Kwas szikimowy

Kwas szikimowy - jak działa i jakie ma właściwości? [RADY EKSPERTA]

Kwas szikimowy nie należy do najpopularniejszych kwasów, ale na pewno słyszały o nim osoby, które borykają się problemem przebarwień. Kwas sziklimowy sprawdzi się także w walce z innymi problemami skórnymi. Jak stosować go w pielęgnacji? Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Natalia Stafiej.

Kwas szikimowy należy do grupy kwasów AHA. Jednak nie ma potrzeby kojarzenia go z „typowymi” kwasami przywodzącymi na myśl coś szczypiącego i nieprzyjemnego, bo kwas szikimowy jest bardzo delikatny dla skóry. Zanim trafił do kosmetologii wykorzystywano go w farmacji i medycynie ze względu na następujące właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwwirusowe,
  • bakteriobójcze,
  • wzmagające syntezę witaminy A i K.

Kwas szikimowy w kosmetyce

Kwas szikimowy podobnie do innych kwasów wyróżnia się właściwościami złuszczającymi. Nie działa jednak tak mocno i agresywnie jak np. kwas salicylowy, dlatego wykorzystuje się go raczej w połączeniu z innymi kwasami. Był on pewnego rodzaju przełomem w zakresie delikatnych kwasów rozjaśniających, wyprzedzając tym samym kwas cynamonowy czy cytrynowy. Według badań* wykazuje on właściwości rozjaśniające porównywalne do 50% kwasu glikolowego, ale bez podrażnienia i nieprzyjemnych odczuć kojarzonych z kwasem glikolowym, szczególnie w takim stężeniu.

Przeczytaj również: Kwasy na twarz - jak je stosować w domu i jak dobrać do swojego typu cery?

Właściwości kwasu szikimowego

Jak już wspominaliśmy we wstępie, kwas szikimowy z wysoką skutecznością wykorzystywany jest w terapii przebarwień. Co ciekawe, mogą go także stosować osoby poasiadające skóry trądzikowe. Kwas szikimowy hamuje działanie lipazy, która ma wpływ na skład sebum. Dzięki temu sebum jest płynniejsze i nie utyka w porach. Właściwości złuszczające kwasu szikimowego doprowadzają do większej przenikalności innych substancji aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych.

Podsumowując, w kosmetologii głównymi zastosowaniami kwasu szikimowego są:

  • działanie sebostatyczne, regulujące gęstość łoju,
  • łagodnie złuszczające,
  • przeciwzapalne i bakteriobójcze,
  • rozjaśniające.

Kwas szikimowy na przebarwienia

Kwas szikimowy często wykorzystuje się w terapii przebarwień. Największe sukcesy osiąga się przy łączeniu go z innymi kwasami. Przykładowymi i sprawdzonymi połączeniami przy utrwalonych, brązowych przebarwieniach są:

  • kwas szikimowy + kwas azelainowy = dobre połączenie przy świeżych przebarwieniach,
  • kwas szikimowy + kwas glikolowy = połączenie idealne przy skórach suchych i nastawionych na anti-aging,
  • kwas szikimowy + ferulowy = mieszanka dla skór delikatnych i podatnych na podrażnienia,
  • kwas szikimowy + kwas azelainowy + retinol = propozycja dla osób zaawansowanych, którym nie tylko zależy na jednolitym kolorycie skóry, ale i silnym działaniu przeciwstarzeniowym i przeciwtrądzikowym [3].

Tak naprawdę kwas szikimowy można łączyć z wieloma innymi substancjami. Wszystko dzięki jego subtelnemu działaniu. Dobór pozostałych składników aktywnych jest uzależniony od rodzaju skóry i problemu, na którym chcemy się skupić.

WSKAZÓWKA

Przy stosowaniu kwasu szikimowego (szczególnie w połączeniu z innymi substancjami), pamiętaj o stosowaniu fotoprotekcji. Dzięki temu nie tylko wzmocnisz działanie rozjaśniające, ale i zapobiegniesz powstawaniu nowych przebarwień.

Polecane kosmetyki z kwasem szikimowym

Które kosmetyki z kwasem szikimowym zasługują na uwagę? Oto kilka produktów, które warto przetestować.

Coś dla fanek roślinnej pielęgnacji. To delikatny peeling enzymatyczny, który najlepiej sprawdzi się u skór wrażliwych, suchych, cienkich, ale także mieszanych. Kosmetyk detoksykuje skórę i subtelnie złuszcza martwy naskórek. W składzie znajdziemy kwas szikimowy pod postacią wyciągu z anyżu. Dodatkowo mamy tu nawilżający glukonolakton, złuszczający i regulujący wydzielanie sebum kwas salicylowy oraz mieszankę kwasów rozjaśniających. 

  1. Veoli Botanica Matcha Power Peel
    peeling enzymatyczny do twarzy
    Cena od 111,99 zł Cena regularna 139,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Preparat o małej pojemności lecz skoncentrowanym działaniu. Należy go aplikować punktowo na miejsca, gdzie występują przebarwienia. Kosmetyk hamuje odkładanie się melaniny, czyli zapobiega powstawaniu nowych przebarwień. Serum zawiera filtr SPF 20, dzięki czemu można stosować go nawet na dzień. Producent sugeruje, aby aplikować preparat dwa razy dziennie. W składzie znajdziemy nawilżający glukonolakton, złuszczający i regulujący wydzielanie sebum kwas salicylowy oraz mieszankę kwasów rozjaśniających. 

  1. Bioliq Dermo
    serum do twarzy
    Cena od 31,99 zł Cena regularna 38,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Produkt do skór problematycznych i z zaskórnikami. Badania marki potwierdzają skuteczność produktu zauważalną już po 6 dniach stosowania. Starannie dobrana mieszanina kwasów reguluje procesy nagromadzania się sebum, wpływa na jego konsystencję, redukuje zaskórniki i optycznie zwęża pory. Dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na subtelne blizny potrądzikowe.

  1. Pharmaceris T Comedo Acne
    krem przeciw zaskórnikom
    Cena od 42,99 zł Cena regularna 56,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Budżetowa propozycja do walki z trądzikiem. Floslek to polska marka godna polecenia. Ten peeling to delikatna mieszanina kwasów migdałowego, laktobionowego i szikimowego, która zapewnia idealny balans między nawilżeniem a walką z trądzikiem. Produkt został dodatkowo wzbogacony o prebiotyki, łagodzący pantenol i kompleks seboregulujący.

Źródła:

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/kwas-szikimowy-i-bursztynowy-w-kosmetyce,18946
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/04/ke2020.1-3.pdf

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Pieczenie i swędzenie po opalaniu – jak ukoić podrażnioną słońcem skórę? Czytaj więcej