komedogenność kosmetyków

Komedogenność kosmetyków - co oznacza? [RADY EKSPERTA]

Kosmetyki często określane są jako "komedogenne" lub "niekomedogenne". Co tak naprawdę to oznacza? Stopień komedogenności w najprostszym tłumaczeniu oznacza prawdopodobieństwo powstawania zaskórników na skórze po zastosowaniu danej substacji. Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Sylwia Anwajler. 

Komedogenność to termin, który dotyczy substancji i produktów kosmetycznych. Substancja komedogenna to inaczej substancja zaskórnikotwórcza czyli taka, która blokuje ujścia gruczołów łojowych, powodując powstawanie zaskórników, stanów zapalnych i innych niedoskonałości. Możemy zatem łatwo wywnioskować, że substancje komedogenne będą najbardziej szkodziły skórze trądzikowej i skłonnej do przetłuszczania. 

Komedogenność kosmetyków - co to znaczy?

Zadaniem produktów kosmetycznych jest przede wszystkim poprawa wyglądu i kondycji skóry, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich preparatów kosmetycznych. Często zdarza się, że kosmetyk, który wybieramy pogarsza stan naszej skóry. Dzieje się tak ze względu na składniki występujące w danym produkcie.

Przykładowo: krem czy tonik z kwasami będzie powodował nasilenie zmian zapalnych i przesuszenie skóry trądzikowej. Oznacza to, że kosmetyk został źle dobrany do potrzeb skóry, która jest np. przesuszona i potrzebuje nawilżenia, a nie substancji wysuszających. Tak samo jest z kosmetykami zawierającymi w składzie substancje komedogenne. Skóra przetłuszczająca się, trądzikowa z licznymi zaskórnikami będzie jeszcze bardziej zanieczyszczona, ponieważ substancja komedogenna występująca w preparacie kosmetycznym połączy się z łojem, bakteriami naturalnie występującymi na powierzchni skóry i martwymi komórkami naskórka tworząc mieszaninę, która zalegać będzie w porach skórnych.

komedogenność składników listakomedogenność składników lista

Komedogenne substancje w kosmetykach

Wiele składników kosmetycznych ma skłonność do "zapychania cery". Nie muszą być to substancje aktywne danego preparatu, ale również jego składniki dodatkowe. Przedstawiamy listę składników komedogennych i ich nazewnictwo w nawiasach, aby łatwiej było Ci znaleźć daną substancje w składzie INCI danego kosmetyku. 

  • Parafina (Parafinum, Parafinum Liquidum)
  • Wazelina (Petrolatum)
  • Silikony (np. Dimeticone – dimetikon)
  • Lanolina (Lanolin)
  • Stearynian butylu (Butyl Stearate)
  • Palmitynian/ Mirystynian izopropylu (Izopropyl Palmitate/ Myristate)
  • Olej kokosowy (Coconut Oil)
  • Masło kakaowe (Cocoa Butter)
  • Karbomer (Carbomer)
  • Olej migdałowy (Almond Oil)
  • Olej z awokado (Avocado Oil)
  • Masło Shea (Shea Butter)
  • Olej arganowy (Argan Oil)
  • Ekstrakt z alg ( Algae Extract)
  • SLS (Sodium Laureth Sulfate)
  • Kwasy tłuszczowe i ich pochodne (np. Isopropyl Myristate)

Niekomedogenne substancje, których warto szukać w kosmetykach

We wszystkich kosmetykach (czy do pielęgnacji, czy do makijażu) powinniśmy szukać wysoko w składzie INCI przede wszystkim składników aktywnych o działaniu niekomedogennym, które nie powodują "zapychania cery". Do takich składników należą na pewno: kwas hialuronowy, który jest bazą preparatów nawilżających, ceramidy, witaminy C i E, koenzym Q10, resweratrol, pantenol, alantoina, cynk, kwas mlekowy, arginina, składniki mineralne zawarte w wodzie termalnej i wiele, wiele innych.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że każda skóra jest inna, ma inne potrzeby i zdarza się, że preparat, który na ogół nie działa komedogennie u większości osób u Ciebie może spowodować wysyp i pogorszyć stan skóry. Co zatem robić? Najlepszą metodą jest minimalizm w pielęgnacji, czyli im mnie produktów do pielęgnacji posiadamy, tym lepiej. Po drugie metoda prób i błędów. Nowe preparaty wprowadzaj do pielęgnacji pojedynczo. Jeśli zauważysz pogorszenie skóry, wtedy będziesz miała pewność, który preparat nie służy Twojej skórze.

Niekomedogenne kremy, które warto przetestować

Mimo że każda skóra jest inna i ma inne problemy możemy znaleźć uniwersalne preparaty, które będą sprawdzały się przy większości cer. Do preparatów, które nie zawierają składników komedogennych – zapychających lub zawierają ich bardzo małe ilości, należą:

  • SVR SebiaClear Hydra – leciutki krem nawilżający dedykowany skórze trądzikowej. Z powodzeniem może być stosowany jako krem na dzień i na noc. Zapewnia komfort przesuszonej skórze i przyspiesza gojenie zmian zapalnych.
  • Avene Hydrance legere – emulsja nawilżająca, która nie pozostawia na skórze okluzyjnej warstwy, dlatego świetnie sprawdzi się pod makijaż. Jest uniwersalnym kremem, który sprawdzi się zarówno przy skórze suchej, jak i tłustej czy trądzikowej. Oprócz składników nawilżających w składzie zastosowano kapsułki seboregulujące, które redukują nadmiar łoju i zapewniają efekt matowej cery.
  • Dermedic Hydrain3 Hialuro - Nawilżający preparat dostępny w dwóch wariantach: krem i krem-żel. Skóry tłuste, trądzikowe pokochają wersję żelową, a suche kremową. Dzięki kompleksowi składników Aqualure i obecności kwasu hialuronowego i mocznika, preparat ogranicza TEWL (transepidermalną utratę wodę) i zapewnia dogłębne nawilżenie skóry przez długi czas. Krem posiada również ochronę przeciwsłoneczną SPF 15, dlatego chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Jest idealny pod makijaż - szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej wartwy na skórze.
  • La Roche Posay HyaluB5 serum – leciutki preparat do twarzy bogaty w dwa rodzaje kwasu hialuronowego, pantenol, madekasozyd i wodę termalną. Zapewnia ukojenie i dogłębne nawilżenie potrzebującej skórze. Jest świetną alternatywą dla skór, które nie tolerują preparatów w wersji kremów. Oprócz działania nawilżającego, wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe i ujędrniające.
  • Bioderma Sebium Hydra – nawilżający krem do skóry tłustej ze skłonnością do trądziku przywraca równowagę, pielęgnuje i nawilża. Ceramidy i gliceryna zawarta w preparacie zapewnia regenerację naskórka i niweluje problemy pojawiające się w przypadku kuracji dermatologicznych.
  1. Avène Hydrance Légère
    emulsja do twarzy
    Cena od 81,99 zł Cena regularna 115,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Dermedic Hydrain3 Hialuro
    krem-żel do twarzy
    Cena od 32,99 zł Cena regularna 45,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. La Roche-Posay Hyalu B5
    serum do twarzy
    Cena od 171,99 zł Cena regularna 229,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Bioderma Sébium Hydra
    krem do twarzy
    Cena od 74,99 zł Cena regularna 92,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Sylwia Anwajler - magister kosmetologii, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właścicielka gabinetu kosmetycznego ,,Pięknie dziś wyglądasz” w Sandomierzu. Współtwórca profilu @StrefaKosmetologa na Instagramie, na którym porusza zagadnienia związane z dbaniem o urodę.

 

Następny wpis
Serum pod oczy - jakie warto kupić? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej