sól do kąpieli

Sól do kąpieli - jak działa, jaką wybrać i jak jej używać?

Najlepszy przyjaciel domowego spa? Sól do kąpieli. Nie tylko odpręża ciało, ale także koi zmysły dzięki zawartości aromaterapeutycznych olejków. Działa zbawiennie po treningu i jako antidotum na dużą dawkę stresu. Co jeszcze warto wiedzieć o solach do kąpieli i które wybrać?

Sól do kąpieli to kosmetyk, który przeżywa właśnie swój renesans. Czas jesieni i zimy, dłuższych niż dni wieczorów, skłania do relaksujących kąpieli w wannie. To ten moment w roku, kiedy stawia się na życie w rytmie slow i ocieplenie. A sól do kąpieli zdaje się do tego szytym na miarę produktem.

Sól do kąpieli - jak używać?

Stosowanie soli do kąpieli jest banalnie proste. Jej dawkowanie zazwyczaj określone jest na opakowaniu. Należy dodać polecaną przez producenta kosmetyku ilość soli do wanny z ciepłą wodą i się relaksować przez ok. 20-30 minut. Sól niezależnie od rodzaju z pewnością zadziała na ciało: oczyszczająco, zmiękczająco i relaksująco.

RADA EKSPERTA

Stosuj odpowiednią ilość soli, zwykle określoną na opakowaniu. Do solankowej kąpieli potrzebujemy 100 g soli na 10 l wody. Woda powinna być ciepła, ale nie bardzo gorąca, a kąpiel może trwać 20-30 min.

Sól z Morza Martwego różni się od soli morskiej stężeniem minerałów oraz chlorku sodu. Sól z Morza Martwego najbardziej polecana jest dla osób z problemami skórnymi. Nie stosujmy kąpieli solnych jeśli na skórze mamy strupy i ranki

- radzi kosmetolog, Wiola Kaniewska z Kliniki Elite Centrum Laseroterapii.

Rodzaje soli do kąpieli

Sól do kąpieli powstaje najczęściej poprzez odparowanie wody morskiej lub solanki. Do pielęgnacji skóry wykorzystuje się różne rodzaje soli, które przynoszą zbawienne efekty dla skóry. Oczyszczają, nawilżają, zmiękczają, odżywiają, a także wzbogacają w składniki mineralne.

Co jeszcze dają sole do kąpieli? Niektóre polecane są nawet przy stanach zapalnych skóry ze względu na działanie lecznicze (m.in. łagodzą stany atopowe, łuszczycę czy egzemę). I co prawda rodzajów soli jest wiele, ale poniższa piątka należy do najbardziej popularnych na półce pielęgnacyjnej. 

  • Sól z Morza Martwego jest bogactwem minerałów: potasu, magnezu i siarczanów. Najbardziej poleca się ją do pielęgnacji skóry problematycznej: atopowej, z egzemą, łuszczycą, nadmiernie suchej i przesuszonej. Zbawiennie działa przy bólach reumatycznych i zapaleniu stawów. 
  • Sól himalajska charakterystyczna z różowych kryształków jest uznawana za jedną z najzdrowszych rodzajów soli. Zawiera aż 84 różne minerały i elektrolity. Obniża ciśnienie, łagodzi bóle mięśni i stawów, łagodzi podrażnienia skórne i zmniejsza trądzik.
  • Szara sól z Guerande (nazywana także szmaragdową) pochodzi z Bretanii, gdzie zbierana jest od 2 tysięcy lat. Jej kolor to wynik zawartości minerałów: żelaza, potasu, wapnia, miedzi i cynku (a także wielu innych). Ma niewielką zawartość sodu. 
  • Sól z Morza Śródziemnego jest gruba i sklada się z białych dużych kryształków. Zawiera brom, fosfor, magnez. Nadaje się do stosowania nawet dla skóry wrażliwej. Odżywia, relaksuje, łagodzi bóle, a na dodatek nie zaburza naturalnego pH.
  • Sól Epsom sprowadzana jest z Wielkiej Brytanii i jest związkiem mineralnym siarczanu magnezu. Nie zawiera chlorku sodu. Poleca się ją do łagodzenia objawów zmęczenia, aby rozluźnić mięśnie a także łagodzić podrażnienia skóry. 

Jaką sól do kąpieli wybrać? 

Jesienią i zimą warto wzbogacić swoje zapasy o kilka słoików lub saszetek z solą do kąpieli i korzystać z nich nie tylko ze względu na działanie na skórę. Sól jest dość niedrogim produktem, bardzo wydajnym i o niedocenianych właściwościach. Można się od niej uzależnić po treningach, dużym wysiłku fizycznym, długim przebywaniu na chłodnym powietrzu. Łagodzi bóle mięśni, koi i odpręża. Jest też doskonałym nośnikiem zapachów, więc często do soli do kąpieli dodawane są różne olejki eteryczne. To produkt doskonały do praktykowania domowego spa. Jakie są nasze ulubione sole? Polecamy przede wszystkim:

  • Tołpa SPA Detox Wyciszenie - sól borowinowa do odnowy biologicznej. Marka poleca, aby włączyć tryb "off" na 20 minut w wannie. Sól borowinowa oczyszcza, wygładza i nawilża. Detoksykuje i poprawia mikrokrążenie, więc stosowana regularnie działa także antycellulitowo. Zawiera naturalne olejki eteryczne z cytryny i rozmarynu. Odpręża i wycisza. Zamienia łazienkę w aromatyczne spa.
  • Hagi Sól z Morza Martwego - to naturalna sól do kąpieli z olejkami z eukaliptusa, cytryny, lawendy, grejpfruta. Bogata w minerały i olejki eteryczne odżywia skórę, usuwa uczucie zmęczenia. rozluźnia, przywraca siły. Polecana jest po wysiłku fizycznym. Jej piękny cytrusowy zapach długo pozostaje na skórze. 
  • Yesha Herbaciany Poranek - sól mineralna do kąpieli. Oczyszcza, odpręża, relaksuje. Zawiera kryształki soli z kopalni Kłodawa. Wzbogacono ją także o suszone płatki nagietka. Odpręża, nawilża, odżywia skórę.
  • Kneipp Mindful Forest Jodła i Sosna - kryształki do kąpieli z soli mineralnej. Zawierają olejki z jodły i sosny. Odprężają, relaksują, oświeżają, koją i nawilżają. Kąpiel z tą solą to najlepszy sposób na relaks i inhalację przy przeziębieniach ze względu na wartościowe olejki eteryczne zawarte w tej soli.
  • Gehwol Sól Ziołowa z Lawendą do Kąpieli Stóp - regeneruje zmęczone, piekące stopy.  Zmiękcza zrogowaciały naskórek, modzele i odciski. Popoprawia ukrwienie naskórka. A także dezynfekuje i dezodoruje skórę. Termalna sól, z której wykonano ten kosmetyk pochodzi z długotrwałego procesu gotowania solanki z pradawnego morza. Dzięki temu jest pozbawiona zanieczyszczeń, a przy tym bogata w minerały. 

Polecane sole do kąpieli:

  1. Yesha Herbaciany Poranek
    sól do kąpieli
    Cena od 19,99 zł Cena regularna 26,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Kneipp Mindful Forest Jodła i Sosna
    kryształki do kąpieli
    Cena od 27,99 zł Cena regularna 29,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Gehwol Ziołowa z Lawendą
    sól do kąpieli stóp
    Cena od 22,49 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Masaż bańką chińską - efekty i przeciwwskazania. Jak go wykonać? Czytaj więcej