Zapuszczanie włosów bywa dreszczowcem – czasochłonnym procesem, który wymaga cierpliwości, systematyczności i odpowiedniej strategii pielęgnacyjnej. Choć średni przyrost wynosi ok. 1–1,5 cm miesięcznie, można ten wynik poprawić – nawet do 2 cm – jeśli zadbamy o włosy zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Jak to zrobić mądrze i skutecznie? Podpowiadamy.
Aby przyspieszyć wzrost włosów i uzyskać wynik wzrostu o np. 2 cm miesięcznie, niezbędne jest kompleksowe działanie: pielęgnacja, wizyty w salonie fryzjerskim, odpowiednio zbilansowana dieta i suplementacja. Warto również unikać: ściskania ciasno kosmyków w kucyki, co może powodować uszkodzenia mechaniczne i stymulować łamliwość pasm, stosowania urządzeń elektronicznych nastawionych na wysokie temperatury, szarpania włosów podczas czesania i modelowania.
Zbyt powolny wzrost włosów może mieć wiele przyczyn – od genetyki, przez niedobory składników odżywczych, aż po błędy pielęgnacyjne, jak przegrzewanie, ciasne wiązania czy brak regularnego oczyszczania skóry głowy. Czasem tempo wzrostu spowalniają również stany zapalne skalpu, zaburzona mikrobiota czy przewlekły stres. Zanim więc sięgniemy po wcierki lub suplementy, warto spojrzeć całościowo na styl życia i kondycję organizmu.
Stymulacja skóry głowy to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na pobudzenie porostu. Codziennie przez 3-5 minut warto wykonywać masaż skóry głowy, aby pobudzić w niej mikrocyrkulację (mikrokrążęnie), co wpływa na lepsze odżywienie mieszków włosowych.
Pomocne w jego wykonaniu mogą być specjalne masażery. Świetnie sprawdzi się tu silikonowy masażer Mohani do skóry głowy. Wykonany jest z łatwo czyszczącego się silikonu, ma przyjemne masujące wypustki. Producent poleca stosować go na mokro (warto przeczytać instrukcję i opis na stronie Super-Pharm).
Dodatkowo, można podczas masażu aplikować wcierki, jak Anwen Aware Scalp Care wcierka z pieprzem syczuańskim do stymulacji wzrostu włosów. Rogrzewająca wcierka do włosów, która reguluje pracę gruczołów łojowych, poprawia kondycję skóry głowy, ogranicza wypadanie włosów oraz pobudza ich wzrost. Zawiera cenne składniki, jak ekstrakty roślinne, w tym z pieprzu syczuańskiego, kwiatu czerwonej koniczyny, a także peptydy i adenozynę, która odpowiada za zakotwiczenie włosów w skórze głowy oraz pobudzenie uśpionych mieszków włosowych.
Kolejną wcierką wartą uwagi jest booster stymulujący z peptydami Health Labs Care Rise On. Ta rogrzewająca wcierka poprawia mikrokrążenie, wzmacnia mieszki włosowe oraz cebulki, wspomaga porost włosów, ograniczając ich wypadanie. Wielowymiarowa formuła, zawierająca peptydy - Biotinoyl Tripeptide-1, Oligopeptide-2, ekstrakty z imbiru, palmy sabałowej, kawy i soi,
melatoninę, adenozyna z kofeiną, niacynamid oraz ekstrakty z aloesu, lnu i arniki oraz pantenol działa przeciwzapalnie, nawilżająco i łagodząco. Włosy rosną szybko, a mikrobiom skóry głowy odzyskuje naturalną równowagę.
Oprócz wcierek warto również stosować serum do skóry głowy. Doskonale sprawdzi się Olaplex No. 0.5 Scalp Longevity Treatment — serum do skóry głowy o lekkiej konsystencji, które natychmiast nawilża i łagodzi, wzmacnia barierę ochronną skalpu dzięki kompleksowi wzmacniającemu wiązania keratynowe - Scalp Barrier-Building Complex, opatentowanej technologii Olaplex® i antyoksydantom z lawendy i tasmańskiego pieprzu równoważy mikrobiom skóry głowy. Już po pierwszym użyciu skóra głowy czuje ulgę, a po ok. 4 tygodniach włosy są zauważalnie zdrowsze, mocniejsze i bardziej miękkie.
Raz w tygodniu warto wykonać peeling skóry głowy. Doskonale działa Tołpa Dermo Hair Enzyme Peeling do Skóry Głowy 3 Enzymy. W jego formule znajdują się enzymy i kwasy, które odblokowują ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu pasma mogą szybciej i intensywniej rosnąć, a skóra jest lepiej odżywiona.
Do mycia podczas zapuszczania włosów, najlepiej jest wybierać szampony pozbawione siarczanów SLES/ SLS, czyli takich, które zawierają łagodne substancje powierzchniowo czynne.
Świetnym wyborem jest Health Labs Care Rise On Trychoszampon wzmacniający do skóry głowy. Zawiera odżywcze ekstrakty roślinne - Hair Growth Complex, wzmacniające peptydy, proteiny i oleje oraz pobudzającą kofeinęi adenozynę . Łagodnie oczyszcza, zagęszcza pasma, nawilża skórę głowy, przedłużając długość i świeżość włosów.
Do włosów przetłuszczających się doskonale sprawdzi się chrzanowy szampon Mydlarnia Cztery Szpaki. Jego formuła oparta jest na łagodnych i naturalnych składnikach, które skutecznie usuwają nadmiar sebum i zanieczyszczenia, zapewniając równowagę mikrobiomu skóry głowy. Jego wzmacniająco -kondynujące działanie sprawie, że włosy rosną szybciej, są świeże i lekkie, pełne blasku i zdrowego wyglądu. Zawarte w nim naturalne olejki eteryczne- wanilia, ylang-ylang, cynamon i rozmaryn dodają słodko-korzenny zapach, z ziołową nutą.
Do odżywiania należy sięgać po odżywki lub maski ze składnikami regenerującymi i wzmacniającymi, jak keratyna, proteiny oraz aminokwasy. Doskonale na wzmocnienie pasm działa OGX Odżywka do Włosów Rewitalizująca z Brazylijską Keratyną. Wygładza, chroni przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiega puszeniu się włosów.
Podstawą dla wzrostu włosów jest dobrze odżywiony i nawodniony organizm (picie 8 szklanek wody dziennie, to must!). Do jadłospisu powinno się włączyć białko, które jest budulcem włosa. Zadbać o to, żeby w menu znalazły się jaja, nabiał, ryby, mięso (opcjonalnie), rośliny strączkowe. Niezbędne dla dobrej podstawy włosa są również witaminy i minerały: cynk, selen, krzem, żelazo, witaminy A, D, E oraz z grupy B, a także biotyna. Ponieważ trudno ocenić, ile z nich znajduje się w spożywanych przez nas posiłkach, warto zapuszczanie włosów wspomagać przyjmowaniem suplementacji. Bardzo dobrze działają regularnie stosowane preparaty, takie jak kapsułki Phyto Phytopanere Duo Suplement Diety Wzmacniający Włosy i Paznokcie z witaminami: B2, B5, B6, B7, C i E, cynkiem, a także olejem z ogórecznika i olejem rybnym. Wzrost włosa wspomaga także przyjmowanie suplementów z kolagenem.
Włosy najczęściej niszczą się i wycierają… nocą, m.in. w trakcie snu, dlatego warto zainwestować w jedwabną poszewkę na poduszkę. Jej delikatne włókno chroni włosy przed mechanicznym uszkodzeniem i plątaniem. Ponadto codziennie należy czesać włosy szczotką (opcjonalnie grzebieniem), ale w tak delikatny sposób, żeby ich nie szarpać i nie uszkodzić na długości.
Jak to się robi?
Genialnie sprawdzi się dobra szczotka, jak np. Life Szczotka do Włosów Vent Elastic Natural i technika. Najpierw należy czesać końcówki włosów, następnie przejść do długości, a na koniec wyczesać nasadę. Tu warto szczotką wymasować skórę głowy, co dodatkowo poprawia ukrwienie i dotlenienie skalpu, z którego wyrastają włosy. A to przekłada się na ich szybszy wzrost.
Choć może to brzmieć jak oksymoron, podcinianie włosów jest niezbędnym elementem w trakcie ich zapuszczania. Zniszczone końcówki mogą bowiem powodować kruszenie się pasm na długościach i uniemożliwiać „wydłużanie się” włosów. W dodatku z podciętymi końcówkami włosy układają się lepiej, nie plączą i łatwiej się je rozczesuje bez szarpania i wyrywania. Dlatego raz na 4-6 tygodni przyda się wizyta u fryzjera.
Zapuszczanie włosów to proces, który wymaga konsekwencji, ale daje ogromną satysfakcję. Dzięki połączeniu masaży, wcierania aktywnych składników, odpowiedniej suplementacji i regularnego przycinania – możesz zobaczyć efekty szybciej, niż się spodziewasz. A wszystko to wspierają produkty dostępne w Super-Pharm – przetestowane, skuteczne i łatwo dostępne.