reaplikacja filtr SPF

Reaplikacja SPF w ciągu dnia - jak robić to prawidłowo? [RADY EKSPERTA]

Stosowanie kosmetyków chroniących skórę przed słońcem staje się coraz popularniejsze. Rośnie świadomość na temat negatywnego wpływu promieniowania UV. Wiele osób podczas porannej pielęgnacji stosuje kremy z filtrem. Jednak tylko mała część z nich pamięta o ponownym nałożeniu kosmetyków w ciągu dnia, czyli o reaplikacji. Co ile godzin powinniśmy nakładać ponownie kosmetyk z filtrem SPF i jak robić to prawidłowo? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Aby mieć pewność, że kosmetyk z filtrem działa we właściwy sposób należy pamiętać o nakładaniu odpowiedniej ilości preparatu. Przyjmuje się, że na okolicę twarzy powinniśmy aplikować ok. 1,25 ml preparatu. Tyle potrzeba, aby uzyskać deklarowaną ochronę. Do odmierzania ilości można wykorzystać długość palca wskazującego oraz serdecznego - to mniej więcej 1,25 ml.

Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny?

Nie tylko ilość kosmetyku jest ważna, należy również pamiętać o ponownym nałożeniu preparatu w ciągu dnia co 2-3 godziny. O ile podczas wakacyjnego wyjazdu nie jest to trudne zadanie - krem z filtrem dokładamy po każdej kąpieli wodnej czy podczas relaksu na plaży. Większy problem pojawia się w trakcie normalnego dnia, kiedy rano wykonujemy piękny makijaż, a kilka godzin później musimy go „zepsuć” dokładając kolejną warstwę bielącego kremu. Jednak i na to znajdzie się rada, istnieje kilka sprytnych sposobów reaplikacji filtrów bez naruszenia makijażu

Warto zdecydować się na sposób aplikacji za pomocą gąbeczki do podkładu. Wystarczy wcisnąć odpowiednia ilość produktu na dłoń i za pomocą aplikatora wklepać w skórę. W tym wypadku warto sięgać po produkty o matowym wykończeniu, które nie spowodują efektu świecenia na skórze, np. Pharmaceris S SPF50+ -  krem ochronny dla skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej. Krem szybko się wchłania oraz nie bieli skóry. Opakowanie z pompką ułatwia aplikację.

Reaplikacja filtrów SPF na makijaż - sięgnij po mgiełkę lub sztyft

Filtr SPF w formie mgiełki to bardzo prosta i szybka aplikacja - wystarczy potrząsnąć buteleczką i spsikać skórę. Możemy spryskać taką mgiełką twarz nawet jeśli mamy na sobie makijaż.  Jednak istnieje kilka minusów używania kosmetyków ochronnych w sprayu. Praktycznie nieosiągalne jest nałożenie odpowiedniej ilości produktu. Jeśli zdecydujecie się na tego typu kosmetyk, najlepiej replikować SPF częściej niż co 2-3 godziny. Dodatkowo warto zadbać o to, żeby produkty w sprayu stosować w pomieszczeniu. Na zewnątrz może się rozpłynąć w powietrzu… 

Jaki filtr SPF w mgiełce warto wybrać?

Mgiełka SVR Sun Secure SPF 50+ zapewnia szerokie spektrum ochrony przed szkodliwym promieniowaniem IR, UVA i UVB. Formuła kosmetyku jest wodoodporna i odporna na ścieranie. Spray jest nietłusty, nie powoduje szczypania oczu. Został testowany pod kontrolą dermatologiczną, jest odpowiedni również dla wrażliwej skóry. Produkt ma kieszonkowy rozmiar, dzięki czemu możemy mieć go zawsze przy sobie i reaplikować filtr na makijaż

Z kolei Uriage Eau Thermale SPF30 to połączenie kultowej wody termalnej Uriage ze składnikami chroniącymi skórę przed promieniowaniem słonecznym oraz zanieczyszczeniami powietrza. W składzie znajdziemy antyoksydanty: witaminę C oraz E. Mgiełka działa nawilżająco, odbudowuje barierę skórną ograniczając jej odwodnienie. 

Oprócz mgiełek warto zwrócić uwagę także na kosmetyki ochronne w sztyfcie. Kosmetyki z SPF w sticku sprawdzą się do ponownego nałożenia produktu na dłonie, usta, uszy, nos. Dodatkowo forma wygodnego sztyftu ułatwia aplikację bez dotykania skóry twarzy dłońmi. Produkt SVR Sun Secure Easy Stick SPF50+ zapewnia bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Może być stosowany już od pierwszych dni życia. Produkt zawiera fotostabilne filtry organiczne UVB/UVA o szerokim spektrum ochronym, kompleks antyoksydantów oraz niacynamid. Sztyft ma żelową, transparentną konsystencję, która jest niewidoczna na skórze. 

WSKAZÓWKA

Wybierz sposób reaplikacji, który jest dla Ciebie najlepszy i pozwoli traktować ponowną aplikację filtra jako przyjemny obowiązek. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na krem, musisz pamiętać, że lepsza jakakolwiek reaplikacja niż żadna. Stosowanie każdego poranka ochrony przeciwsłonecznej oraz późniejsza ponowna aplikacja to najlepszy sposób na uniknięcie przebarwień, poparzeń oraz chorób skóry.  

Filtr SPF w pudrze - najlepszy sposób na reaplikację filtra w ciągu dnia

Filtr w  kompakcie to świetny sposób dla osób, które każdego dnia stosują makijaż. Istnieje spory wybór kosmetyków kolorowych zawierających dodatkowo filtry chroniące skórę przed promieniowaniem słonecznym. Jednak minus jest taki sam, jak przy poprzednich produktach. Ciężko nałożyć odpowiednią ilość kosmetyku, aby uzyskać deklarowaną ochronę. Jakie produkty z SPF w formie pudru warto przetstować?

Podkład do twarzy Avene Eau Thermale SPF50 gwarantuje wysoką ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA. W składzie znajdziemy m.in. pretokoferyl, prekursor witaminy E (silny przeciwutleniacz), który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Produkt jest łatwy w użyciu.

Uriage Bariesun SPF50+ to kremowy podkład, który łączy w sobie działanie minerałów zawartych w wodzie termalnej Uriage oraz mineralnych filtrów przeciwsłonecznych, zapewniających bardzo wysoką ochronę przed promieniami UVA/UVB. Ujednolica koloryt skóry, nie powodując efektu maski. Wygodne opakowanie ułatwia aplikację. Produkt jest wodoodporny, nie posiada substancji zapachowych.

Dobrym wyborem jest także sięgnięcie pod koloryzujące kremy z filtrem, których możemy używać zamiast podkładu. Polecamy m.in. Bioderma Photoderm Nude Touch SPF50+ lub krem BB Iwostin Solecrin BB SPF50+.


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Bojarowicz H, Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): s. 596-601.

Bojarowicz H, Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Cz. II. Wybór optymalnego preparatu, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3), s. 602-608.

Następny wpis
Perfumy unisex - najpiękniejsze zapachy dla niej i dla niego Czytaj więcej