witamina c na twarz efekty działanie

Witamina C na twarz – działanie, efekty, kiedy zacząć ją stosować?

Witamina C to nie tylko świetny suplement na odporność, ale i składnik aktywny, który pomaga zachować młodą skórę o jednolitym kolorycie. Dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić ją do pielęgnacji oraz które kosmetyki z witaminą C są najbardziej warte uwagi.

Witamina C to jedna z potrzebnych substancji, których nasz organizm nie potrafi sam syntezować. Rzadko spotykamy się z jej niedoborami, bo występuje powszechnie w owocach i warzywach (chociaż od cytrusów lepszym źródłem jest np. natka pietruszki albo surowa papryka!). Niestety, witamina z pożywienia albo suplementów w bardzo niewielkim stopniu dociera do naszej skóry. A szkoda, bo nie bez przyczyny nazywana jest witaminą młodości.

Działanie witaminy C na skórę 

Na szczęście witamina C znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii i obecnie znajdziemy ją w wielu dermokosmetykach, a nawet kosmetykach drogeryjnych. W dodatku jest dobrze tolerowana, dokładnie przebadana naukowo i odpowiednia do pielęgnacji cery w prawie każdym wieku. Jak działa na naszą skórę i jakich efektów możemy się spodziewać?

EKSPERT RADZI

Witamina C jest niezwykle uniwersalną substancją. Kosmetyki z jej zawartością z powodzeniem polecane są zarówno osobom po 25. r.ż., jak i osobom ze skórą dojrzałą. Każdy typ skóry toleruje ją bardzo dobrze. Jedynie w przypadku skór alergicznych, nadmiernie wrażliwych należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu ze względu na możliwość wystąpienia ewentualnych podrażnień

- wyjaśnia dr Monika Serafin, Klinika dr Chlebus.

 

Efekty stosowania kosmetyków z witaminą C

  • Zapobiega powstawaniu zmarszczek
  • Uszczelnia naczynia krwionośnie, zapobiegając ich pękaniu
  •  Wspomaga syntezę kolagenu, który odpowiada za gęstość i jędrność skóry
  • Działa wspomagająco do ochrony przeciwsłonecznej
  • Hamując produkcję melaniny, rozjaśnia skórę i zapobiega przebarwieniom
  • Ma właściwości przeciwzapalne, wspomagając leczenie trądziku

Dlaczego witamina C w kosmetykach tak skutecznie opóźnia procesy starzenia? Siłą tej substancji jest silne działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że witamina C zwalcza jedną z najważniejszych przyczyn starzenia się skóry – wolne rodniki.

Niebezpieczne oksydanty, czyli czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to uszkodzone atomy tlenu, które straciły jeden z elektronów i dążą do odzyskania równowagi. W ograniczonej ilości są nieszkodliwe: ok. 5% wdychanego tlenu z powietrza traci elektron w procesach metabolicznych i jest neutralizowana przez antyoksydanty naturalnie występujące w organizmie. 


Jednak zanieczyszczone powietrze, stres, niezdrowa dieta, ekspozycja słoneczna oraz dym papierosowy zaburzają tę równowagę i prowadzą do nadprodukcji wolnych rodników, tzw. stresu oksydacyjnego. Wtedy wolne atomy tlenu zaczynają odbierać elektrony innym cząsteczkom, uszkadzając zdrowe tkanki: białka budulcowe, łańcuchy DNA, kwasy tłuszczowe. Sprzyja to rozwojowi wielu chorób, m. in. nowotworów, udarów mózgu i miażdżycy, ale wpływa też na stan skóry i tempo jej starzenia.


Skutki stresu oksydacyjnego dla skóry:

  • Spadek nawilżenia spowodowany uszkodzeniem cząsteczek lipidów
  • Utrata jędrności przez osłabienie włókien kolagenowych
  • Zaburzenie syntezy kolagenu
  • Powstawanie i pogłębianie się zmarszczek
  • Osłabienie procesów regeneracji skóry

 

Jak działają antyoksydanty? 

Antyoksydanty stabilizują wolne atomy tlenu. Cząsteczki substancji przeciwutleniającej łączą się z wolnymi rodnikami, tworząc nowe związki chemiczne, lub przekazują im swoje elektrony (tak działa witamina C).

Rodzaje witaminy C w kosmetykach

Wybierając kosmetyki z witaminą C należy zwracać uwagę na zastosowany rodzaj witaminy oraz jej stężenie. Ta liczba czasem pojawia się w widocznym miejscu na opakowaniu, głównie w skoncentrowanych serach. Jeśli producent nie informuje o stężeniu, warto spojrzeć na listę składników kosmetyku i sprawdzić, na której pozycji pojawia się składnik aktywny. Im bliżej początku listy, tym jest go więcej.


Jak znaleźć witaminę C na liście składników? Tu zaczynają się trudności, bo składnik ten występuje pod postacią bardzo różnych substancji chemicznych. Podstawowa, czysta forma to kwas L-askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid). Występuje najczęściej w formie serum.

 

Czysty kwas L-askorbionowy

  • Ma mocne działanie i szybko rozjaśnia przebarwienia
  • Polecany jest dla cery tłustej
  • Nie jest zalecany dla cery wrażliwej, bo może wywoływać podrażnienia
  • Jest niestabilny, co oznacza, że kosmetyk szybko się psuje
     

Jeśli zdecydujesz się na kosmetyk z kwasem L-askorbinowym, szukaj wysokich stężeń (w zakresie 15-30%) i nie łącz go z innymi podrażniającymi składnikami aktywnymi. Nie warto też aplikować czystej witaminy C tuż po lub przed kosmetykiem z niacynamidem, bo substancje te wchodzą w reakcję i niwelują swoje działanie. Ze względu na niestabilność kwasu L-askorbinowego, zaleca się zużyć preparat w ciągu trzech miesięcy i zaprzestać stosowania, jeśli zmieni kolor lub zapach.


Wady czystej witaminy C (niestabilność, działanie drażniące) sprawiły, że chemicy od dawna poszukują bardziej przyjaznych dla skóry form tego antyoksydantu. Najpopularniejsze pochodne witaminy C to:


  • Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate lub Ascorbyl Tetraisopalmitate)
    Nowoczesna forma witaminy C, ale również najdroższa w produkcji. Bardzo stabilna, charakteryzuje się też doskonałą przenikalnością w głąb skóry, więc nie musi występować w wysokim stężeniu (wystarczy 1-3%). Odpowiednia nawet dla skóry wrażliwej.
  • 3-O Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid)
    Nowa, bardzo stabilna pochodna witaminy C, odporna na światło i temperaturę. Nie powoduje podrażnień nawet w wysokich stężeniach. Ma świetną przenikalność w głąb skóry, a także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  • Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside)
    Dzięki stabilizacji cząsteczką glukozy, ta forma jest bardziej trwała i mniej drażniąca niż kwas L-askorbinowy. Ma bardzo dobre przenikanie w głąb skóry.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)
    Ma gorszą przenikalność i słabsze działanie antyoksydacyjne, wymaga większych stężeń rzędu 10-15%. Nie wywołuje podrażnień, więc może być stosowana przez osoby o skórze wrażliwej i kobiety w ciąży. Z tego powodu używa się jej w zapobieganiu ostudzie, czyli ciążowym przebarwieniom w formie większych plan na twarzy.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP)
    Najłagodniejsza, ale też najmniej skuteczna pochodna kwasu L-askorbinowego. Stosuje się ją u kobiet w ciąży, ale także w terapii trądziku, ze względu na silne działanie antybakteryjne.
  • Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate)
    Bardziej stabilny i mniej drażniący niż czysta witamina C. Obecnie często zastępowany nowocześniejszymi formami o większej przenikalności.

Najlepsze kosmetyki z witaminą C

Jeśli liczysz na szybkie efekty, a twoja skóra nie ma tendencji do podrażnień, nie ma przeszkód, żebyś stosowała czystą witaminę C w formie serum. Pamiętaj tylko o odpowiednim przechowywaniu kosmetyku, jego krótkim terminie przydatności i zwracaniu uwagi na zmiany w kolorze czy konsystencji, które mogą świadczyć o zepsuciu się formuły. 


Szukasz nowoczesnych i stabilnych form witaminy C? Tetraizopalmitynian askorbylu coraz częściej występuje w składach kremów i serów, także polskich producentów. Bardzo skuteczne działanie przeciwstarzeniowe ma krem Pharmaceris N Capi-Hialuron-C. W składzie znajdziecie wszystko, czego dojrzała cera potrzebuje: stabilną witaminę C, nawilżający kwas hialuronowy, filtry UV, stymulującą syntezę kolagenu tioprolinę, a nawet kompleks peptydowy. 

  1. Pharmaceris N Capi-Hialuron-C
    krem do twarzy
    Cena od 61,99 zł Cena regularna 74,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Godna polecenia jest także popularna linia hiszpańskiej marki Sesderma, C-Vit, opierająca swoje działanie na innowacyjnej formie witaminy, 3-O-etylowym kwasie askorbinowym. Doskonała stabilność i przenikalność substancji aktywnej, została tu dodatkowo wzmocniona innymi antyoksydantami: witaminą E i wspomnianym już miłorzębem japońskim. Polecamy przetestować przede wszystkim bestsellerowe serum Sesderma C-Vit.

Które kremy z witaminą C powinny wybierać kobiety w ciąży i podczas karmienia? Te najdelikatniejsze, z formami witaminy opisanymi jako sól magnezowa albo sodowa (MAP i SAP). Odpowiednie będą np. Iwostin Sensitia Krem odżywczy na noc z witaminami C+E, Miya Secret Glow albo Kilig Woman Go with a Glow.

Warta uwagi jest także inna bardzo stabilna forma witaminy C: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid. Znajdziemy ją w świetnym kremie Bielenda Professional Energy Boost, który będzie świetnym wyborem dla skór z przebarwieniami. 

  1. Bielenda Professional Energy Boost
    krem do twarzy
    Cena od 49,99 zł Cena regularna 69,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

W tej półce cenowej dla skóry dojrzałej polecana jest seria Perfecta FenomenC, podzielona na grupy wiekowe. Kosmetyki zawierają cenioną formę witaminy C, tetraizopalmitynian askorbylu, jednak stężenia nie są bardzo wysokie. Na początek zdecydowanie polecamy wypróbować serum do twarzy Perfecta Fenomen C 15.

Następny wpis
Pomysły na prezent na Święta 2023 dla niej. Propozycje zestawów kosmetycznych do 100 zł Czytaj więcej