Jeśli zdecydujesz się na kosmetyk z kwasem L-askorbinowym, szukaj wysokich stężeń (w zakresie 15-30%) i nie łącz go z innymi podrażniającymi składnikami aktywnymi. Nie warto też aplikować czystej witaminy C tuż po lub przed kosmetykiem z niacynamidem, bo substancje te wchodzą w reakcję i niwelują swoje działanie. Ze względu na niestabilność kwasu L-askorbinowego, zaleca się zużyć preparat w ciągu trzech miesięcy i zaprzestać stosowania, jeśli zmieni kolor lub zapach.
Wady czystej witaminy C (niestabilność, działanie drażniące) sprawiły, że chemicy od dawna poszukują bardziej przyjaznych dla skóry form tego antyoksydantu. Najpopularniejsze pochodne witaminy C to:
- Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate lub Ascorbyl Tetraisopalmitate)
Nowoczesna forma witaminy C, ale również najdroższa w produkcji. Bardzo stabilna, charakteryzuje się też doskonałą przenikalnością w głąb skóry, więc nie musi występować w wysokim stężeniu (wystarczy 1-3%). Odpowiednia nawet dla skóry wrażliwej.
- 3-O Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid)
Nowa, bardzo stabilna pochodna witaminy C, odporna na światło i temperaturę. Nie powoduje podrażnień nawet w wysokich stężeniach. Ma świetną przenikalność w głąb skóry, a także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
- Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside)
Dzięki stabilizacji cząsteczką glukozy, ta forma jest bardziej trwała i mniej drażniąca niż kwas L-askorbinowy. Ma bardzo dobre przenikanie w głąb skóry.
- Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)
Ma gorszą przenikalność i słabsze działanie antyoksydacyjne, wymaga większych stężeń rzędu 10-15%. Nie wywołuje podrażnień, więc może być stosowana przez osoby o skórze wrażliwej i kobiety w ciąży. Z tego powodu używa się jej w zapobieganiu ostudzie, czyli ciążowym przebarwieniom w formie większych plan na twarzy.
- Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP)
Najłagodniejsza, ale też najmniej skuteczna pochodna kwasu L-askorbinowego. Stosuje się ją u kobiet w ciąży, ale także w terapii trądziku, ze względu na silne działanie antybakteryjne.
- Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate)
Bardziej stabilny i mniej drażniący niż czysta witamina C. Obecnie często zastępowany nowocześniejszymi formami o większej przenikalności.
Jeśli liczysz na szybkie efekty, a twoja skóra nie ma tendencji do podrażnień, nie ma przeszkód, żebyś stosowała czystą witaminę C w formie serum. Pamiętaj tylko o odpowiednim przechowywaniu kosmetyku, jego krótkim terminie przydatności i zwracaniu uwagi na zmiany w kolorze czy konsystencji, które mogą świadczyć o zepsuciu się formuły.
Do najpopularniejszych kosmetyków z kwasem L-askorbinowym należą produkty marki Auriga, jedne z pierwszych kosmetyków z witaminą C na polskim ryku. Sera tego producenta łączą działanie witaminy C z miłorzębem japońskim, który również należy do przeciwutleniaczy. Dostępne są dwa stężenia – 8% wit. C w serum Flavo-C oraz 15% we Flavo C-Forte, wzbogaconym także o kwas ferulowy. Do grupy produktów z czystym kwasem L-askorbinowym należy również linia Redermic C od La Roche-Posay.
Szukasz nowoczesnych i stabilnych form witaminy C? Tetraizopalmitynian askorbylu coraz częściej występuje w składach kremów i serów, także polskich producentów. Bardzo skuteczne działanie przeciwstarzeniowe ma krem Pharmaceris N Capi-Hialuron-C. W składzie znajdziecie wszystko, czego dojrzała cera potrzebuje: stabilną witaminę C, nawilżający kwas hialuronowy, filtry UV, stymulującą syntezę kolagenu tioprolinę, a nawet kompleks peptydowy.
Godna polecenia jest także popularna linia hiszpańskiej marki Sesderma, C-Vit, opierająca swoje działanie na innowacyjnej formie witaminy, 3-O-etylowym kwasie askorbinowym. Doskonała stabilność i przenikalność substancji aktywnej, została tu dodatkowo wzmocniona innymi antyoksydantami: witaminą E i wspomnianym już miłorzębem japońskim.
Które kremy z witaminą C powinny wybierać kobiety w ciąży i podczas karmienia? Te najdelikatniejsze, z formami witaminy opisanymi jako sól magnezowa albo sodowa (MAP i SAP). Odpowiednie będą np. krem do twarzy Miya Secret Glow albo żel pod oczy Kilig Woman Go with a Glow.
Pochodne witaminy C występują także w kosmetykach drogeryjnych o wyjątkowo niskich cenach, szczególnie tych dedykowanych młodej cerze. Dobrym przykładem jest seria Just Glow marki Soraya, która łączy Sodium Ascorbyl Phospate (łagodną i przeciwbakteryjną formę witaminy C) z innymi składnikami przeciwtrądzikowymi (np. niacynamidem w hydrożelu czy kwasem glikolowym w toniku). To dobra propozycja dla młodych kobiet, które szukają pierwszych kosmetyków przeciwstarzeniowych, borykając się jednocześnie z niedoskonałościami cery.
W tej półce cenowej dla skóry dojrzałej polecana jest seria Perfecta FenomenC, podzielona na grupy wiekowe. Kosmetyki zawierają cenioną formę witaminy C, tetraizopalmitynian askorbylu, jednak stężenia nie są bardzo wysokie.