krem z filtrem na jesień

Krem z filtrem na jesień - jaki będzie najlepszy? [WYBÓR EKSPERTA]

Krem z filtrem to kosmetyk, po który należy sięgać przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim. Jaki najlepiej sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Emilia Błaszczyk.

Naturalne światło słoneczne jest promieniowaniem elektromagnetycznym, które obejmuje promieniowanie ultrafioletowe, widzialne i podczerwone IR. Promieniowanie UV dzielimy na UVA, UVB i UVC. Każde z nich wykazuje nieco inne efekty biologicznego działania na skórę. Promieniowanie UVA stanowi aż 95% z nich! Oddziałuje na naszą skórę przez cały rok, również w pochmurne dni, dlatego stosowanie kremu z filtrem przez 365 dni w roku jest obowiązkiem, by zachować piękną i zdrową skórę.

Promieniowanie UVA - działanie na skórę

Promieniowanie UVA jest najdłuższe (UVA1 – 340-400 nm i UVA2 – 320-340 nm). Przenika do do skóry właściwej, a nawet tkanki podskórnej. Powoduje powstawanie hiperpigmentacji, w tym przebarwień. Odpowiada również za fotostarzenie skóry, co objawia się:

  • głębokimi zmarszczkami i bruzdami,
  • przesuszeniem i szorstkością,
  • rogowaceniem naskórka,
  • teleangiektazjami,
  • przebarwieniami i plamami soczewicowatymi,
  • utratą elastyczności skóry.

Ponadto, promieniowanie UVA odpowiada za odczyny fototoksyczne, fotoalergiczne i rozwój nowotworów skóry. W tym nowotworu złośliwego skóry, czerniaka. Dlatego jest ono najbardziej niebezpieczne ze wszystkich. Jesteśmy na nie narażeni przez cały rok niezależnie od pory dnia, roku czy pogody, gdyż UVA przenika przez chmury, szyby i odzież.

RADA EKSPERTA

Zastanawiasz się, czy krem z filtrem blokuje syntezę witaminy D3? Oczywiście, że nie! Nie ma blokerów dla promieniowania UV. Wystarczy wystawić 18% ciała bez filtrów UV na słońce na około 15 minut w godzinach 10-15, by wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D3 dla naszego organizmu. W miesiącach mniejszego nasłonecznienia zadbaj o suplementację witaminą D3 dla lepszej odporności organizmu, szybszej regeneracji, lepszej elastyczności skóry. Dawkę zawsze dobieraj pod wynik badania laboratoryjnego 25(OH)D3 z krwi.

Fotoprotekcja jesienią i zimą

Fotoprotekcja odgrywa kluczową rolę w walce z fotostarzeniem skóry. Stanowi również profilaktykę zdrowotną przed powstawaniem nowotworów skóry. Profilaktyka ta powinna trwać od czasów niemowlęcych do końca życia. 

Filtry dzielimy na fizyczne (odbijające promieniowanie UV) i chemiczne (pochłaniające promieniowanie UV). Dobry krem z filtrem powinien mieć szerokie pasmo ochrony, czyli działać przeciwko UVA i UVB. W okresie jesienno-zimowym postaw na wysoką ochronę na poziomie minimum SPF30. Pamiętaj, by ilość nakładanego preparatu wynosiła 2 mg/cm3 skóry. Na twarz jest to odpowiednik długości dwóch palców. Aplikuj filtr 15-30 min przed ekspozycją na promieniowanie UV i replikuj co 2-3 godziny. 

Przeczytaj również: Reaplikacja SPF w ciągu dnia - jak robić to prawidłowo?

Jaki krem z filtrem wybrać na jesień i zimę?

Jesienią i zimą nasza skóra, ze względu na czynniki atmosferyczne takie jak wiatr czy mróz oraz ogrzewanie centralne w pomieszczeniach, wymaga większego nawilżenia i regeneracji. Szukając kremu z filtrem zadbaj o to, by posiadał w składzie dodatkowe substancje pielęgnujące skórę. Aby ułatwić Ci wybór poniższej znajdziesz ranking top 5 kremów z filtrem do twarzy na jesień i zimę.

  • SVR Sensifine AR SPF50+ - to krem zapewniający bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną o działaniu kojącym i zapobiegającym zaczerwienieniom. W składzie zawiera świetny humektakt - glicerynę, dodatkowo witaminę E i argininę, a ekstrakt z lukrecji koi i przywraca prawidłowe krążenie w skórze.
  • Bioderma Cicabio SPF50+ - krem łagodząco-odbudowujący przyspiesza naprawę uszkodzonej skóry, która narażona jest na promieniowanie UV, działając na każdym etapie biologicznego procesu odbudowy naskórka. Ogranicza także ryzyko hiperpigmentacji. Połączenie składników: resveratrol, siarczan miedzi, Centella Asiatica umożliwia odbudowę naskórka.
  • Bioderma Pigmentbio Daily Care SPF50+ - to rozjaśniający krem na dzień redukujący przebarwienia. Rozjaśnia istniejące przebarwienia – technologia Lumireveal™ wspomaga redukcję nadmiaru melaniny w skórze. Przyspiesza odnowę komórek skóry. Witamina E i C działa antyoksydacyjnie i rozświetlająco. Witamina PP nawilża na długi czas.
  • Uriage Age Protect SPF30 - krem do twarzy na dzień z faktorem SPF30. Chroni skórę przed codziennie uszkadzającymi ją czynnikami zewnętrznymi takimi jak: światło niebieskie, promienie UV, smog, stres. Innowacja przeciwstarzeniowa Uriage patent BLB, w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi (retinol, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne i witaminy) oraz unikalnymi zaletami Wody Termalnej Uriage daje ukojenie, pozwala walczyć z utratą jędrności skóry, zapobiega pojawieniu się przebarwień oraz przywraca skórze witalność i blask.
  • SVR Sebiaclear Creme SPF50 - wielozadaniowy krem ochronny dla skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, zapewniający bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Zawiera dwa bardzo silne dermatologiczne składniki aktywne redukujące niedoskonałości skóry: Gluconolakton, krtóry ma działanie przeciwzapalne i niacynamid o działaniu antybakteryjnym oraz regulującym wydzielanie sebum.

Kremy z filtrem idealne na zimę:

  1. Bioderma Pigmentbio Daily Care SPF50+
    krem do twarzy
    Cena od 117,99 zł Cena regularna 146,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Uriage Age Lift SPF30
    krem do twarzy na dzień
    Cena od 112,99 zł Cena regularna 187,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

Denis W., Promieniowanie UV i jego wpływ na fotostarzenie skóry, Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Kosmetologii i Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Ebisz M., Brokowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Zakład Medycyny Społecznej i Profilaktyki, Wydział Zdrowia Publicznego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Następny wpis
Jak nawilżyć skórę głowy? Trycholog zdradza skuteczne sposoby Czytaj więcej