olejki eteryczne a zdrowie jamy ustnej

Olejki eteryczne na ratunek zdrowiu jamy ustnej!

Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej unikniemy ryzyka wystąpienia chorób serca, płuc, cukrzycy. Zły stan twoich zębów może być zagrożeniem w trakcie ciąży – ryzyko pojawienia się stanów przedrzucawkowych, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a nawet przedwczesnego porodu. W przypadku mężczyzn, którzy nie dbają o codzienną higienę jamy ustnej może dochodzić do zaburzeń erekcji. 

Specjaliści, analizując zebrane dane, mówią o patologii jamy ustnej w polskim społeczeństwie. Dlaczego? U 98% z nas, czyli dorosłych, stwierdzono występowanie chorób dziąseł, a blisko 100% ma próchnicę. 

Zdrowie organizmu zależy w dużej mierze od zdrowia jamy ustnej. Podstawą higieny jamy ustnej jest szczotkowanie, nitkowanie i płukanie odpowiednimi płynami. Wszystkie te czynności mają na celu pozbycie się płytki bakteryjnej oraz ograniczenie powstawania nowej. Dzięki regularności i zastosowaniu odpowiednich produktów jesteśmy w stanie to osiągnąć. 

Jak pozbyć się bakterii z jamy ustnej?

Najprostszym sposobem jest zastosowanie metod mechanicznych, czyli szczotkowanie i nitkowanie. Niestety samo użycie szczoteczki daje nam gwarancję oczyszczenia jedynie 25% powierzchni jamy ustnej. Do pełnego oczyszczenia konieczne jest zastosowanie płukanek, które są najprostszym środkiem antybakteryjnym, który dodatkowo hamuje odkładanie się płytki bakteryjnej. 

Płyny do płukania jamy ustnej najczęściej zawierają w swoim składzie mieszaninę substancji czynnej z wodą. Możemy w nich znaleźć również dodatek alkoholu, środków działających na powierzchni zęba oraz substancje smakowe. Idealna płukanka powinna eliminować bakterie, które odpowiedzialne są za choroby jamy ustnej, posiadać szerokie spectrum działania, nie powodować skutków ubocznych oraz mieć przedłużone działanie w jamie ustnej. 

Obecnie bardzo często w płynach do płukania jamy ustnej stosuje się preparaty naturalne pochodzące z roślin. Najczęściej są to: olejki eteryczne, chlorek cetylpirydyny, triclosan, chlorheksydyna oraz ksylitol. Wykorzystanie naturalnych substancji we współczesnej medycynie, a przede wszystkim profilaktyce to fitoterapia. Lecznicze właściwości surowców naturalnych towarzyszyły człowiekowi już od pradawnych czasów. Od wielu pokoleń znamy sposoby i metody użytkowania poszczególnych roślin lub ich części w celach terapeutycznych. 

Olejki eteryczne mają moc!

Olejki eteryczne zastosowane w płukankach nie wywołują miejscowych skutków niepożądanych, a ich mocny i intensywny smak na długo odświeża oddech. Są świetną alternatywą wykorzystywaną w celu kontroli płytki nazębnej i zapalenia dziąseł. Te naturalne środki pomagają w eliminowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust, bólu, krwawienia dziąseł, owrzodzeń i pleśniawek. Dodatkowo zwiększają produkcję śliny, która podwyższa pH w jamie ustnej i zapobiega ryzyku pojawienia się próchnicy. 

Dlaczego warto zdecydować się na produkty, w których wykorzystano olejki eteryczne? Jako konsumenci coraz częściej wybieramy preparaty oparte na naturalnych składnikach roślinnych. Są bardzo bezpieczne w stosowaniu – doceniamy to! Olejki eteryczne, w przeciwieństwie do leków chemicznych, nie odkładają się w naszym organizmie i nie są odpowiedzialne za powstawanie toksycznych składników. 

Spectrum działania olejków eterycznych jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się je nie tylko w stomatologii, ale również w innych dziedzinach medycyny. Dentyści, higienistki stomatologiczne oraz pacjenci doceniają ich właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. W płynach do płukania jamy ustnej najczęściej wykorzystuje się olejek miętowy, tymiankowy, eukaliptusowy i olejek wintergrinowy, który jest naturalnych źródłem salicylanu metylu. 

Najskuteczniejsze – tymol, mentol, eukaliptol i salicylan metylu

Na przestrzeni ostatnich lat, nasza świadomość jako konsumentów bardzo wzrosła. Nasze wybory są świadome i przemyślane. Wartą uwagi grupą środków do higieny jamy ustnej są płukanki, znanej na całym świecie, marki LISTERINE®. Wykorzystano w nich unikalną formułę działania aż czterech olejków eterycznych, którymi są tymol, mentol, eukaliptol i salicylan metylu. Zastosowane tutaj olejki wnikają głęboko w naszą płytkę bakteryjną i odpowiedzialne są za niszczenie ścian komórek bakterii. Mechanizm ten uniemożliwia namnażanie się bakterii i powstawania nowej płytki – hamuje jej rozwój.

  • mentol – wykazuje tak samo skutecznie działanie w usuwaniu płytki bakteryjnej i zarazków znajdujących się na naszych zębach, jak naturalny mentol zawarty w mięcie kukurydzianej,
  • tymol – jest tak tamo skuteczny jak naturalny olejek tymiankowy znajdujący się w tymianku i ziołach ajwanu,
  • eukaliptol – ten pochodzący z drzewa eukaliptusowego olejek ma przede wszystkim właściwości antybakteryjne,
  • salicylan metylu – wykazuje działanie podobne do olejku Zimowej Zieleni (Wintergreen), jest również wykorzystywany w gumach do żucia ze względu na swój świeży smak.

Dla konsumentów, którzy nie przepadają za ostrym, mocno odświeżającym uczuciem marka Listerine® przygotowała alternatywę w postaci płukanek niezawierających alkoholu. Rozpoznasz je na drogeryjnych półkach po dopisku na opakowaniu „łagodny smak”. 

Skuteczność znana od pokoleń

Założyciel marki Listerine®, doktor Joseph Lister, uznawany jest za ojca współczesnej antyseptyki, ponieważ rozpowszechnił stosowanie środków antyseptycznych i ogólnych zasad sterylności w chirurgii. W połowie XIX wieku blisko połowa operowanych pacjentów umierała z powodu zakażeń pooperacyjnych. Dzięki działaniom doktora Listera drastycznie zmniejszył się wskaźnik śmiertelności. 

W 1879 roku opracował innowacyjny (jak na tamte czasy) płyn antyseptyczny. Jego formuła opierała się na kompozycji czterech olejków eterycznych połączonych w ściśle określonych proporcjach. Dzisiaj płukanki Listerine® są wiodącymi płynami do płukania jamy ustnej na świecie. Stomatologia docenia je nie tylko ze względu na właściwości odświeżające oddech, ale przede wszystkich za skuteczną walkę ze szkodliwymi bakteriami. 

  1. Listerine Advanced White
    płyn do płukania jamy ustnej
    Cena od 24,99 zł Cena regularna 26,99 zł
  2. Listerine Naturals Teeth Protection
    płyn do płukania jamy ustnej
    Cena od 28,99 zł Cena regularna 30,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Listerine Total Care Zero
    płyn do płukania jamy ustnej
    Cena od 27,99 zł Cena regularna 29,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Listerine Cool Mint
    płyn do płukania jamy ustnej
    Cena od 18,99 zł Cena regularna 19,99 zł

Artykuł powstał we współpracy z marką Listerine.

Źródła:

Kwiatkowska A., Mielczarek A., Gajewski T., Wykorzystanie olejków eterycznych w środkach do higieny jamy ustnej, Nowa Stomatologia, nr 22(3), 2017. 
Pytko-Polończyk J., Muszyńska B., Surowce naturalne w stomatologii, Medicina Internacia Revuo, nr 2 (107), 2016. 
Tanasiewicz M. (red.), Terapia wielospecjalistyczna. Pacjent stomatologiczny w ujęciu interdyscyplinarnym, Wydawnictwo Elamed  Media Group, Katowice 2019.


Autor Anna Makówka Zobacz profil
Higienistka stomatologiczna, technik dentystyczny, specjalistka promocji zdrowia, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, autorka kursów i szkoleń z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej, autorka bloga i wideobloga dla higienistek i asystentek stomatologicznych.
Następny wpis
Wcierki, lotiony i ampułki, czyli przegląd najlepszych kosmetyków hamujących wypadanie włosów Czytaj więcej