emolienty

Czym są emolienty i jak działają? [RADY EKSPERTA]

Emolienty stanowią bardzo ważny element pielęgnacji dla różnych dermatoz związanych z zaburzeniem bariery ochronnej skóry. Jak działają i kto powinien je stosować? Podstawy stosowania kosmetyków z emolientami wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Emolienty to substancje o charakterze lipofilowym (zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach), które nie rozpuszczają się w wodzie, a pozostawione na skórze powodują jej wygładzenie, zmiękczenie oraz poprawę elastyczności. Niegdyś termin emolienty był stosowany do określenia substancji o podobnym działaniu zmiękczającym i regenerującym. Obecnie producenci kosmetyków przyzwyczaili nas do nazywania w ten sposób grupy produktów o zbliżonych właściwościach. Należałoby rozróżnić oba terminy, ponieważ produkt określany w ten sposób tworzą nie tylko emolienty. W jego składzie znajdują się również inne substancje, które razem tworzą kosmetyk o wielokierunkowym działaniu przeznaczony do pielęgnacji cery suchej i atopowej.

W składzie produktów pielęgnacyjnych zawierających emolienty znajdują się również:

  • substancje uzupełniające lipidy w naskórku (np. ceramidy, kwas linolowy, cholesterol),
  • składniki okluzyjne (wazelina, parafina, kwasy tłuszczowe, fosfolipidy),
  • substancje wiążące wodę w naskórku (kwas hialuronowy, mocznik, glicerol, nienasycone kwasy tłuszczowe).

Czym są emolienty?

Rola emolientów w produkcie może być rożna. Są to substancje, która mogą wpływać na konsystencję, pełnić rolę emulgatora (związek, który umożliwia powstanie emulsji i zapewnia jej trwa-łość), działać nawilżająco, natłuszczająco oraz pomagać w przeznaskórkowym wchłanianiu substancji aktywnych

W formułach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry najczęściej występujące emolienty to:

  • naturalne i syntetyczne kwasy tłuszczowe, np. olejowy, linolowy,
  • masła i oleje roślinne (olej ze słodkich migdałów, olej ze słonecznika, olej z wiesiołka, olej z pestek winogron itp.),
  • sterole (cholesterol),
  • fosfolipidy,
  • oleje mineralne (wazelina, olej parafinowy, woski),
  • oleje odzwierzęce (lanolina). 
  1. Cena promocyjna 69,99 zł Cena regularna 101,99 zł
    Najniższa cena:  61,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 31,99 zł Cena regularna 43,99 zł
    Najniższa cena:  22,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Emolienty - działanie

Podstawowym zadaniem emolientów jest utrzymanie prawidłowych funkcji bariery naskórkowej. Dochodzi do tego poprzez różnorodne działanie:

  • Okluzyjne, czyli zatrzymujące wodę w naskórku,
  • Higroskopijne, czyli wiążące wodę w naskórku,
  • Natłuszczające, wygładzające oraz zmiękczające skórę,
  • Zapobiegające szorstkości i przesuszeniu skóry, zmniejszające uczucie świądu i pieczenia,
  • Łagodzące podrażnienia,
  • Normalizujące podziały keratynocytów; 

Często można spotkać się z mitem, że emolienty powodują powstawanie zaskórników. Jednak nie dotyczy to wszystkich substancji. Parafina, wazelina, niektóre oleje roślinne oraz alko-hol cetylowy posiadają właściwości komedogenne, zwłaszcza użyte jako czyste składniki nakła-dane bezpośrednio na skórę tłustą i łojotokową. W połączaniu z innymi substancjami, posiadając cerę suchą, normalną nie powinniśmy się tego obawiać.

WSKAZÓWKA

Po emolienty najczęściej sięgają osoby z suchą skórą, często z aktywnym stanem zapalnym oraz uszkodzoną barierą naskórkową. W takim przypadku należy z większą dokładnością sprawdzać składy produktów i wyeliminować potencjalne substancje drażniące. W kosmetykach do skór ato-powych powinno się unikać składników zapachowych, barwników, konserwantów oraz SLS (INCI: sodium lauryl sulfate).

Emolienty - kto powinien po nie sięgać?

Emolienty potrafią w znacznym stopniu poprawić kondycję skóry objętej chorobą związaną z zaburzeniami funkcji i struktury bariery naskórkowej (wówczas macierz lipidowa nie jest w stanie w odpowiedni sposób zadbać o natłuszczenie i nawilżenie skóry). Zastosowanie emolientów wspomaga barierę naskórkową, minimalizuje konieczność stosowania leków sterydowych, wpływa na wydłużenie okresu remisji oraz zapobiega nawrotom choroby.

Emolienty sprawdzą się w szczególności podczas pielęgnacji: atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, rybiej łuski, wyprysku alergicznego i kontaktowego oraz cery bardzo suchej i wrażliwej. Suchość skóry mogą spowodować również inne przyczyny, np. zaburzenia hormonów tarczycy, cukrzyca, nowotwory, niedobory witamin. W takich przypadkach zastosowanie emolientów również może korzystnie wpłynąć na stan i kondycję cery.

Krem emolientowy - jaki warto kupić?

Jakie kosmetyki z emolientami warto przetestować? Oto 5 dermokosmetyków polecanych przez kosmetologa:

Odżywczy krem o bogatej konsystencji przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej i wrażli-wej. Po aplikacji kosmetyku skóra odzyskuje uczucie komfortu, elastyczności i blasku. Krem zo-stał stworzony na bazie roślinnych składników, zbliżonych do składu cementu międzykomórko-wego, które uzupełniają niedobór lipidów i odbudowują barierę ochronną skóry. Produkt zawiera odżywcze olejki emolientowe, masło Shea, naturalne woski, pretokoferyl – prekursor witaminy E, który działa antyrodnikowo oraz wodę termalną. Krem koi skórę oraz łagodzi podrażnienia.

Kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała. Krem ma za zadanie łago-dzić dolegliwości charakterystyczne dla egzemy oraz bardzo suchej skóry: świąd, pieczenie, szorstkość i łuszczenie. Formuła oparta na olejach roślinnych, ceramidach wzmacnia barierę na-skórkową, chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz utratą wody, za-pewniając odpowiednie natłuszczenie skóry. Kosmetyk może być stosowany jako kuracja pod-trzymująca efekty leczenia farmakologicznego lub do codziennej pielęgnacji skóry delikatnej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i reakcji alergicznych.

Balsam polecany do skóry suchej oraz bardzo suchej ze skłonnością do atopii. Posiada wie-lokierunkowe działanie: koi i łagodzi, działa przeciwswędzeniu i nawrotom uczucia ściągnięcia. Po regularnym stosowaniu skóra jest znacząco gładsza, bardziej nawilżona i odżywiona. Formuła balsamu nie podrażnia skóry oraz pomaga utrzymać równowagę mikrobiomu. W składzie znaj-dziemy: opatentowany składnik Aqua Posae Filiformis, który odbudowuje i chroni barierę skórną, Microresyl, który działa przeciwbakteryjnie, masło Karite - wspomaga warstwę ochronną skóry, niacynamid, który łagodzi podrażnienia, stany zapalne, zaczerwienienie i swędzenie oraz kojącą wodę termalną. Kosmetyk może być stosowany w pielęgnacji osób dorosłych oraz dzieci i nie-mowląt.

Krem przeznaczony do pielęgnacji skóry bardzo suchej, wrażliwej i atopowej. Kosmetyk ma za zadanie odżywić, przywrócić równowagę hydrolipidową, zadziałać naprawczo oraz regene-rująco na podrażnioną cerę. W składzie znajdziemy łagodzące składniki roślinne: masło Shea i wyciąg z awokado oraz składniki nawilżające (wazelina i gliceryna). Konsystencja kosmetyku jest kremowa i nietłusta. Po aplikacji skóra jest nawilżona i odzyskuje uczucie komfortu.

Emulsja przeznaczona do pielęgnacji skóry podrażnionej, suchej oraz wrażliwej. Formuła kosmetyku została stworzona we współpracy z dermatologami i jest rekomendowana już od 1. dnia życia. Emulsja ma za zadanie zmiękczyć, uelastycznić naskórek, nawilżyć oraz ograniczyć TEWL (przeznaskórkową utratę wody). Dodatkowo wzmacnia barierę naskórkową oraz chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Stosowana do codziennej pielęgnacji zapobiega nawrotom uczucia suchości, świądu i pieczenia.

  1. Cena promocyjna 104,99 zł Cena regularna 175,99 zł
    Najniższa cena:  98,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 86,99 zł Cena regularna 129,99 zł
    Najniższa cena:  77,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. 38,99 zł
    Cena promocyjna 44,99 zł Cena regularna 59,99 zł
    Najniższa cena:  35,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 55,99 zł Cena regularna 92,99 zł
    Najniższa cena:  46,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Następny wpis
Krem CC: ranking TOP 7. Jaki wybrać i jak używać? Porady makijażystki Czytaj więcej