Stopy pod kontrolą

Stopy pod kontrolą


Niestety brak odpowiedniej pielęgnacji podczas jesieni i zimy może spowodować wiele problemów skórnych. Znamy jednak sposoby na poradzenie sobie z przesuszoną i szorstką skórą a także nadmierną potliwością czy grzybicą. A wszystko po to by nasze stopy było zdrowie i piękne.

Wizyty na basenach, korzystanie z publicznych natrysków, noszenie niewygodnego obuwia, przegrzanie i wilgoć, to tylko niektóre zagrożenia, na jakie narażone są nasze stopy. Jeśli połączymy to zaniedbaniami pielęgnacyjnymi, skóra odwdzięczy się szorstkością, popękanymi piętami, odciskami lub nawet grzybicą.

Prawidłowa pielęgnacja stóp

Gdy nasze stopy są schowane pod grubymi skarpetkami i pełnymi butami, często zapominamy o ich pielęgnacji. To bardzo duży błąd, który najczęściej się odbija na wyglądzie naszych stóp wiosną, gdy zależy nam na idealnym wyglądzie. A wystarczy zaledwie klika minut dziennie poświęconych na odpowiednią pielęgnację i przestrzeganie podstawowych zasad ochrony stóp.

  1. Na basenach i saunach zawsze używaj gumowych klapek. Ochronisz stopy przed bakteriami i grzybami, które mogą się znajdować w miejscach odwiedzanych przez wiele osób.
  2. Unikaj butów wykonanych ze sztucznych materiałów, w których stopy się szybko pocą.
  3. Nie przegrzewaj stóp. Zimą, jeśli chodzisz w wysokich ocieplanych kozakach nie przebywaj w nich np. w pracy.
  4. Nie chodź codziennie w tych samych butach. Obuwie często ulega przemoczeniu lub zapoceniu. Dlatego warto, aby po każdym dniu miały wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie i wywietrzenie.
  5. Noś zawsze bawełniane skarpetki lub rajstopy i zmieniaj je każdego dnia.
  6. Po każdej kąpieli wycieraj starannie stopy, szczególnie między palcami.
  7. Nakładaj nawilżające kremy do stóp lub balsamy.
  8. Raz w tygodniu zafunduj stopom dokładny peeling i nałóż grubszą warstwę kremu odżywczego lub zrób maseczkę.
  9. W składzie kosmetyków powinny się znaleźć składniki: mocznik, gliceryna i masło Shea, olejek jojoba lub wyciąg z wosku pszczelego.

Walka z problemami

Gdy na stopach pojawią się pierwsze oznaki problemów z grzybicą, pękającymi piętami lub szorstką skórą, należy reagować natychmiast. Niektóre problemy możemy zwalczyć samodzielnie stosując domowe sposoby lub używając dostępnych na rynku kosmetyków. Jeśli stan stóp się nie poprawia mimo starannej pielęgnacji należy się wybrać do kosmetyczki lub dermatologa.

Nadmierna potliwość

W drogeriach znaleźć możemy wiele produktów pomagających zwalczyć nadmierną potliwość. Przede wszystkim są to dezodoranty, zasypki i kremy. Podczas walki z nadmierną potliwością najlepiej działać kompleksowo. Sama pielęgnacja stóp nie pomoże, gdy nie zwrócimy uwagi na higienę butów i skarpetek. Warto więc zainwestować nie tylko w kosmetyki do stóp ale także dezodoranty czy talki do butów lub skarpetek. Podczas walki z nadmierną potliwością pomocna też może okazać się kąpiel z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej. Do miski z chłodną wodą dodajemy ok.10 kropli olejku i moczymy stopy przez kilka minut.

Pękające pięty

Pęknięcia najczęściej spowodowane są zaniedbaniami pielęgnacyjnymi, niewłaściwym obuwiem lub nadwagą. W początkowej fazie można ratować się pumeksem, natłuszczającymi kremami, witaminą A w kapsułkach wcieraną w pięty i maseczkami z parafiną.

Grzybica

Łuszcząca się i swędząca skóra może oznaczać początki grzybicy. Należy wtedy szczególną uwagę zwrócić na czystość i suchość stóp. Pomocne będą specjalistyczne kremy i zasypki do stóp. Bezwzględnie należy używać klapek i uważać by nie zarazić innych osób przez używanie tych samych nożyczek, ręczników czy butów.

Podsumowując, odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie podstawowych zasad higieny, pozwolą nam przejść przez życie suchą stopą. W razie problemów nie wstydźmy się, bo im szybciej zareagujemy tym łatwiej nam będzie nieprzyjemne objawy zlikwidować.

Następny wpis
Zimowa pielęgnacja włosów Czytaj więcej