rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie okołomieszkowe - przyczyny, charakterystyka, leczenie [RADY EKSPERTA]

Rogowacenie okołomieszkowe objawia się w postaci czerwonych krostek oraz szorstkich plam na skórze. Co powoduje ten problem i jak skutecznie z nim walczyć? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.

Rogowacenie okołomieszkowe jest powszechnym problemem dermatologicznym. Choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale często może być uciążliwa ze względów estetycznych. Dodatkowo powoduje swędzenie i pieczenie. Dotyka nawet 40% dorosłych osób, najczęściej kobiet. Bardzo często jest mylona z trądzikiem lub reakcją alergiczną. Co należy wiedzieć o rogowaceniu okołomieszkowym, aby pozbyć się tego problemu na dobre?

Rogowacenie okołomieszkowe - przyczyny powstawania

Rogowacenie okołomieszkowe spowodowane jest nadmierną keratynizacją naskórka oraz z zaburzonym rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Choroba ta bardzo często uwarunkowana jest genetycznie i jest związana z zaburzeniami wchłaniania witaminy A. Dermatoza ta może mieć również związek z nadmiernym i długotrwałym przesuszaniem skóry. Zaburza to prawidłowy proces rogowacenia, przez co skóra nie złuszcza się regularnie.

Rogowacenie okołomieszkowe jest schorzeniem okresowym, które nasila się w okresie małej wilgotności powietrza, a konkretnie w okresie zimowym. Większa skłonność do zaostrzeń w dużej mierze zależna jest od czynników pielęgnacyjnych i środowiskowych, a także od odżywiania.

Rogowacenie okołomieszkowe - jakie są objawy? 

Przy rogowaceniu okołomieszkowym skóra jest zaczerwieniona i bardzo sucha. Występują drobne, czerwone, rozsiane krostki. W dotyku jest bardzo szorstka – nazywamy to efektem tarki. 

Rogowacenie okołomieszkowe najczęściej objawia się na owłosionych częściach ciała. Najczęstsze lokalizacje to:

  • tył i przód ud,
  • pośladki,
  • ramiona,
  • górna część pleców.

Jak pielęgnować skórę z rogowaceniem okołomieszkowym?

Nie istnieje jeden skuteczny sposób leczenia rogowacenie okołomieszkowego, ponieważ dermatoza ta jest uwarunkowana genetycznie, lecz poprzez odpowiednią pielęgnację możemy zadziałać łagodząco i w znaczący sposób poprawić stan skóry. Dzięki regularnej i systematycznej pielęgnacji domowej, jesteśmy w stanie uzyskać wizualną poprawę skóry.

Leczenie objawowe minimalizuje zmiany skórne, chroni przed ich nasilaniem oraz minimalizuje ryzyko powstawania blizn. Zaleca się, aby stosowane dermokosmetyki miały działanie nawilżające i przeciwzapalne.

Co na rogowacenie okołomieszkowe?

Oto składniki, które powinny się znaleźć w pielęgnacji skóry z problemem rogowacenia okołomieszkowego.

  • Mocznik - działa zmiękczająco, pobudza skórę do regeneracji.
  • Pantenol i alantoina - silne działanie łagodzące.
  • Masło shea - działanie odżywcze.
  • Kwas salicylowy – działa przeciwzapalnie i złuszczająco.

Kosmetyki na rogowacenie okołomieszkowe

Stosowanie kremu na rogowacenie okołomieszkowe to nie wszystko. Oprócz nawilżania niezbędne jest także odpowiednie złuszczanie naskórka. Oto polecane kosmetyki dla osób zmagających się z problemem rogowacenia okołomieszkowego:

Łagodny żel myjący o fizjologicznym ph skóry, przeznaczony do codziennego stosowania. Zapobiega suchości i podrażnieniom skóry. Delikatna niepieniąca się formuła, pozbawiona jest SLS, SLES oraz mydła. Formuła oparta na naturalnych olejach delikatnie, ale skutecznie oczyszcza skórę, bez pozostawienia uczucia ściągnięcia.

Wygładzający peeling do ciała na bazie naturalnych składników. Drobinki z bambusa, orzechów makadamia, ryżowe oraz kryształki cukru intensywnie złuszczają martwy naskórek, a oleje: arganowy, ze słodkich migdałów i makadamia intensywnie odżywiają i nawilżają skórę.

Balsam przeznaczony dla skór bardzo suchych oraz podrażnionych. Przynosi natychmiastowe ukojenie oraz eliminuje swędzenie skóry. Głęboko odżywia i przywraca barierę ochronną skóry. W składzie znajdziemy przeciwzapalny niacynamid, odżywcze masło karite oraz łagodzącą wodę termalną.

Specjalistyczny krem do ciała przeciw rogowaceniu. Eliminuje szorstkość skóry, zmniejsza zaczerwienienie oraz redukuje ilość grudek. Zawiera 30% mocznik oraz enzymy, które skutecznie wygładzają skórę. Krem z mocznikiem to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z rogowaceniem okołomieszkowym!

Balsam przeznaczony dla skór z problemem grudek i szorstkości. Działanie zmiękczające i wyrównujące strukturę skóry zapewnia 10% mocznik. Dodatkowo ceramidy oraz kwas hialuronowy gwarantują odpowiedni stopień nawilżenia skóry. Idealny kosmetyk do codziennego nawilżania ciała dla osób zmagającym się z problemem rogowacenia. 

Kosmetyki na rogowacenie okołomieszkowe polecane przez kosmetologa:

  1. Emotopic Kremowy Żel Myjący
    żel do mycia
    Cena od 36,99 zł Cena regularna 52,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M
    balsam do ciała
    Cena od 70,99 zł Cena regularna 87,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. CeraVe SA Wygładzający Balsam
    balsam do ciała
    Cena od 59,99 zł Cena regularna 91,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jak uniknąć rogowacenia mieszkowego?

Czego należy unikać w pielęgnacji? Przede wszystkim nie dopuszczaj do przesuszenia skóry! Do mycia ciała wybieraj delikatne preparaty. Mydło oraz wysuszające żele, po których czuć silne ściągnięcie skóry, nie są dobrym pomysłem.

Jeśli na skórze są zmiany aktywne, zrezygnuj z peelingów oraz szczotkowania na sucho, aby nie zaostrzyć stanu zapalnego. Staraj się wybierać odzież z naturalnych materiałów, a do ich prania nie stosuj silnych detergentów. Alkohol oraz papierosy również mocno przesuszają skórę i negatywnie wpływają na jej kondycję.

Dieta a rogowacenia okołomieszkowe

Co można zrobić oprócz odpowiedniej pielęgnacji? Ogromne znaczenie w przebiegu tej choroby ma zdrowa dieta, odpowiednia ilość wypijanej wody oraz indywidualnie dobrana suplementacja. Unikaj przetworzonej żywności, dużej ilości cukru w diecie oraz smażonych dań.

Pamiętaj jednak, żeby zawsze wszelkie niepokojące dermatozy konsultować ze specjalistą.

Autor

Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry. 

Źródła:

Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2021.

Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2016.

Następny wpis
Jak zregenerować włosy po lecie? Czytaj więcej