jak pozbyć się cellulitu

Cellulit - dlaczego powstaje i jak się go pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Z cellulitem w XXI wieku zmaga się większość kobiet - niezależnie od wieku, wagi czy sylwetki. Dlaczego cellulit powstaje, jakie są jego rodzaje i jak pozbyć się go na dobre? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk. 

Cellulit to zaburzenie, które dotyka większości kobiet. Wyglądem przypomina „skórkę pomarańczy” i stanowi częsty problem estetyczny. Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu: twardy (wodny) i miękki (tłuszczowy). Jeśli chodzi o jego lokalizację, najczęściej pojawia się w okolicy ud, pośladków, brzucha czy ramion. Co stoi za przyczyną jego powstawania? Jak z nim walczyć?

Cellulit - przyczyny powstawania

Cellulit to inaczej lipodystrofia, czyli włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej. Dotyka około 85 proc. kobiet po 20. roku życia. Co ciekawe, coraz częściej zmagają się z nim osoby młode i szczupłe. Ze względu na różnice w budowie zrazików tłuszczowych między kobietami a mężczyznami, cellulit znacznie częściej dotyka płci żeńskiej. Jest wieloczynnikowym zaburzeniem, związanym przede wszystkim z zaburzeniami krążenia krwi i limfy, nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej oraz produktów przemiany materii.

Powstawaniu cellulitu sprzyja niehigieniczny tryb życia, a przede wszystkim:

 • przetworzona dieta,
 • nadmiar spożywanych kalorii,
 • brak ruchu,
 • chodzenie na wysokich obcasach,
 • długie i bardzo ciepłe kąpiele,
 • noszenie zbyt obcisłych ubrań.

Rodzaje cellulitu

Rodzaj cellulitu zależy od podłoża, na którym się formuje. Wyróżniamy cellulit twardy (wodny) i miękki (tłuszczowy).

1. Cellulit twardy (wodny) - występuje głównie u kobiet, u których masa ciała w ostatnim czasie znacząco się nie zmieniła i tkanki nie straciły swojej elastyczności. Ten rodzaj cellulitu przypomina tkankę mięśniową, widoczny jest niezależnie od pozycji ciała, często towarzyszą mu rozstępy.

2. Cellulit miękki (tłuszczowy) - dotykający osób mało aktywnych, które straciły w ostatnim czasie na wadze. Ten cellulit zajmuje często duże powierzchnie, skóra jest pofałdowana, z widocznym obrzękiem. Wiąże się ze słabym napięciem tkanki mięśniowej. Częstą przyczyną tego rodzaju cellulitu jest zaburzenie mikrokrążenia, przyjmowanie leków odwadniających. Cellulit tłuszczowy często jest następstwem cellulitu wodnego

 1. Bio Oil
  olejek do ciała
  Cena od 44,99 zł Cena regularna 47,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Elancyl
  peeling do ciała
  Cena od 48,99 zł Cena regularna 64,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Eveline 4D Slim Extreme
  serum do ciała
  Cena od 15,99 zł Cena regularna 19,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 4. Tołpa Dermo Body Cellulite
  krem do ciała
  Cena od 33,99 zł Cena regularna 59,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

UWAGA!

Cellulit to nie to samo co cellulitis - oznaczający zapalenie, które jest zwyrodnieniem tkanki podskórnej. W cellulicie nie występuje zapalenie, a jedynie zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej.

Jak powstaje cellulit?

Pierwszymi objawami, często zgłaszanymi przez pacjentów są odczucia subiektywne takie jak:

 • uczucie ciężkości,
 • nadmierne napięcie nóg,
 • skurcze i mrowienie nóg,
 • czasami - nawet przejściowy ból.

Drugim objawem jest to, co widzi lekarz lub kosmetolog:

 • objaw „skórki pomarańczowej” - widoczne zagłębienia naskórka z towarzyszącym obrzękiem,
 • nierówności i pofałdowania skóry,
 • często towarzyszące rozstępy, „pajączki”, a nawet żylaki.

Etapy powstawania cellulitu

Powstawanie cellulitu możemy podzielić na kilka etapów, które stanowią kolejne stopnie zaawansowania lipodystrofii:

 • Stopień 0 - pojawienie się delikatnych bruzd po ściśnięciu fałdu skóry. Skóra nienaciśnięta wygląda normalnie.
 • Stopień 1 - pojawienie się widocznych zagłębień po ściśnięciu fałdu skóry, widoczny objaw „skórki pomarańczowej”. Skóra jest mocniej obrzęknięta niż w stopniu 0. Zaczynają gromadzić się komórki tłuszczowe i wzrasta ilość włókien kolagenowych.
 • Stopień 2 - w tkance tłuszczowej pojawiają się grudki i drobne guzki (skupiska adipocytów otoczonych kolagenem). Podczas napinania mięśni, w pozycji stojącej, pojawiają się zagłębienia na skórze.
 • Stopień 3 - guzki i grudki stworzone z nagromadzenia komórek tłuszczowych są większe niż w stopniu 2 (ok. 2-20 mm), są poprzedzielane tkanką włóknistą i są widoczne nawet w spoczynku. Może towarzyszyć ból przy nacisku.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się rozstępów i zapobiegać ich powstawaniu?

Jak pozbyć się cellulitu?

Problem cellulitu dotyka bardzo dużej części kobiet XXI wieku - zarówno osób z nadwagą, jak i szczupłych. Aby zniwelować problem, musimy działać na wielu płaszczyznach. Musimy zadbać o aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto wspomóc się stosując kosmetyki antycellulitowe oraz chodząc na zabiegi, które pomogą pozbyć się cellulitu.

Leczenie cellulitu oparte jest na kilku mechanizmach: przeciwobrzękowym, lipolitycznym, pobudzającym krążenie w tkance tłuszczowej i poprawiającym przepuszczalność naczyń włosowatych. Warto włączyć noszenie rajstop uciskowych, usprawniających pracę kończyn dolnych i pojawiających krążenie.

Zabiegi na cellulit

Walkę z cellulitem warto wesprzeć zabiegami, które usprawnią przepływ limfy, zredukują obrzęki i zastoje wodne. Rewelacyjne efekty przynoszą:

 • Endermologia - mechaniczny masaż podciśnieniowy skóry i tkanki podskórnej przez specjalnie skonstruowane urządzenie stanowiące system 2 rolek – zwijająca fałd i rozwijająca, zamkniętych w komorze wypełnionej podciśnieniem, sterowanych elektronicznie. Fałd skórny masowany jest w dwóch kierunkach. Dzięki temu poprawiany jest przepływ limfy i dotlenienie komórek, wspomagany jest drenaż tkanek, usuwane są toksyny, proces lipolizy nasila się, obrzęk zmniejsza się, a krążenie poprawia.
 • Karboksyterapia - terapia medycznym dwutlenkiem węgla. Uszkadza on ściany komórek tłuszczowych, poprawia krążenie, rozszerza naczynia, dotlenia skórę, a także stymuluje produkcję kolagenu i elastyny.

Kosmetyki na cellulit - jakie naprawdę działają?

Aby ujędrnić skórę warto miejscowo stosować kosmetyki antycellulitowe, których formuła została wzbogacona o L-karnitynę, kofeinę, wyciąg z karczocha zwyczajnego, z nostrzyka czy rutyny.

Przykładowe kosmetyki, które są godne polecenia to:

 • Tołpa Dermo Body Cellulite Serum do ciała - w składzie fizetyna z bukszpanu i frambion z anyżu, kompleks nawłoci pospolitej, cytryny i ruszczyku kolczastego, ekstrakt z pokrzywki indyjskiej i żywicy z drzewa Mukul, gliceryna.
 • Collistar Anticellulite Cryo-Gel - balsam do ciała oparty o roślinne alfahydreoksykwasy, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, różowy pieprz, kofeinę i zieloną kawę.
 • Eveline Slim Extreme 4D Scalpel - serum do ciała oparte o kofeinę, L-karnitynę, algi Tisochrysis Lutea, ekstrakt z bluszczu i wąkrotę azjatycką.
 • Elancyl Slim Design Noc - balsam antycellulitowy do stosowania na noc. Jego formuła oparta jest na kofeinie oraz wyciągu z młodych pędów jabłoni, który ogranicza magazynowanie tłuszczu.
 1. Tołpa Dermo Body Cellulite
  serum do ciała
  Cena od 35,99 zł Cena regularna 59,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Eveline Slim Extreme 4D Scalpel
  serum do ciała
  Cena od 15,99 zł Cena regularna 19,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. (red.). Dermatologia w praktyce, PZWL-Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2006.

Ignaciuk A. Diagnostyka kliniczna - cellulite, Magazyn Medycyny Estetycznej 2004, 1(6): 15-17.

Żyłka-Załęska I. Cellulit jako problem medyczny, Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 487-491.

Adamski Z. Kaszuba A. Dermatologia dla kosmetologów, PZWL, Warszawa 2010, 52: 428-429.

Następny wpis
Dobry korektor pod oczy - ranking kosmetyków, które skutecznie kryją cienie Czytaj więcej