krem z spf pod makijaż

Jaki krem z filtrem sprawdzi się pod makijaż?

Który krem ochronny wybrać, kiedy chce się zapobiegać starzeniu się skóry, cieszyć się młodą cerą a przy tym stosuje się makijaż? Czy są kosmetyki, które jednocześnie chronią i nie obciążają skóry? Tak! Wybieramy najlepsze lekkie kremy z SPF, które sprawdzają się jako baza pod makijaż.

Krem z filtrem SPF 50 powinniśmy nakładać na twarz codziennie rano. Niestety czasami trudno jest znaleźć odpowiedni krem z filtrem, który sprawdzi się nakładany pod makijaż. Często są zbyt ciężkie, tłuste lub pozostawiają białą, nieestetyczną poświatę, która przekłamuje prawdziwy koloryt cery. Na dodatek zdarza się, że zapychają cerę.

RADA EKSPERTA

Czy krem z filtrem może zapychać skórę? Owszem. Jest to zależne zarówno od wielkości cząsteczki filtru (filtry fizyczne, czyli mineralne mają większe cząsteczki), jak i od podłoża, w którym jest ona zawieszona (kosmetyki ochronne z filtrem mogą mieć postać gęstego kremu, lekkiej emulsji a nawet żelu czy pudru). Dlatego dla osób z tendencją do czopowania się ujść gruczołów łojowych i powstawania krostek czy zaskórników – lepiej sprawdzają się kremy SPF z filtrem chemicznym, o lekkiej konsystencji. Preparaty w postaci olejków są szczególnie niewskazane

- tłumaczy dr Monika Serafin z Kliniki dr Chlebus w Warszawie.

Lekkie kremy z filtrem pod makijaż

Dziś spektrum ochrony przed promieniowaniem jest tak duże, że każdy typ cery znajdzie coś dla siebie. Poniżej wymienione kremy są lekkie, mają nietłuste formuły i znakomicie nadają się pod makijaż.

To wygładzający krem ochronny do twarzy z bogactwem składników aktywnych działających przeciwzmarszczkowo. PhysioLift Protects zmniejsza widoczne oznaki starzenia skóry i zabezpiecza ją przed fotostarzeniem. Jak działa? Stymuluje syntezę kolagenu, a także naturalną syntezę kwasu hialuronowego, zmniejsza widoczność przebarwień i wyrównuje koloryt cery. Jest lekki, chroni przed słońcem i doskonale sprawdza się jako baza pod makijaż.

Jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na fotouczulenie, a ich skóra jest tak delikatna, że każdy kontat ze słońcem może być dla niej szkodliwy. A przy tym to świetne rozwiązanie kiedy chce się stosować wysoką ochronę przed promieniowaniem a przy tym – dobrze wyglądać. Formuła tego kosmetyku jest dobra nawet przy bardzo wrażliwych skórach. Krem nie klei się, nie jest tłusty, a przy tym odporny na pot i wodę. Dodatkowy plus? Nie powoduje powstawania zaskórników.

Krem o konsystencji żelu idealny dla skóry mieszanej i tłustej i trądzikowej. Krem daje długotrwały efekt zmatowienia, zmniejsza ilość wydzielanego sebum, zwęża i odblokowuje pory. Ma ultralekką formułę - szybko się wchłania i nie obciąża cery. Doskonały pod makijaż. 

Nie dość, że ma bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną, to zawiera środki antybakteryjne i składniki aktywne, które przyspieszają naprawę uszkodzonej skóry. Sprawdzi się więc nawet po silnych zabiegach dermatologicznych czy estetycznych. Zawiera także resweratrol i siarczan miedzi oraz CICA (Centella Asiatica), które przeciwdziałają powstawaniu przebarwień i odbudowę naskórka.

Stworzono go z myślą o cerze z tendencją do powstawania przebarwień. Rozjaśnia, ujednolica koloryt skóry i nawilża. A na dodatego ma lekką i nietłustą formułę i nadaje matowe wykończenie skórze. Jest więc doskonałą bazą pod makijaż.

  1. Bella Aurora SPF50+
    krem-żel z filtrem
    Cena od 29,99 zł Cena regularna 87,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Wartość SPF a makijaż 

Jaka powinna być ochrona SPF pod makijażem? To zależy od różnych czynników: środowiskowych, stylu życia, pory roku, korzystania z zabiegów kosmetologicznych i dermatologicznych, fototypu i rodzaju skóry. Jeśli na co dzień więcej czasu spędza się w zamkniętych pomieszczeniach, w warunkach miejskich wystarczający będzie filtr wartości SPF 15-20. Pracując na powietrzu: w ogrodzie, na polu, w lesie czy obiekcie sportowym, ochrona powinna wynosić na co dzień co najmniej SPF 30-50. Po wyższe faktory (SPF 30-50+) powinno się sięgać w miesiącach wyższego nasłonecznienia (maj - wrzesień), a najlepiej przez cały rok. 

Ważne jest też to, aby w razie kiedy nie ma możliwości reaplikacji ochrony z filtrem, nałożyć na twarz puder w kompakcie puder mineralny lub filtry w pudrze w pędzlu. Nawet warstwa pudru mineralnego stanowi lekką ochronę fizyczną przed promieniowaniem. Dowód? Osoby stosujące makijaż mają zwykle mniej śladów fotostarzenia niż osoby, które po niego nie sięgają. Wartość ochrony SPF w kosmetykach z godziny na godzinę maleje. Filtry się nie sumują, więc nawet jeśli w kremie jest faktor 30, a w podkładzie 10, wartość ochrony wynosi SPF 30.

Przeczytaj również: Kremy z filtrem SPF 50 - ranking kosmetyków polecanych przez kosmetologa

Lekki krem z filtrem - jaki rodzaj wybrać?

Szukając odpowiedniego dla cery kremu z filtrem, warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. Filtry fizyczne, zwane też mineralnymi mają znacznie większe cząsteczki niż filtry chemiczne. Ich zadanie polega na pozostaniu na powierzchni skóry i stworzeniu ochronnego – często białego filmu, który zapobiega przedostawaniu się promieni UV do skóry. Filtrami fizycznymi są dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Sprawdzą się przy skórach wrażliwych, atopowych i suchych.

Natomiast filtry chemiczne (kompletna lista tych dopuszczonych do stosowania jest regularnie sprawdzana i zatwierdzana przez Unię Europejską) mają niewielkie cząsteczki, co też ma swoje plusy i minusy. Do pozytywnych aspektów zalicza się fakt, że nie obciążają skóry, nie pozostawiają na niej poświaty i nie zapychają porów. Sprawdzą się więc przy cerze tłustej z tendencją do łojotoku i trądzikowej. Ale w związku z przenikaniem ich cząsteczek przez warstwę rogową (tam pochłaniają promienie UV i przetwarzają je na ciepło), mogą one podrażniać skórę wrażliwą i alergiczną.

RADA EKSPERTA

Dla działania przeciwstarzeniowego należy stosować krem z filtrem codziennie, przez cały rok. Zakres ochrony powinien być dostosowany do pory roku i czasu przebywania na słońcu. Według badań, regularne stosowanie kremu z SPF 15 lub wyższym – zmniejsza objawy fotostarzenia skóry o 24%. Oczywiście w okresie letnim, w czasie urlopów i długiej ekspozycji na słońce – filtr ochronny powinien wynosić co najmniej SPF 30, a przy skórze bardzo jasnej, wrażliwej lub ze schorzeniami dermatologicznymi (trądzik różowaty, reakcje fotoalergiczne, itd.) powinien wynosić SPF 50 i być regularnie aplikowany, nie rzadziej niż co 4 godziny

- dodaje dr Monika Serafin z Kliniki dr Chlebus w Warszawie.

Jaki krem z filtrem nie zapycha cery?

Kremy z filtrem należy też dobierać do cery ze względu na konsystencje. Przy cerze normalnej, suchej lub bardzo suchej, oczywiście nie ma problemu z gęstszymi, bardziej kremowymi. Nałożone jako baza pod makijaż nie zmienią bowiem jego właściwości. Problem z bogatszymi konsystencjami zaczyna się przy cerach mieszanej, tłustej i trądzikowej. Bardzo kremowe, lipidowe konsystencje preparatów ochronnych z filtrem, w połączeniu z podkładem mogą sprawić, że makijaż po kilku godzinach będzie wyglądać nieświeżo lub się rozmaże, pojawi się także problem „zapychania cery”.

Sposób? Dziś dostępnych jest bardzo wiele rodzajów kosmetyków ochronnych z filtrem. Także te o strukturze lekkich emulsji, które nie pozostawiają filmu, żelowych, a nawet w pudrze czy w pędzlu. Można sięgać po dowolne formuły, byleby były odpowiednio dopasowane do cery. Doskonałe są nowoczesne formuły w sprejach, mgiełkach i lekkich pudrach, które można ponownie aplikować nawet na makijaż w ciągu dnia.

Podkłady i kremy BB z SPF

Przy cerze tłustej, z tendencją do świecenia się lub bardzo wrażliwej i podatnej na podrażnienia, czasami mniej oznacza lepiej. Dlatego dobre dla skóry, aby ją zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem promieni UV jest nawet sięganie po podkłady z SPF albo kremy BB z filtrem minimum SPF 15. Dziś dostępne są kremy koloryzujące, które jednocześnie malują, zakrywają niedoskonałości, wyrównują koloryt, nawilżają, matują a przy tym mają wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Natomiast zarówno podkład, jak i krem BB może się w ciągu dnia mechanicznie zetrzeć, dlatego warto mieć ze sobą puder w kompakcie lub w kamieniu, który też zawiera faktor SPF.

  1. Avène Couvrance SPF20
    fluid do twarzy korygujący
    Cena od 86,99 zł Cena regularna 123,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Kosmetyki dla nastolatków - jak powinna wyglądać pielęnacja młodej cery? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej