CO WARTO WIEDZIEĆ

Wybierając się do perfumerii można dostać zawrotu głowy od ilości flakonów, kolorów i cen. Po chwili przebywania w takim miejscu przestajemy rozróżniać zapachy, mylą nam się oznaczenia i nie mamy pojęcia co kupić. Radzimy jak nie dać się zwariować w tym pachnącym świecie i wybrać perfumy idealne.

\

Perfumy często dostajemy w prezencie, kupujemy pod wpływem emocji lub dajemy się skusić atrakcyjną promocją. Finał jest taki, że pięknie wyglądające flakony, są jedynie dekoracją, którą wycieramy z kurzu przy każdym sprzątaniu. Zapach, który zachwyci nas zaraz po naniesieniu na skórę, po kilku godzinach może nas drażnić. Dzieje się tak, ponieważ perfumy składają się z trzech nut zapachowych, które uwalniają się po określonym czasie.

- Nuta głowy –wyczuwana jest zaraz po użyciu perfum, jednak jej zapach jest najmniej trwały. Utrzymuje się na skórze 15-30 min. Jest to wizytówka każdych perfum i to ona właśnie może nas skusić do szybkiego zakupu.

- Nuta serca –możemy ją poczuć już 30 min po naniesieniu zapachu. W zależności od jakości perfum utrzymuje się do 2 godzin;

- Nuta bazowa –czyli nuta końcowa, to zapach który utrzymuje się na skórze najdłużej i to właśnie on powinien nas przekonać do zakupu flakonu. Zapach ten może być wyczuwalny nawet do kilkunastu godzin.

- Prawdziwe Perfumy (parfum) –rzadko możemy je spotkać w popularnych sklepach. Ich ceny są bardzo wysokie i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Są bardzo trwałe, ponieważ znajduje się w nich 20-40% olejków zapachowych.

- Wody perfumowane ( EDP – eau de parfum) –zawierają 10-20% olejków zapachowych i utrzymują się na skórze cały dzień. Ceny są dużo bardziej przystępne niż w przypadku prawdziwych perfum, dlatego wody perfumowane cieszą ogromną popularnością.

- Wody toaletowe (EDT – eau de toilette) - zapach utrzymuje się na skórze do kilku godzin dlatego, że wody zawierają 5-10% olejków zapachowych. Ten rodzaj perfum najczęściej znajduje się w damskich torebkach, ponieważ można go używać kilka razy dziennie.

- Wody kolońskie (EDC – eau de cologne) - większości z nas kojarzą się z produktem tanim, który możemy spotkać w każdym sklepie czy kiosku. Takie produkty mają najniższe stężenie olejków zapachowych – 3-5%.

- Wody odświeżające ( eau fraîche) –służą do delikatnego odświeżenia. Zawierają najmniej olejków zapachowych, zaledwie 1-3%.

Mając już teoretyczną wiedzę dotyczącą sposobu uwalniania się nut zapachowych i sposobu oznaczeń zawartości olejków, możemy przejść do praktycznych wskazówek pomocnych podczas wizyty w perfumeriarii.

1. Przed wyjściem na zakupy nie używaj perfum, ani zapachowych balsamów.
2. Nie wąchaj więcej niż 3-4 zapachów w tym samym czasie.
3. Jeśli wiesz jaką rodzinę zapachów najbardziej lubisz (kwiatowe, orientalne, owocowe i drzewne), poproś kogoś z obsługi sklepu by wskazał Ci odpowiednie flakony. Będzie to dla Ciebie wstępna selekcja.
4. Nie kieruj się wyglądem perfum czy reklamą. Flakon najczęściej zostaje w domu, a zapach będzie Ci towarzyszył cały dzień.
5. Nie wąchaj zatyczek ani szyjek perfum. Nie poczujesz prawdziwej woni a jedynie zapach spirytusu.
6. Nanoś zapach na nadgarstki lub zgięcia łokci.
7. Po wypróbowaniu kilku zapachów, opuść perfumeriarię i sprawdzaj zapach po godzinie, a następnie po kilku godzinach. Oceń, który zapach bazowy najbardziej Ci odpowiada i sprawdź ile czasu utrzymuje się na skórze.
8. Jeśli chcesz mieć pewność, że kompozycja jest idealna, wybierz się do perfumeriarii ponownie po kilku dniach. Możesz również poprosić o próbkę, którą zabierzesz do domu.
Udanych zakupów!

Wybierz opcję produktu
{{ badge }}
{{ badge }}

{{ product.kind }}

Brand name
W magazynie Brak w magazynie