przetłuszczajaca sie skora glowy

TOP 5 kosmetyków do przetłuszczającej się skóry głowy

Nadmierny łojotok na skalpie powoduje, że włosy wyglądają nieświeżo dość szybko po umyciu. Na dodatek ich objętość jest znikoma. Nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe zlokalizowane na skórze głowy przyczynia się również do problemów dermatologicznych, takich jak łupież czy wypadanie włosów. Jak temu zapobiec i co stosować?

Jeśli skóra głowy po kilku godzinach od jej umycia wygląda na przetłuszczoną może mieć to kilka różnych przyczyn. Sytuacja może wynikać z zaburzenia pracy gruczołów łojowych na tle hormonalnym.

Zdarza się jednak również, że na taki stan rzeczy ma wpływ nieodpowiednio dobrana pielęgnacja włosów i skóry głowy. Co w takiej sytuacji zrobić? Jeśli nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy nie towarzyszy ból, świąd czy podrażnienie, warto wziąć sprawy w swoje ręce i wprowadzić któryś z tych pięciu preparatów wyrównujących pracę gruczołów łojowych. Jeśli natomiast pojawia się zaczerwienienie, łupież czy zwiększona utrata włosów, przyczyn warto szukać u dermatologa lub trychologa i przeprowadzić odpowiednie badania. Jak można pomóc sobie w domu?

CIEKAWOSTKA
 
Nadmiernie przetłuszczający się skalp może też być skutkiem stosowania: lakierów, pianek, kremów modelujących do stylizacji włosów, a także – suchych szamponów. Niedokładnie oczyszczana powierzchnia skóry głowy jest wówczas przez resztki takich kosmetyków oblepiona, co zaburza pracę gruczołów łojowych i obciąża mieszki włosowe.

Szampon przeciw łupieżowi tłustemu 

Jeśli oprócz przetłuszczającego się skalpu, pojawią się na nim również żółte płatki złuszczającej się skóry, to znak, żeby sięgnąć po preparat przeciwłupieżowy taki jak Vichy Dercos Anti-Dandruff, szampon do włosów z łupieżem tłustym. Jest kuracją, która ma w składzie wyselekcjonowane substancje, które działają na ograniczenie problemu powstawania łupieżu i niwelują przetłuszczanie się skóry głowy.

W formule szamponu znajduje się selen i kompleks Cohesyl na bazie ceramidu. Składniki te wnikają wgłąb włókien włosa, odżywiają skórę i redukują uczucie swędzenia.  Efekty ograniczenia ilości łupieżu i przetłuszczania się skalpu widać po jednym użyciu, ale na te długotrwałe warto poczekać stosując szampon przez kilka tygodni. Preparat ogranicza pojawianie się łupieżu, wzmacnia włosy i koi skórę głowy.

  1. Vichy Dercos Przeciwłupieżowy
    szampon do włosów z łupieżem tłustym
    Cena od 66,99 zł Cena regularna 104,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Peeling skóry głowy

 Jeśli często stylizuje się włosy, warto sięgnąć po szampon oczyszczający, albo postawić na regularne stosowanie peelingu do skóry głowy. Jeśli skóra jest przetłuszczająca się, można go stosować 2 razy w tygodniu. Przy skórze normalnej, peeling wykonuje się 1 raz na 10 dni, a przy suchej 1 raz na dwa tygodnie.

Aromase 5a Juniper peeling do skóry głowy jest również polecany przy łojotokowym zapaleniu skóry (nakłada się go codziennie na zmienione chorobowo miejsca) i 1 raz na 3 dni w przypadku łuszczycy. Jak działa? Kondycjonuje skalp oczyszczając go z nadmiaru sebum. Przywraca równowagę i łagodzi uczucie swędzenia. Preparat sprawdza się nawet do skóry wrażliwej. 

  1. Aromase 5a Juniper
    płyn oczyszczający do skóry głowy
    Cena od 19,99 zł Cena regularna 21,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Kuracja normalizująca

Biovax Sebocontrol Normalizujący Tonik to odpowiedni preparat, który ogranicza świąd i łuszczenie się skóry głowy i łagodzi wrażliwą skórę. Dzięki zawartości sarkozyny, produkt ten zmniejsza łojotok regulując pracę gruczołów łojowych. A niacynamid w jego formule genialnie nawilża skalp.

Jak go stosować? Preparat nakłada się na umytą szamponem, czystą skórę głowy, wmasowując go w jej powierzchnię. Serum pozostawia się bez spłukiwania na powierzchni skalpu. Następnie suszy i stylizuje włosy według swoich upodobań (bez spłukiwania preparatu). Włosy nabierają lekkości, a skóra jest odświeżona i czysta. 

  1. Biovax Trychologic Przetłuszczanie
    serum do skóry głowy
    Cena od 27,99 zł Cena regularna 39,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Serum do skalpu

W przypadku nadmiaru sebum na skórze głowy, warto do niej podejść jak do tej na twarzy. Traktować ją z większą uwagą i czułością. Poza regularnym peelingiem, do menu pielęgnacyjnego wprowadzić również serum, jak Tołpa Dermo Hair Przetłuszczanie serum normalizujące do skóry głowy. Preparat zawiera torf Tołpa, który jest roślinnym ochronnym i wzmacniającym skórę wrażliwą antyoksydantem.

W jego formule znajduje się także niacynamid ograniczający wydzielanie sebum, olejek miętowy odświeżający i pobudzający mikrokrążenie skóry. Nie zabrakło również kofeiny wzmacniającej i pobudzającej mieszki włosowe oraz Trikenol Plus, czyli kompleksu kwasu salicylowego, ekstraktu z kory wierzby białej i terpineolu z drzewa herbacianego. Razem regulują pracę gruczołów łojowych, zapobiegają pojawianiu się łupieżu i działają antybakteryjnie. 

  1. Tołpa Dermo Hair Przetłuszczanie
    serum do skóry głowy
    Cena od 21,99 zł Cena regularna 37,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Skinifikacja włosów

Jeśli skóra skalpu jest podrażniona i nadmiernie przetłuszczona, warto sięgnąć po Anwen Darling Clementine serum do pielęgnacji skóry głowy. Jak działa? Nawilża, regeneruje skalp i łagodzi podrażnienia. To zasługa formuły bogatej w ekstrakt z lukrecji, cykorii, alg czerwonych, aloesu, biofermentu z ryżu i wyciągu z drożdży. Oprócz normalizacji pracy gruczołów łojowych, serum wykazuje też działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i zapobiega powstawaniu łupieżu.

Serum jest bogactwem składników aktywnych, takich jak witamina PP czy biotyna, które poprawiają ukrwienie skóry i wzmacniają cebulki. Skutkiem „ubocznym” jego stosowania są więc włosy w lepszej kondycji.  

  1. Anwen Darling Clementine
    wcierka do włosów
    Cena od 27,99 zł Cena regularna 39,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Fryzjer gwiazd, Łukasz Urbański poleca najlepsze kosmetyki do pielęgnacji włosów Czytaj więcej