kwasy na twarz w domu

Kwasy na twarz - jakie dają efekty i jak je stosować? [RADY EKSPERTA]

Jak i kiedy stosować kwasy na twarz w warunkach domowych? Zanim wprowadzimy je do pielęgnacji, należy poznać podstawowe zasady używania kwasów. Przybliża je ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk.

Kwasami potocznie nazywamy peelingi chemiczne. Są związkami chemicznymi o kwaśnym charakterze, których zastosowanie stymuluje regenerację skóry, odnawia naskórek, złuszcza oraz przebudowuje skórę właściwą. Kwasy warto włączyć do pielęgnacji szczególnie w okresie jesienno-zimowym. 

Kwasy w pielęgnacji - dla kogo?

Kosmetyki z kwasami tak naprawdę są dla każego. Wszystko zależy jednak od rodzaju kwasu, pH, stężenia. Kwasy dzielimy na:

  • AHA - alfahydroksykwasy, nazywane kwasami owocowymi. Należą do nich in.: kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy. Przeznaczone są do każdego typu cery, w zależności od pH i stężenia kwasu możemy osiągnąć różne efekty.
  • BHA - betahydroksykwasy. Zaliczamy do nich kwas salicylowy. Świetnie sprawdzi się przy skórze tłustej,  zanieczyszczonej. Ogranicza wydzielanie sebum, działa oczyszczająco.
  • PHA - polihydroksykwasy. Głównymi przedstawicielami PHA są glukonolakton i kwas laktobionowy. Są najdelikatniejszymi z wymienionych, nie podrażniają skóry - dlatego sprawdzą się w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych. Sprawdzą się również u osób z przebarwieniami, ponieważ blokują enzym - tyrozynazę, odpowiadający za ich powstawanie.

Jak kwasy działają na skórę?

Często decydując się na kosmetyki z kwasami obawiamy się nadmiernego złuszczania naskórka. Nic bardziej mylnego! Nie każdy kwas złuszcza. Przykładowo - kwas mlekowy użyty w kosmetykach w niższym stężeniu zadziała nawilżająco, zmiękczająco i rozjaśniająco. Podobnie kwas ferulowy - nie złuszcza, a działa antyoksydacyjne, rozświetlająco, wyrównuje koloryt skóry. Kwas migdałowy użyty w niższych stężeniach to kolejny kwas, który nie będzie złuszczał skóry. Ma dużą cząsteczkę, więc sprawdzi się również przy skórach skłonnych do podrażnień, naczyniowych. Zadziała nawilżająco, wyrówna koloryt. Co więcej, produkty z kwasami do domowego użytku świetnie sprawdzają się w celu podtrzymania efektów zabiegów gabinetowych, podczas których kosmetolog używa mocniejszych peelingów chemicznych o wyższych stężeniach i niższym pH.

Zasady używania kwasów w domu:

  1. Pamiętaj o ochronie przed słońcem - stosuj na dzień krem z wysokim filtrem SPF50+ i nie opalaj się.
  2. Regeneruj skórę - jeśli stosujesz serum z kwasami, nałóż na nie krem regenerujący, odbudowujący.
  3. Nie zapominaj o nawilżaniu skóry - kwasy mogą ją lekko przesuszyć cerę, dlatego zachowaj balans i zadbaj o odpowiednie nawilżenie.
  4. Nie używaj kilku kosmetyków z kwasami jednocześnie - niech będzie to jeden konkretny produkt z kwasami. Reszta produktów niech będzie delikatna i niedrażniąca.
  5. Daj czas na zadziałanie kosmetyku z kwasami - pamiętaj, że cykl odnowy naskórka do ok. 28 dni. Na efekty należy poczekać. 

Najlepsze kosmetyki z kwasami 

Kosmetyki z kwasami należy dobierać do potrzeb swojej skóry. Inne sprawdzą się w przypadku cer trądzikowych, a inne będą wskazane przykładowo przy przebarwieniach. 

  1. Kwasy dla skóry trądzikowej

W pielęgnacji cery trądzikowej świetnie sprawdzą się kwasy AHA, kwas salicylowy czy pirogronowy. Polecamy krem na noc Bioderma Sebium Global, eliminujący powstawanie aktywnych zmian trądzikowych i zaskórników poprzez połączenie odpowiednio dobranych składników - estrów AHA, kwasu salicylowego i kwasu cytrynowego. Bardzo dobrze czyszcza pory i wygładza skórę.

  1. Kwasy dla skóry mieszanej lub tłustej

By ograniczyć wydzielanie sebum, postaw na kwas migdałowy, mlekowy czy salicylowy. Doskonale sprawdzi się żel  Tołpa Dermo Face Sebio+ AHA+LHA, który głęboko oczyszcza, delikatnie złuszcza i usuwa zrogowaciały naskórek, ogranicza wydzielanie sebum. W składzie produktu znajdziemy kwas mlekowy i salicylowy.

  1. Kwasy dla skóry z przebarwieniami

Na przebarwienia najlepiej zadziałają kwas azelainowy, askorbinowy, glikolowy czy ferulowy. Polecamy przetestować koncentrat redukujący przebarwienia - Bioderma Pigmentbio C-Concentrate. Kosmetyk wspomaga redukcję przebarwień dzięki zastosowaniu kwasu glikolowego, salicylowego, azelainowego i askorbinowego (witamina C). Wyrównuje koloryt skóry bez podrażnień.

  1. Kwasy dla skóry naczyniowej lub wrażliwej

Jeśli twoja skóra jest wrażliwa i są na niej widoczne naczynka, postaw na polihydroksykwasy: kwas laktobionowy i glukonolakton. Dobrze sprawdzi się Iwostin Estetic Peeling z 7% kwasem laktobionowymprzeznaczony do skóry wrażliwej, naczyniowej. Poprawia koloryt skóry, wycisza rumień. Dodatkowym atutem tego produktu jest efekt wygładzenia skóry.

  1. Kwasy dla skóry z oznakami starzenia

Kwasy działają anti-aging, dlatego sprawdzą się przy skórach z oznakami starzenia. Świetnie sprawdzi się tutaj kwas glikolowy. Nasz typ? Serum z 7% kwasem glikolowym LIQ CG  do stosowania na noc. Zmniejsza widoczność zmarszczek, wygładza skórę i działa stymulująco.

Kosmetyki z kwasami polecane przez kosmetologa:

  1. Cena promocyjna 15,99 zł Cena regularna 32,99 zł
    Najniższa cena:  15,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 131,99 zł Cena regularna 167,99 zł
    Najniższa cena:  100,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 60,99 zł Cena regularna 83,99 zł
    Najniższa cena:  59,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 30,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  30,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

 

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

Źródła:

1. Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 514-520.

2. Nowicka D., Dermatologia, Podręcznik dla studentów kosmetologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2011, s. 116-119.

Następny wpis
Kwas migdałowy - pogromca zmarszczek i trądziku. Jak stosować go w domu? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej