Przyczyny powstawania rozstępów
Rozstępy najczęściej pojawiają się w okresie ciąży, podczas dojrzewania – powiększają się wówczas znacznie biodra i piersi, a także kiedy rośnie masa mięśniowa w trakcie intensywnego budowania masy mięśniowej na siłowni. Skóra nie nadąża wówczas za tak gwałtownymi zmianami. Jeśli uprawiasz sport i Twoje mięśnie się powiększają, masaż i tłusty krem lub preparat ujędrniający, poprawią ukrwienie i ułatwią wchłanianie się składników aktywnych. Jest wówczas mniejsze prawdopodobieństwo, że rozstępy się pojawią. Mogą być niestety także obecne przy chorobach, np. Cushinga, po sterydoterapii, w czasie leczenia chorób przewlekłych.
Przeczytaj również: Rozstępy w ciąży - jak im zapobiegać? Kremy i olejki polecane przez kosmetologa
Kosmetyki na rozstępy - najlepsze kremy i olejki
Co może być pomocne podczas domowej terapii przeciw rozstępom? Złuszczanie skóry peelingiem lub szczotkowanie na sucho. Powód? Poprawia mikrokrążenie skóry, lepiej dotlenia, wzmacnia, regeneruje. Wybierając peeling do ciała warto się przyjrzeć składnikom towarzyszącym złuszczającym drobinom cukru, soli czy ziaren. Body Boom Niezawodny Len zawiera olej z nasion lnu, miąższ z kokosa, olej z kiełków i witaminę E. Czyli oprócz wygładzania, dba o sprężystość skóry.
Do metod leczenia rozstępów można jeszcze dodać zastosowanie retinoidów zewnętrznych na skórę pokrytą rozstępami przez ok. pół roku (natomiast dopiero po okresie ciąży – ciąża wyklucza stosowanie retinoidów!). Taka kuracja spłyca blizny zanikowe (rozstępy), stymulując produkcję kolagenu. Pomocna bywa też witamina C chociaż w nieco mniejszym stopniu.
Genialne są także preparaty przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży lub po porodzie. Zwykle zawierają naturalne olejki, jak olej z migdałów, olejek arganowy czy oliwę z oliwek, które poprawiają jędrność i sprężystość skóry (ale uwaga! Preparaty dla kobiet w ciąży należy używać dokładnie według zaleceń producenta). Doskonały jest olejek przeciwko rozstępom Klorane Bebe z olejem lniankowym, z krokosza barwierskiego i wiesiołka, a także olejek ze słodkich migdałów NaturalME Słodkie Migdały.
Jeśli rozstępy już powstały, również warto używać kremów i nakładać je masując intensywnie skórę, żeby poprawić jej elastyczność. Kremy poprawiają elastyczność skóry, ale nie są gwarantem, że żaden rozstęp nie powstanie. Doskonałe recenzje zbiera preparat zmniejszający istniejące rozstępy i blizny poporodowe Pharmaceris M Tocoreduct Forte z peptydami, witaminą E i masłem shea. Ujędrnia, wygładza i uelastycznia skórę. Polecany jest także krem na rozstępy Mustela Maternite z peptydami awokado, koncentratem olejku z marakui i olejem z awokado. Skóra staje się sprężysta i znika uczucie ściągnięcia.
Usuwanie rozstępów - jakie zabiegi dają efekt?
Kiedy zabiegi zwalczające rozstępy są najbardziej skuteczne? Gdy są one jeszcze różowe i mówi się o nich, że to blizny zanikowe rumieniowe. Natomiast im są starsze, tym procedura ich zmniejszania i spłycania robi się trudniejsza. Fiołkowe i białe też da się zredukować, ale trwa to dłużej i liczy się z większą ilością i czasem zabiegów. Co jest najczęściej polecaną procedurą do usuwania rozstępów? Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego (Fraxel, Fraxel CO2). Pomagają przebudować tkankę. Innym sposobem jest podawanie wzdłuż rozstępu kolagenu (igłą), który stymuluje skórę do tworzenia własnego białka. Można także ujędrniać skórę i przebudowywać ją w obrębie rozstępu wysoko skoncentrowanymi ultradźwiękami HIFU (co 3 miesiące 1 zabieg). A także ujędrniać skórę zabiegami podczerwienią, jak Zaffiro. Albo podobnie jak w przypadku blizn, zastosować laser nieablacyjny, czyli Clear Lift (przebuduje skórę, ale bez uszkodzenia naskórka).
Można także podawać wzdłuż rozstępu osocze bogatopłytkowe (które należy wcześniej pobrać z przedramienia) lub mezoterapię ujędrniającym preparatem Strech Care. Dlaczego? To zabieg, który stymuluje czynniki wzrostu w tkance łącznej i mobilizuje ją do regeneracji. Taki zabieg można też łączyć z zabiegiem laserowym przy użyciu lasera frakcyjnego. Pomocna w niwelowaniu rozstępów jest również karboksyterapia, czyli wtłaczanie pod skórę dwutlenku węgla. Kosmetolodzy i dermatolodzy polecają także terapie łączone np. Infini i PRX, Fraxel CO2 i Easy Peel, Fraxel i PQAge, Mikrodermabrazja i dermabrazja + Easy Peel, czy Biodermogeneza – pole elektromagnetyczne. jest to terapia kilku- kilkunastu zabiegów, w zależności od przypadku. Nie bez znaczenia dla poprawy wygładzenia skóry są też zabiegi manualne z wykorzystaniem mocnych, gruboziarnistych peelingów, bogatych w składniki aktywne masek do ciała i solidnego ujędrniającego masażu. Seria masaży manualnych niezwykle poprawia kondycję skóry.