kosmetyki na poparzoną słońcem skórę

TOP 5 ratunkowych kosmetyków, które uratują poparzoną słońcem skórę

Latem, kiedy więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, skóra narażona jest na intensywne działanie promieniowania słonecznego. Promieniowanie UV w zbyt dużych ilościach może być szkodliwe i prowadzić do poparzeń słonecznych, fotostarzenia, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. 

Ważnym elementem codziennej pielęgnacji w okresie dużego nasłonecznienia jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV: 

  • Stosowanie kremów z wysokim faktorem SPF 30/50 oraz ich reaplikacja co 2-3 godziny lub po każdej kąpieli (ważne, aby filtr posiadał szerokopasową ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB),
  • Osłanianie skóry ubraniami wykonanymi z przewiewnych, naturalnych materiałów,
  • Noszenie okularów z filtrem UV, które chronią oczy, ale także delikatną skórę wokół nich,
  • Zakładanie kapelusza z szerokim rondem lub czapki z daszkiem, które będą osłaniać głowę,
  • Unikanie bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach szczytu, tj. między 10.00 a 16.00; w tym czasie promieniowanie UV jest najbardziej intensywne i najłatwiej o poparzenie słoneczne,
  • Warto również pamiętać o nawilżaniu skóry i dbaniu o odpowiednie nawodnienie; słońce oraz częste kąpiele w morzu/jeziorze mogą przyczynić się do przesuszenia cery. 

Oparzenie słoneczne - jak je rozpoznać?

Ochrona skóry przed słońcem w praktyce jest nam znana. Jednak, czasami życie robi swoje i zdarza się, że zaśniemy na słońcu albo zapomnimy o ponownym nałożeniu kremu z filtrem podczas dobrej zabawy na plaży. Na skutek nadmiernego narażenia na promieniowanie słoneczne może dojść do poparzenia słonecznego.
 
W przypadku oparzeń I stopnia, którym towarzyszy zaczerwienie, uczucie pieczenia, bolesność czy obrzęk (może również pojawiać się łuszczenia, „schodzenie” skóry płatami oraz ogólne pogorszenia samopoczucia - dreszcze, osłabienie, ból głowy, mdłości, wymioty) należy w szczególny sposób zadbać o ten obszar:
 
  • Do mycia skóry najlepiej wybrać delikatne środki myjące, które już na tym etapie będą działać łagodząco,
  • Tak często jak to będzie konieczne warto aplikować kosmetyki po opalaniu (balsamy, kremy, żele czy emulsji) zawierające substancje kojące i wspomagające gojenie, jak allantoina, panthenol czy aloes,
  • Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i regenerację skóry codziennie stosując balsamy o takim działaniu,
  • Nie wolno odrywać schodzących płatów skóry, ponieważ na ciele mogą zostać widoczne ślady,
  • Kiedy dojdzie do poparzenia słonecznego nie powinniśmy korzystać z kąpieli słonecznych aż do ustąpienia objawów, skórę należy osłaniać przewiewnymi ubraniami oraz spędzać czas w cieniu.  
Jeśli poparzeniu towarzyszy pojawienie się bąbli oraz bolesnych pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym należy skontaktować się z lekarzem. Do czasu wizyty miejsce oparzenia można chłodzić oraz zastosować specjalistyczne pianki z panthenolem lub allantoinom. Należy pamiętać, aby nie przekłuwać bąbli, które pojawiły się na skórze.

WSKAZÓWKA

Często popełnianym błędem jest stosowanie kremów z filtrem z zeszłego sezonu. Większość produktów chroniących przed promieniowaniem UV należy wykorzystać w terminie do 12 miesięcy od otwarcia. Jest prawie pewne, że krem kupiony w ubiegłym roku jest już u schyłku swojej przydatności. Dodatkowo, sposób w jaki był przechowywany może przyspieszyć jego przeterminowanie. Warto również się zastanowić, czy stosujemy odpowiednią ilość produktu, jeśli na koniec letniego sezonu tyle nam go zostaje.  

TOP 5 kosmetyków po opalaniu

W przypadku poparzeń woda termalna może okazać się zbawienna. Posiada właściwości kojące, łagodzące, nawilżające oraz ochronne. Duża ilość pierwiastków śladowych oraz soli mineralnych wspiera proces gojenia i regeneracji. Dodatkowo, przyjemnie chłodzi, dzięki czemu przynosi uczucie ulgi dla oparzonej skóry.
  1. Uriage Woda termalna

    50 ml

    + inne warianty
    Cena promocyjna 22,99 zł Cena regularna 37,99 zł
    Najniższa cena:  17,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Krem marki Cetaphil świetnie nawilży oraz ukoi podrażnioną i suchą skórę. W składzie produktu znajdziemy substancje łagodzące: glicerynę, witaminę B3 oraz panthenol. Krem pomoże zmniejszyć uczucie podrażnienia, ściągnięcia oraz szorstkość skóry. Wspomoże regenerację po opatrzeniu słonecznym, ale również idealnie sprawdzi się do codziennej pielęgnacji. 
  1. Cena promocyjna 89,99 zł Cena regularna 119,99 zł
    Najniższa cena:  89,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
W przypadku dużego podrażnienia skóry, mogą pomóc również maści regenerujące, które tworzą na powierzchni warstwę ochronną w formie okluzji. Produkt marki Eucerin zabezpiecza skórę, wspierając jednocześnie naturalny transfer pary wodnej oraz tlenu, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, kojąc i regenerując. W składzie znajdziemy substancje łagodzące: glicerynę oraz panthenol. Produkt jest bezpieczny także dla niemowląt od 3 miesiąca życia. 
  1. Cena promocyjna 35,99 zł Cena regularna 39,99 zł
    Najniższa cena:  27,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Żel aloesowy ma działanie nawilżające, łagodzące oraz przeciwzapalne. Pomoże zregenerować poparzoną skórę, ukoi podrażnienie oraz zaczerwienie. Produkt marki Holika Holika nie zawiera parabenów, olejów mineralnych oraz sztucznych barwników. Ostrożność przy stosowaniu żelu aloesowego powinny zachować osoby z bardzo wrażliwą skórą, skłonną do alergii.
  1. Cena promocyjna 28,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  27,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Wybierając się na wakacje warto zabrać w kosmetyczne produkty po opalaniu. Balsam Pharmaceris może być stosowany przez dzieci i dorosłych. Łagodzi dyskomfort, który pojawia się na skórze po kąpielach słonecznych. Balsam wspomaga regenerację oraz nawilżenie, działa łagodząco, zmniejsza uczucie gorąca, swędzenie oraz zaczerwienienie. Produkt zawiera szereg substancji wpływających na poprawę kondycji skóry: kwasu hialuronowy, olej ryżowy, wąkrotę azjatycką, allantoinę oraz panthenol. 

  1. Cena promocyjna 37,99 zł Cena regularna 49,99 zł
    Najniższa cena:  34,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, s. 172-184.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Moc składników aktywnych w pielęgnacji – to nie magia, to nauka! Czytaj więcej