Instrukcji użycia zwykłego szamponu nie trzeba nikomu przedstawiać, chociaż i w tym wypadku można popełnić błędy. Z szamponem w kostce jest już nieco inaczej. To formuła bardziej zwarta, stała, która aby wytworzyć myjącą pianę na włosach i skórze głowy musi połączyć się z wodą. Jak korzystać z dobrodziejstwa szamponu w kostce? Nasz ekspert, Irek Kłembokowski poleca trzy różne sposoby.
- Pierwszą techniką mycia włosów kostką jest zmydlenie jej niewielką ilością wody. Powstałą po zmoczeniu kostki pianę, nakłada się na włosy i wmasowuje w nie i w skórę głowy.
- Drugi sposób, który znakomicie sprawdzi się przy włosach krótkich lub bardzo krótkich, to używanie szamponu w kostce na skórze głowy – jak gąbki do mycia. Wmasowując ją w wilgotne włosy i skórę – również sprowokuje się powstanie myjącej piany.
- Trzecia metoda, wymaga użycia szklanego naczynia, np. słoika, do którego wkłada się kostkę i wlewa niewielką ilość wody, a powstałą pianę nakłada się na włosy i skórę głowy. Ale po jednym zastosowaniu należy wyjąć szampon w kostce ze słoika i osuszyć, żeby nie rozpuścić całego szamponu.
Szampon w kostce podobnie jak klasyczny w butelce, musi zawierać substancje myjące, które wytwarzają pianę. Powód? Pozwala ona łatwiej usunąć z włosów i skóry głowy wszelkie zanieczyszczenia w postaci: sebum, brudu, kurzu, resztek kosmetyków do stylizacji. Natomiast dużą zaletą kostek do mycia włosów jest fakt, że nie zawierają one – zwykle – SLS i SLES, czyli siarczanów, które napuszają i przesuszają włosy. Zamiast nich, do wytwarzania szamponów w kostce stosuje się surfaktanty z kokosa. Też się spieniają i myją, ale bez efektu podrażniania skóry głowy czy przesuszenia włosów.
Co więcej można znaleźć w kostkach do mycia włosów? Naturalne oleje roślinne, jak olej jojoba, olej z migdałów, olej z awokado, masło shea, kakaowe, buriti, murumuru, mango. A także ekstrakty i wyciągi roślinne dopasowane do problemu i kondycji włosów, czyli wzmacniające, oczyszczające, regulujące wydzielanie sebum (np. czystek, czarnuszka, aloes).
W szamponie w kostce, pomimo, że nie zawiera wody, muszą znaleźć się także substancje konserwujące. Powód: to produkt, który ma kontakt z wodą (a w niej powstają bakterie i grzyby oraz pleśnie). Jak zatem przechowywać szampon w kostce? Warto stosować podobne ociekacze z dziurkami (jak do mydeł w kostce), żeby szampon nie był bez przerwy mokry i się nie rozpuszczał. Dostępne są także specjalne etui na szampony w kostce.