wrażliwa w liczbach.

Ostatnie badania epidemiologiczne* dostarczyły nowych danych o częstości występowania tego problemu w Europie (Francja, Szwecja, Hiszpania), USA i Japonii. Około 25% - 30% ankietowanych rasy kaukaskiej (biali Europejczycy), 42%  z typowo ,,afrykańską skórą” i 52% z ,,azjatycką skórą” stwierdziło, że ich skóra jest wrażliwa. Większość z tych osób była relatywnie młoda (około 40% Europejczyków było w wieku 15-34 lat), a problem dotyczył głównie kobiet (50-90% kobiet).

Czy skóra wrażliwa to skóra chora?

Skóra wrażliwa może być skórą fizjologiczną, czyli taką, w budowie której nie stwierdza się żadnych zmian chorobowych. Taką skórę mają niemowlęta, ale również osoby w podeszłym wieku, u których jest ona cieńsza z powodu jej starzenia się. Skóra wrażliwa może być również skórą zmienioną chorobowo. Do najczęstszych schorzeń, w których mamy do czynienia ze skórą wrażliwą, zaliczamy skórę atopową oraz trądzikową, ale również trądzik różowaty czy też łuszczycę. Skóra wrażliwa może być typem skóry, który spowodowany jest czynnikami środowiskowymi, np. promieniowaniem słonecznym, czy też zimną temperaturą powietrza. W tych przypadkach mamy do czynienia ze skórą wrażliwą o przejściowym charakterze. Skóra wrażliwa może być również wynikiem pewnych procedur medycznych, takich jak zabiegi dermatologiczne.

Jakie są objawy skóry wrażliwej?

Objawy można podzielić na subiektywne oraz obiektywne. Do tych pierwszych zaliczamy uczucie ściągnięcia, swędzenia, pieczenia, palenia, mrowienia. Objawy obiektywne to przesuszenie, nadmierne złuszczanie się naskórka, rumień, obrzęk czy grudki.

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadcza podrażnienia skóry. Osoby z wrażliwą skórą stanowią 1/3 wszystkich konsultacji dermatologicznych. Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga systematyczności i skrupulatności. Jeśli znamy czynniki drażniące naszą skórę, w pierwszej kolejności należy ich unikać. Bardzo ważny jest również odpowiedni dobór kosmetyków.

Kosmetyki te powinny przede wszystkim:

  • odbudować barierę naskórkową
  • nawilżyć skórę ( skóra wrażliwa jest sucha);
  • hamować efekty działania wolnych rodników
  • zmniejszyć przekrwienia naczyń krwionośnych skóry
  • zawierać minimalną liczbę i tylko niezbędnych dla skóry składników

* Badanie przeprowadzono w grupie 5500 ankietowanych - Journal of European Academy of Dermatology and  Venereol. 2014 Jun;28 Suppl 4:1-18. doi: 10.1111/jdv.12509. Fragility of epidermis and its consequence in dermatology. Stalder JF1 et al.

Materiał promocyjny przygotowany przez Pierre Fabre Dermocosmetique Polska, producenta kosmetyków A-Derma i dermokosmetyków Avene.

E-Drogeria
Super-pharm

Przejdź

E-apteka
Super-pharm

Przejdź

oszczędzaj
z klubem lifestyle

Przejdź

WYGODNY ODBIÓR
w drogerii

SZYBKA PRZESYŁKA
do 48h

GWARANCJA JAKOŚCI
renomowane marki

DARMOWY ZWROT
do drogerii

Darmowa dostawa
do drogerii

Szybka przesyłka
od 24h do 48h

Gwarancja jakości
renomowane marki

Darmowy zwrot
do drogerii