soczewki kontaktowe co należy wiedzieć

Wszystko o soczewkach kontaktowych. Kto może ich używać, na co uważać i czy należy je nosić w ciąży?

Soczewki kontaktowe nie bez powodu są często wybieraną alternatywą dla okularów korekcyjnych. Oferują lepsze widzenie, ułatwiają uprawianie sportów i gwarantują naturalny wygląd. O czym należy pamiętać, decydując się na soczewki kontaktowe?

Historia soczewek kontaktowych sięga czasów renesansu. Ich koncepcję miał jako pierwszy Leonardo da Vinci, jednak dopiero w 1801 roku powstał ich prototyp. W 1887 roku niemieckiszklarz , Friedrich Anton Muller, wykonał na zlecenie lekarza soczewkę, która uchroniła jego pacjenta przed utratą oka. Od tego czasu kontaktologia wciąż się rozwija, a prace nad idealnym materiałem trwają do dziś.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkieł kontaktowych. Produkowane obecnie soczewki wykonywane są najczęściej z materiałów silikonowo - hydrożelowych. Charakteryzują się one elastyczną strukturą, dopasowującą się do kształtu oka i wysoką przepuszczalnością dla tlenu. Dostępne są również tzw. soczewki twarde, jednak zalecane są one tylko do korygowania szczególnych, skomplikowanych wad wzroku.

Ze względu na ich budowę wyróżnia się z kolei soczewki:

  • sferyczne, które są przeznaczone do korekty krótko- i dalekowzroczności,
  • multifokalne – korygujące starczowzroczność,
  • toryczne – przeznaczone dla osób z astygmatyzmem.

W zależności od preferencji i stylu życia można również wybrać między soczewkami jednodniowymi, dwutygodniowymi, miesięcznymi, a nawet kwartalnymi.

Należy pamiętać, że soczewek nie powinno się wybierać samemu. Muszą one zostać dobrane przez okulistę lub optometrystę po wcześniejszym badaniu okulistycznym i wykluczeniu możliwych przeciwwskazań, do których należą przewlekłe stany zapalne rogówki, błony naczyniowej oka, jaskra czy zespół suchego oka. Specjalista dobierze odpowiednią moc soczewek, która często nie jest taka sama jak zastosowana w zwyczajnych okularach, ich średnicę oraz promień krzywizny.

Jednodniowe? Dwutygodniowe? Miesięczne? Dobierz soczewki dla siebie:

  1. Soflens Daily Disposable
    soczewki kontaktowe jednodniowe
    Cena od 54,99 zł Cena regularna 77,99 zł
  2. Dailies Aqua Comfort Plus
    soczewki kontaktowe jednodniowe
    Cena od 72,99 zł Cena regularna 89,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Acuvue Oasys
    soczewki kontaktowe dwutygodniowe
    Cena od 86,99 zł Cena regularna 104,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Soflens 59
    soczewki kontaktowe miesięczne
    Cena od 41,99 zł Cena regularna 66,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Soczewki kontaktowe – dlaczego warto je mieć? Kto może ich używać? 

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na korektę wzroku za pomocą soczewek kontaktowych. Przede wszystkim zapewniają one znacznie lepsze widzenie niż zwykłe okulary. Gwarantują nieograniczone pole widzenia, nie dochodzi w nich do zmniejszania się ani zwiększania obrazu, co występuje wówczas, gdy szkła okularów z uwagi na wadę wzroku są dość grube. Same w sobie soczewki są również wygodniejsze – nie obciążają uszu, a w trakcie schylania się lub uprawiania sportów nie spadają z nosa. Także w zimie nie występuje w nich problem parowania po wejściu do cieplejszego pomieszczenia. Noszenie soczewek pozwala również na niezmienianie swojego wyglądu przez oprawki, ale jeśli tylko ktoś chce, może wybrać kolorowe soczewki kontaktowe korygujące wadę wzroku

Soczewki kontaktowe mogą być użytkowane przez osoby w każdym wieku. Szczególnie polecane są ludziom aktywnym, którzy nie lubią być ograniczani przez noszenie zwykłych okularów. Pozwalają im wręcz na całkowite zapomnienie o swojej wadzie wzroku. Osoby z wadą powyżej 6 dioptrii, dla których noszenie okularów z uwagi na grubość szkieł bywa na co dzień uciążliwe, szczególnie doceniają ten nowoczesny sposób na korekcję wad wzroku. Szkła kontaktowe mogą być również używane przez osoby, u których wada występuje tylko w jednym oku. Co więcej, mogą je nosić także panie będące w ciąży. Z uwagi na wiele zmian hormonalnych, które w tym okresie występują w organizmie kobiety, może jednak dojść do tymczasowej nietolerancji na soczewki. Jeśli w trakcie ich użytkowania wystąpią takie dolegliwości jak uczucie ciała obcego w oku, pieczenie, zaczerwienie i/lub łzawienie oka, warto udać się do specjalisty w celu dokonania dokładnych pomiarów, a następnie dobrania soczewek kontaktowych odpowiednich na ten szczególny czas.

Soczewki kontaktowe – na co uważać? Błędy, których nie powinno się popełniać 

Nieprzestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa może prowadzić do groźnych chorób narządu wzroku. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nasze soczewki kontaktowe nie miały kontaktu z wodą. Nie należy przechowywać ani myć soczewek kontaktowych pod bieżącą wodą (tylko w specjalnym, sterylnym płynie i dedykowanym im pojemniku), nie wolno też pływać w nich w basenie i naturalnych zbiornikach wodnych. Na powierzchni soczewki oraz między soczewką a powierzchnią rogówki mogą osadzać się bakterie, wirusy i inne pasożyty, co w szybkim tempie może skutkować zakażeniem lub owrzodzeniem rogówki. W soczewkach kontaktowych nie powinno się również spać. W trakcie snu do oka dociera mniej tlenu, co może skutkować znacznym przesuszeniem się szkieł, a w konsekwencji trudnościami w zdejmowaniu soczewki. Pamiętajmy również o regularnej wymianie szkieł kontaktowych i nie przedłużajmy czasu ich użytkowania.

Najlepsze płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych:

  1. Renu MPS Sensitive
    płyn do soczewek
    Cena od 31,99 zł Cena regularna 45,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Opti-Free Replenish
    płyn do soczewek
    Cena od 23,99 zł Cena regularna 27,99 zł
  3. Biotrue
    płyn do soczewek
    Cena od 34,99 zł Cena regularna 45,99 zł
  4. Life Płyn do Soczewek
    płyn do soczewek
    Cena od 15,99 zł
Następny wpis
Jak pozbyć się cieni pod oczami? Domowe sposoby i najlepsze kremy Czytaj więcej