szczotkowanie ciała na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho - skuteczny sposób na cellulit. Jakie daje efekty i jak je wykonać?

Szczotkowanie ciała na sucho to prosty do samodzielnego wykonania zabieg, poprawiający kondycję skóry i zwalczający cellulit. Miłośniczki tego sposobu pielęgnacji wymieniają jednak znacznie więcej pozytywnych efektów jej stosowania. Czego możemy się zatem spodziewać dzięki regularnemu szczotkowaniu? Jak należy je wykonywać, aby cieszyć się widocznymi efektami? Jakich akcesoriów szczególnie warto używać, a czego unikać? Sprawdźmy!

Szczotkowanie ciała an sucho to zyskująca na popularności metoda pielęgnacji skóry. Stanowi istną hybrydę, integrującą pozytywne działanie klasycznego masażu z formą manualnego peelingu. To zabieg bardzo łatwy do przeprowadzenia w domowym zaciszu, dzięki czemu może skutecznie wspomagać pozostałe formy wybranych przez nas metod dbania o kondycję skóry. O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem szczotkowania ciała na sucho? Jak je wykonać i czego najlepiej użyć?

RADA EKSPERTA

Szczotkowanie ciała na sucho jest świetną formą urozmaicenia pielęgnacji domowej naszego ciała - możemy nim zastąpić peeling, ponieważ usuwa martwy naskórek. Dzięki temu poprawiamy wchłanianie maseł i balsamów do ciała. Dodatkowo, pobudzamy mikrokrążenie niwelując obrzęki i redukując cellulit. Szczotkowanie na sucho świetnie sprawdzi się również u osób borykających się z wrastaniem włosków na ciele

- radzi kosmetolog, Emila Błaszczyk.

 

Jaką szczotkę do ciała wybrać i jak o nią dbać?

Wybierając szczotkę do szczotkowania na sucho, warto zwrócić uwagę na twardość włosia i jego pochodzenie (czy jest naturalne). Najbardziej polecane są szczotki z awawy np. Natufi. W trosce o swoje zdrowie i higienę, koniecznie pamiętajmy o regularnym czyszczeniu szczotek – po każdym użyciu należy je dokładnie oczyścić. Mając na uwadze kondycję włosia lub materiału rękawicy, do tego celu używajmy wyłącznie delikatnych preparatów, które nie zawierają silnych detergentów. Po wyschnięciu swoje akcesoria przetrzymujemy w specjalnie wydzielonym do tego pudełku, aby nie osadzał się na nich kurz i aby nie miały kontaktu z wodą.

Niehigieniczne szczotkowanie ciała na sucho zamiast pomóc, może jedynie pogorszyć stan skóry!

 1. HHUUMM Tampico
  szczotka do masażu ciała na sucho
  Cena od 63,99 zł Cena regularna 69,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. HHUUMM Miękka
  szczotka do masażu ciała na sucho
  Cena od 63,99 zł Cena regularna 69,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. HHUUMM Tampico
  szczotka do masażu ciała na sucho
  Cena od 63,99 zł Cena regularna 71,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jakie są efekty szczotkowania na sucho? Kiedy będą widoczne? 

Efekty szczotkowania na sucho zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz ogólnej kondycji skóry. Większość osób jednak bardzo szybko zaczyna dostrzegać pierwsze zmiany. Dzięki regularnemu szczotkowaniu ciała na sucho na skórze zauważymy następujące efekty:

 • Skóra staje się bardziej miękka, delikatna i jędrna. Z każdym kolejnym tygodniem gładkość w dotyku jest coraz łatwiej odczuwalna.
 • Powoli znika wrażenie ciężkości nóg: pojawia się za to komfort psychiczny.
 • Koloryt skóry ulega wyrównaniu – niektórzy chwalą sobie szczotkowanie ciała na sucho jako doskonałą metodę do przygotowania skóry do opalania.
 • Cellulit stopniowo staje się mniej widoczny.
 • Ciało jest zrelaksowane i lżejsze.
 • W wielu przypadkach ustępują nawet dokuczliwie wrastające włoski.

Do osiągnięcia takich efektów potrzebna jest jednak systematyczność. 

 1. Elancyl
  peeling do ciała
  Cena od 44,99 zł Cena regularna 74,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Szczotkowanie ciała na sucho - jak wykonać masaż?

Przy pomocy wybranej szczotki zaczynamy delikatnie masować ciało w kierunku od dołu do góry. Ruchy powinny być posuwiste lub delikatne koliste, niemniej jednak najważniejsza jest ich delikatność. Nie powinno się dociskać szczotki lub rękawicy zbyt mocno. Jeśli skóra piecze i ulega mocnemu zaczerwienieniu, należy zmniejszyć intensywność masażu. Wiele osób błędnie zakłada, że z im większą siłą będą wykonywać zabieg, tym skuteczniejszy będzie – to nieprawda. W ten sposób można jedynie nabawić się podrażnień.

Szczotkowanie ciała najlepiej jest wykonywać jeszcze przed prysznicem lub kąpielą (w celu zwalczania cellulitu możemy się zdecydować na prysznic ciepłą i zimną wodą naprzemiennie, dzięki czemu wzmocnimy efekty szczotkowania). Nie przejmujmy się, jeśli skóra zareaguje na początku w specyficzny sposób: zostawiając na szczotce lub rękawicy osad przypominający pył. To tylko martwy naskórek, którego się pozbywamy podczas masażu. Na koniec pamiętajmy jeszcze tylko, że ruchy podczas szczotkowania powinny być podobne do tych, wykonywanych podczas stosowania bańki chińskiej: od góry do dołu, zgodnie z przepływem limfatycznym w organizmie.

szczotkowanie na sucho krok po kroku zalety i efektyszczotkowanie na sucho krok po kroku zalety i efekty

Ile powinno trwać szczotkowanie na sucho? Jak często należy je wykonywać?

Aby efekty były widoczne, cały zabieg powinien trwać od 10 do maksymalnie 20 minut – w zależności od liczby szczotkowanych partii ciała, czas będzie dłuższy lub krótszy. Taki proces najlepiej byłoby powtarzać co dwa dni, ponieważ, jak w przypadku każdego rytuału pielęgnacyjnego, w szczotkowaniu na sucho najważniejsza jest systematyczność. Jeśli jednak skóra jest szczególnie wrażliwa i reaguje zaczerwienieniem lub podrażnieniami, należy po pierwsze zredukować stopień intensywności swoich ruchów, a po drugie – zmniejszyć częstotliwość masaży.

Spróbujmy jednak regularnie szczotkować ciało chociaż przez dwa tygodnie, bez dużych przerw między zabiegami. Po tym czasie powinny zacząć się pojawić pierwsze widoczne efekty.

Jak zadbać o skórę po szczotkowaniu na sucho? 

Po każdym szczotkowaniu ciała na sucho, a następnie kąpieli lub prysznicu, dobrze jest użyć skutecznych kosmetyków nawilżających bądź kojących. Mogą to być nasze ulubione kremy i balsamy lub olejki do ciała. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Polecamy przede wszystkim te o działaniu ujędrniającym np. bestsellerowy Bio-Oil lub wyszczuplający żel Elancyl

Zwracajmy jednak uwagę na składy kosmetyków i unikajmy tych, których formuła nie obfituje w substancje nawilżające, a nawet zawiera składniki o drażniącym potencjale. Zadbajmy odpowiednio o kondycję swojej skóry, żeby nie reagowała suchością, podrażnieniem i nadmierną tkliwością – w końcu nie o taki efekt chodzi w szczotkowaniu ciała na sucho!

 1. Bio Oil
  olejek do ciała
  Cena od 42,99 zł Cena regularna 47,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Ziaja Antycellulitowa
  oliwka do ciała
  Cena od 22,99 zł Cena regularna 24,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Szczotkowanie ciała na sucho - przeciwskazania 

Szczotkowanie na sucho nie powinno być wykonywane przez osoby z chorobami skórnymi, takimi jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Przeciwwskazaniem mogą być również problemy z żylakami i trądzikiem na ciele oraz tendencja do pękania naczynek.

Choć szczotkowanie ciała na sucho to pozornie prosty i bezpieczny zabieg, warto skonsultować wszelkie wątpliwości z dermatologiem. Pamiętajmy jednocześnie, że oczyszczanie ciała z martwego naskórka jest ważne dla zdrowia skóry, dlatego przy zachowaniu odpowiedniej delikatności w większości przypadków nie mamy powodów do poważnych obaw.

Następny wpis
Jak używać szczoteczki sonicznej do twarzy? Czytaj więcej