trądzik kosmetyczny

Trądzik kosmetyczny - co go wywołuje i jak z nim walczyć?

Trądzik pospolity niestety nie kończy się wraz z wiekiem pokwitania. Obecnie coraz częściej mówi się o trądziku wieku dorosłego, a także o trądziku kosmetycznym. Co warto o nim wiedzieć, czego unikać i jak go leczyć?

Dawniej mówiło się, że acne vulgaris to trądzik młodzieńczy, ze względu na wiek występowania zmian skórnych. Najczęściej dotykał bardzo młode osoby w wieku nastoletnim. Związane to było z dojrzewaniem płciowym, większym wpływem hormonów na skórę, m.in. na czynność gruczołów łojowych i wydzielane przez nie sebum. Natomiast od kilku lat już nie używa się takiej nomenklatury, bo trądzik nie kończy się wraz z 18 czy 20 rokiem życia. Przeciwnie. Chorują na niego osoby dorosłe w wieku 30, 40 lat a nawet starsze. Coraz częściej też obserwuje się trądzik dorosłych kobiet, albo trądzik kosmetyczny. 

Trądzik kosmetyczny - jak powstaje?

Dermatolodzy obserwują, że najwięcej przypadków trądziku wieku dorosłego dotyczy kobiet. Powód? Stosują one więcej kosmetyków, więc nakładają na twarz więcej substancji chemicznych. A na dodatek – w przeciwieństwie do większości mężczyzn – kobiety używają kosmetyków do makijażu. Co w nich złego? Teoretycznie nic, ale w praktyce mogą zadziałać na skórę negatywnie z dwóch względów.

Kryjące podkłady lub zbyt dużo warstw makijażu na skórze twarzy: baza, podkład, korektor, rozświetlacz, puder matujący – mogą razem działać komedogennie. Czyli zatykać pory i stymulować powstawanie zaskórników. Dowód, że makijaż może wywoływać zmiany trądzikowe? Tzw. maskne, czyli trądzik pod maseczkami, który powstaje na skutek nakładania kryjących produktów i noszenia maseczek (pod nimi jest ciepło, wilgotno, co sprawia, że skóra ma większą tendencję do powstawania niedoskonałości). A po drugie trądzik kosmetyczny często powstaje na linii nakładania produktów takich jak: brązer, róż, puder czy rozświetlacz. Zaskórniki, grudki zapalne i krotki pojawiają się dokładnie na linii nakładania ich na policzki. Dlaczego? Zwykle winowajcą jest brak higieny stosowanych do makijażu pędzli.

RADA EKSPERTA

Jak sama nazwa wskazuje, trądzik kosmetyczny powstaje w wyniku źle dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych lub makijażowych. Zmiany skórne w trądziku kosmetycznym są spowodowane głównie tym, że nasze sebum nie znajduje ujścia na powierzchnię skóry i tworzą się zaskórniki. Gdy dojdzie do namnożenia bakterii, mogą powstać stany zapalne z treścią ropną. Dlatego należy unikać mocno okluzyjnych substancji w kosmetykach - parafiny, olejów mineralnych, lanoliny, wazeliny, wosku pszczelego, nielotnych sylikonów i niektórych czystych olejów roślinnych

- radzi kosmetolog, Emilia Błaszczyk.

 

Makijaż a trądzik kosmetyczny

Jeśli ma się tendencję do przetłuszczania się skóry, powstawania zaskórników czy krostek, warto robić przerwy w nakładaniu mocnych, kryjących podkładów do makijażu. Jeśli cera bez grama podkładu nie wygląda najlepiej, warto podkład o mocnym stopniu krycia zastąpić na co dzień kremem BB, albo lekkim fluidem. Pod takimi kosmetykami pory się nie zapychają, a skóra znacznie lepiej funkcjonuje – nawet pod maseczką.

Jeśli zmiany trądzikowe powstają dokładnie w miejscu, w którym nakładamy sypkie kosmetyki (lub te w kamieniu) – pędzlem do makijażu, należy pomyśleć o częstszym myciu pędzli. W sprzedaży są już specjalnie do tego celu dedykowane mydła lub szampony, ale wystarczy gąbki i pędzle myć regularnie żelem lub pianką do mycia twarzy. Jeśli takich produktów się nie stosuje – najzwyklejszym mydłem w kostce. Regularna higiena akcesoriów do nakładania makijażu zapobiega przenoszeniu na gąbeczce, blenderze czy pędzlu sebum, kurzu i bakterii, które stymulują powstawanie zmian trądzikowych. 

Trądzik kosmetyczny - leczenie

Trądzik kosmetyczny dobrze się leczy dermatologicznie, ale wymaga też stosowania odpowiednich kosmetyków. Jakich? Odblokowujących pory, delikatnie złuszczających, oczyszczających twarz z nadmiaru sebum i regulujących pracę gruczołów łojowych. A czasami także preparatów do stosowania punktowego na miejscowo występujące stany zapalne. Polecamy wypróbować przede wszystkim:

Bardzo dobry preparat w trakcie leczenia dermatologicznego. Z jednej strony oczyszcza skórę z nadmiaru sebum, a z drugiej – nie wysusza bariery ochronnej skóry. Zawiera ceramidy, niacynamid i kwas hialuronowy. Zapobiega powstawaniu zaskórników.

to intensywny krem nawilżający dla skóry trądzikowej jest idealny podczas terapii dermatologicznej. Sprawdza się jako baza pod makijaż, bo daje lekkie, matowe i jedwabiste wykończenie. Nie działa komedogennie, więc nie wywołuje powstawania zaskórników. Działa super nawilżająco, a przy tym zapobiega powstawaniu plam zapalnych. Jest też skuteczny w redukcji przebarwień potrądzikowych.

To krem z kwasem migdałowym na noc (o II stopniu złuszczania). Nadaje się nawet do codziennej pielęgnacji na noc do skóry trądzikowej i przetłuszczającej się. Jak działa? Zawiera 10% kwas migdałowy i jest zainspirowany peelingiem dermatologicznym i działa w podobny sposób: zmniejsza niedoskonałości, reguluje wydzielanie sebum i wygładza skórę. Kwas migdałowy odblokowuje pory i złuszcza martwe komórki naskórka, w związku z czym zmniejsza też blizny potrądzikowe.

Jest koncentratem do twarzy przeciw niedoskonałościom, który się nakłada na twarz rano i wieczorem. Jest lekki, ma płynną konsystencję i nie pozostawia tłustego wykończenia. Jak działa? Zmniejsza krosty, zaskórniki i reguluje wydzielanie sebum. Został stworzony z myślą o skórze wrażliwej, więc nie podrażnia, a dzięki zawartości wody termalnej z Avène – koi i łagodzi skórę.

Punktowa pasta na niedoskonałości, która zmniejsza stany zapalne skóry i krostki. Zawiera 10% siarki i kwas glikolowy, które osuszają niedoskonałości i zmniejszają zaczerwienienia. A także niacynamid, który koi skórę. Można ją nakładać na skórę punktowo nawet 2-3 razy dziennie.  

  1. Cena promocyjna 47,99 zł Cena regularna 78,99 zł
    Najniższa cena:  45,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 45,99 zł Cena regularna 68,99 zł
    Najniższa cena:  42,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 74,99 zł Cena regularna 124,99 zł
    Najniższa cena:  70,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 72,99 zł Cena regularna 120,99 zł
    Najniższa cena:  72,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Czym jest trądzik młodzieńczy i jak się go pozbyć? [RADY DERMATOLOGA] Czytaj więcej