pielęgnacja cery w trakcie leczenia u dermatologa

Pielęgnacja cery podczas leczenia dermatologicznego [RADY EKSPERTA]

W czasie leczenia dermatologicznego należy zadbać o odpowiednią pielęgnację cery na co dzień - tylko wtedy leczenie przyniesie pożądane efekty. O jakich zasadach należy pamiętać? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk. 

Trądzik to choroba skóry o podłożu zapalnym, która dotyka ok. 80-100% osób młodych (między 11-25 r.ż). Niestety, ze względu na współczesny tryb życia (stres, przetworzona dieta, nieodpowiednia jakość i ilość snu itp.) coraz więcej osób cierpi na trądzik dojrzały. Osoby borykające się z trądzikiem często sięgają po pomoc u dermatologa i poddają się leczeniu. Jak pielęgnować skórę podczas leczenia dermatologicznego?

Leczenie dermatologiczne w trądziku

Leczenie trądziku dzielimy na:

  • wewnętrzne - doustne antybiotyki, pochodne witaminy A (izotretynoina),
  • zewnętrzne - w postaci maści, żeli, kremów i roztworów (nadtlenek benzoilu, erytromycyna, klindamycyna, tretynoina, adapalen, kwas salicylowy, kwas azelainowy i inne). 

Pielęgnacja skóry podczas leczenia dermatologicznego

W pielęgnacji podczas leczenia dermatologicznego musimy skupić się na przede wszystkim delikatnym oczyszczaniu skóry rano i wieczorem, nawilżaniu, regeneracji i fotoprotekcji. 

Jeśli podczas leczenia dermatologicznego Twoja skóra jest podrażniona, możesz dodać w pielęgnacji jeden krok - użycie wody termalnej. Bogata w pierwiastki śladowe i sole mineralne stanowi źródło nawilżenia i ukojenia skóry. Świetną opcją jest np. woda termalna Uriage, która nie wymaga osuszenia. Stosuj ją po umyciu i osuszeniu twarzy. Czy tonik jest niezbędny w pielęgnacji podczas leczenia dermatologicznego? Tonik ma za zadanie przywrócić naturalne pH naszej skóry. Natomiast jeśli stosujemy produkt myjący o fizjologicznym pH - ten krok możemy pominąć. Pamiętaj! Tonik nie służy do demakijażu.

WSKAZÓWKA

Stosując leki dermatologiczne w trądziku, często zapominamy o nawilżaniu i regeneracji cery. Ba! Często się tego boimy, bo przecież w trądziku trzeba wszystko wysuszyć… To bardzo szkodliwy mit! Każda skóra wymaga nawilżenia. Tylko odpowiednio nawilżona tkanka będzie funkcjonować prawidłowo. Co więcej, wysuszając skórę zniszczymy jej barierę hydrolipidową czyli pierwszą tarczę ochronną przed środowiskiem zewnętrznym - w tym przed patogenami (wirusami, bakteriami, grzybami).

Czym myć cerę w czasie leczenia dermatologicznego?

Oczyszczanie cery podczas leczenia dermatologicznego musi być bardzo delikatne. Najlepiej sprawdzą się emulsje myjące o fizjologicznym pH (około 5,5). Pozostawiają skórę nawilżoną, bez podrażnień. Unikaj preparatów mocno perfumowanych, by uniknąć reakcji alergicznych. Świetnie sprawdzi się tutaj CeraVe - Nawilżająca emulsja do mycia do skóry suchej i normalnej. W składzie zawiera 3 kluczowe ceramidy oraz kwas hialuronowy, które utrzymują szczelność bariery hydrolipidowej i pielęgnują skórę już na etapie jej mycia.

Innym, równie dobrym wyborem będzie Cetaphil EM - Emulsja micelarna do mycia. Jest delikatna, a jednocześnie skutecznie oczyszcza skórę. Dzieje się tak dlatego, że substancja myjąca jest w nim zamknięta w miceli i uwalnia się jej tylko tyle, ile potrzeba do oczyszczenia skóry, przez co nie uszkadza płaszcza lipidowego – naturalnej bariery ochronnej skóry.

  1. CeraVe Nawilżająca Emulsja do Mycia
    emulsja do mycia twarzy i ciała
    Cena od 42,99 zł Cena regularna 78,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. CutisHelp Health Care A
    emulsja do mycia
    Cena od 44,99 zł
  3. Pharmaceris A Physiopuric-Gel
    żel do twarzy
    Cena od 32,99 zł Cena regularna 42,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Krem nawilżający w trakcie leczenia dermatologicznego - jaki wybrać?

Wiedz, że nawilżenie skóry może przywrócić równowagę gruczołów łojowych i pomóc w zwalczaniu trądziku. Nie pomijaj więc tego kroku! Istnieje wiele kremów nawilżających, które sprawdzą się w przypadku skóry problematycznej. Podczas leczenia dermatologicznego, w kremach do twarzy szukaj lipidów, kwasu hialuronowego, trehalozy, alantoiny, gliceryny czy ektoiny.

Świetnym wyborem będzie Avène Eau Thermale Cleanance Hydra - krem łagodzący. Działa na skórę kojąco, nawilżająco i odżywczo. Jego formułę opracowano specjalnie dla skóry przesuszonej i podrażnionej farmakologiczną kuracją przeciwtrądzikową. Zawarty w produkcie bisabolol łagodzi zaczerwienienia. Woda termalna Avène koi i łagodzi podrażnienia. Nawilżające i odżywcze składniki odbudowują naruszony film hydrolipidowy.

Innym, równie dobrym kremem będzie SVR Sebiaclear Hydra - intensywny krem nawilżający dla skóry trądzikowej. Intensywnie działający krem stanowiący idealne uzupełnienie pielęgnacyjne cery wysuszonej i podrażnionej, zwłaszcza w trakcji kuracji dermatologicznych. Posiada zwiększoną skuteczność kojącą i regenerującą oraz zapobiega tworzeniu się czerwonych i brązowych zmian pozapalnych. Łagodzi natychmiastowo uczucie ściągania skóry i podrażnienia. Gdy Twoja skóra jest ściągnięta, łuszczy się lub piecze postaw na krem o bogatszej konsystencji, np. Uriage Bariéderm - krem regenerujący. Dzięki zawartości opatentowanych składników stymuluje mechanizmy naprawcze w skórze, a także tworzy nieokluzyjną powłokę ochronną i regeneruje głębsze warstwy naskórka.

  1. Avène Cleanance Hydra
    krem do twarzy
    Cena od 64,99 zł Cena regularna 113,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Uriage Bariéderm CICA
    krem do twarzy
    Cena od 37,99 zł Cena regularna 62,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cetaphil PRO Oil Control Krem nawilżająco-matujący
    krem do twarzy
    Cena od 59,99 zł Cena regularna 99,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Avène Cleanance
    emulsja do twarzy
    Cena od 66,99 zł Cena regularna 113,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Krem z filtrem a leczenie u dermatologa

Ochrona przeciw promieniowaniem UV jest niezwykle ważna, zwłaszcza podczas leczenia dermatologicznego. Wiele leków, które przyjmujemy doustnie czy też nakładamy zewnętrznie na skórę w postaci maści, kremów czy żeli ma substancje fotouczulające. Może dojść do poparzenia skóry lub nieestetycznych przebarwień.

Wielozadaniowy krem ochronny dla skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, zapewniający bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną to SVR Sebiaclear SPF50+. Zawiera składniki aktywne redukujące niedoskonałości skóry: Gluconolakton, krtóry ma działanie przeciwzapalne i delikatnie keratolityczne, przez co poprawia teksturę skóry pozostawiając ją gładką i wyrównaną. W składzie znajdziemy również niacynamid o działaniu antybakteryjnym oraz regulującym wydzielanie sebum. Nawilża skórę i zapewnia jej matowy wygląd przez cały dzień.

Drugą propozycją jest filtr z kolorem - Iwostin Purritin BB krem SPF50+ dedykowany specjalnym potrzebom skóry tłustej i trądzikowej. Produkt działa kompleksowo, nie tylko zastępując użycie podkładu, ale również kremu z filtrem. Krem BB chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, zmniejszając nadprodukcję sebum. Nie zatyka też porów, przez co niweluje powstawanie nowych zmian trądzikowych. Iwostin Purritin krem BB ma wysoki stopień tolerancji dla skóry, jest fotostabilny i nie przyczynia się do powstawania zaskórników.

  1. Iwostin Purritin BB SPF50+
    krem BB do twarzy
    Cena od 39,99 zł Cena regularna 68,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Uriage Hyséac SPF50+
    krem z filtrem do twarzy
    Cena od 61,99 zł Cena regularna 101,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Ducray Melascreen SPF50+
    krem do twarzy
    Cena od 72,99 zł Cena regularna 113,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 122-130.
Kaszuba A., Kisiel K., Uczniak S., Izotretynoina doustna w leczeniu różnych odmian klinicznych trądziku pospolitego, Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 2009.

Następny wpis
Krem z filtrem na jesień - jaki będzie najlepszy? [WYBÓR EKSPERTA] Czytaj więcej