trądzik grudkowy

Trądzik grudkowy - przyczyny, charakterystyka, leczenie [RADY EKSPERTA]

Trądzik grudkowy jest jedną z odmian trądziku, który charakteryzuje się namnożeniem zaskórników oraz grudek na skórze? Jak powinno przebiegać leczenie tej formy trądziku i po jakie kosmetyki warto sięgać? Poznaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Martyny Radziejewskiej. 

Trądzik pospolity to przewlekła choroba, która stanowi duży problem terapeutyczny, psychologiczny oraz społeczny. W zależności od przewagi poszczególnych elementów w obrazie klinicznym można wyróżnić różne postacie trądziku, m.in. trądzik grudkowy (acne papulosa), który charakteryzuje się występowaniem zaskórników oraz grudek. Trądzik grudkowy najczęściej jest słabo nasilony.

Trądzik grudkowy - przyczyny powstawania 

Przyczyny występowania trądziku grudkowego są złożone i nie do końca wyjaśnione. Na przebieg choroby wpływ mają przedewszystkim następujące czynniki:

  • Genetyczne - zauważono, że skłonność zwłaszcza do ciężkich postaci trądziku jest dziedziczna.
  • Nadmierna aktywność gruczołów łojowych i wpływ hormonów - androgeny działają stymulująco na rozrost gruczołów łojowych oraz produkcję łoju, ich wyższe stężenie w różnych jednostkach chorobowych (m.in. zespół policystycznych jajników, hirsutyzm) wpływa na występowanie trądziku u dorosłych kobiet; również zmiany hormonalne przed miesiączką są częstą przyczyną występowania zmian zapalnych.
  • Zmiany keratynizacji mieszków - nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych wpływa na powstawanie zmian trądzikowych, w przypadku nadmiernej proliferacji i zlepiania się keratynocytów, które wyściełają wnętrze mieszka włosowego, dochodzi do powstania czopu, który blokuje ujście mieszka; u osób cierpiących na trądzik pospolity zauważono zmniejszoną ilość kwasu linolowego (składnik łoju, który warunkuje przyleganie keratynocytów w przewodach gruczołów łojowych),
  • Bakterie oraz drożdżaki - namnażanie się bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes na powierzchni skóry powoduje odpowiedź systemu immunologicznego w postaci zapalenia - zaczerwienienia oraz ropy, czyli pojawienia się krostek oraz grudek.
  • Dieta o wysokim indeksie glikemicznym oraz bogata w produkty mleczne,
  • Zła pielęgnacja - niedbanie o higienę, codzienne stosowanie ciężkich, mocno kryjących podkładów, niedokładne oczyszczanie skóry, spanie w makijażu, używanie zbyt wielu produktów zawierających składniki aktywne, agresywna pielęgnacja,
  • Używanie kosmetyków zawierających składniki o działaniu komedogennym - to m.in. lanolina, wazelina, parafina, oleje naturalne, kwasy tłuszczowe, silikony, substancje zapachowe.

Charakterystyczne objawy trądziku grudkowego:

Jak wygląda trądzik grudkowy? Najczęściej na skórze zauważymy następujące objawy: 

  • Zaskórniki otwarte - ujścia mieszka włosowego jest widoczne, wypełnia go utleniona keratyna, która powoduje czarny kolor,
  • Zaskórniki zamknięte - niewidoczne ujście mieszka włosowego, wyczuwalna nierówność na powierzchni skóry,
  • Grudki - wykwit wyniosły ponad powierzchnie skóry i ograniczony od otoczenia, ma od 1 mm do 1 cm wielkości, najczęściej ustępuje bez powstania blizny. 

WSKAZÓWKA 

Lecząc jakąkolwiek postać trądziku (w tym trądziku grudkowego) należy pamiętać o kilku prostych zasadach, których codzienne przestrzeganie może poprawić kondycję skóry:

  • Do osuszania skóry najlepiej wybierz jednorazowe ręczniczki bądź chusteczki bawełniane,
  • Nie dotykaj skóry w ciągu dnia, zwłaszcza brudnymi dłońmi,
  • Nie wyciskaj i nie rozdrapuj zmian zapalnych, grudek, zaskórników,
  • Nie śpij w makijażu,
  • Pamiętaj o codziennej dezynfekcji telefonu, okularów oraz kabla od słuchawek,
  • Nie zapominaj o higienie akcesoriów do makijażu, myj je po każdym użyciu,
  • Często zmieniaj poszewkę, na której śpisz. 

Leczenie trądziku grudkowatego

Podstawą leczenia trądziku grudkowego jest odnalezienie jego przyczyny i jej eliminacja. Bardzo często niezbędna będzie do tego wizyta u specjalisty: kosmetologa, dermatologa. Ze względu na niewielkie nasilenie trądziku grudkowego włączenie leków nie jest koniecznością, chyba że objawy zaczną się wzmagać i będą utrudniać życie. Bardzo ważnym elementem leczenia trądziku grudkowego jest także odpowiednia pielęgnacja

Trądzik grudkowaty - pielęgnacja cery

Pielęgnacja cery z trądzikiem grudkowym powinna obejmować:

  • Oczyszczanie skóry - powinno być dokładne, ale delikatne, w tym celu najlepiej zastosować łagodne środki myjące, np. łagodzący żel do mycia Bioderma Sensibio Gel Moussant, który świetnie oczyszcza, sprawdzi się w przypadku podrażnionej skóry, łagodzi stany zapalne różnego pochodzenia. Produkt nie zawiera mydła, sztucznych barwników oraz parabenów. Posiada fizjologiczne pH, przez co jest doskonale tolerowany i może być wykorzystywany w pielęgnacji nawet bardzo wrażliwej cery. Sprawdzi się zarówno podczas porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.
  • Nawilżanie oraz odżywianie - to niezbędny element każdej pielęgnacji, również skór z problemami trądziku; unikanie tego kroku może utrudniać gojenie zmian oraz wzmagać wydzielanie łoju; ważne, aby kosmetyki nawilżające nie zawierały składników komedogennych; w przypadku cer trądzikowych świetnie sprawdzi się nawilżający krem do twarzy CeraVe, który zawiera ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid, a także łagodząco - odbudowujący Bioderma Cicabio Crème, który łączy w sobie działanie wąkroty azjatyckiej, miedzi oraz resweratrolu.
  • Regularne złuszczanie - w tym celu najlepiej wybrać delikatne peelingi enzymatyczne, które nie podrażnią skóry; należy pamiętać o systematyczności i stosowaniu peelingu raz na tydzień. Peeling enzymatyczny Dermedic Hydrain 3 Hialuro działa delikatnie, a enzymy kwasów owocowych AHA w stężeniu 6% delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka. Kosmetyk dodatkowo zawiera kwas hialuronowy oraz mocznik, które nawilżają skórę.
  • Działanie przeciwzapalne oraz normalizujące rogowacenie - w tym celu najlepiej wybrać jeden kosmetyk, który będzie stosowany podczas wieczornej pielęgnacji. Najlepiej postawić na kwasy (np. salicylowy, azelainowy), retinoidy, niacynamid lub cynk. U wielu z moich podopiecznych świetnie sprawdziło się serum SVR Sebiaclear, które ma za zadanie zmniejszyć niedoskonałości, krostki, widoczność porów oraz zmian potrądzikowych. Serum zawiera niacynamid oraz kwas salicylowy, a dodatek kwasu hialuronowego nawilża i wygładza skórę.
  • Ochrona przeciwsłoneczna - mitem jest, ze słońce wpływa pozytywnie na wygląd skóry trądzikowej, zbyt długi kontakt z prominiowaniem UV może pogrubić warstwę rogową i wpłynąć na przetłuszczanie skóry. W przypadku cer zanieczyszczonych świetnie sprawdza się krem SVR Sebiaclear Crème SPF50. Jego niekomedogenny skład nie powoduje pogorszenia stanu cery. Kosmetyk łączy w sobie działanie glukonolaktonu, kwasów AHA oraz niacynamidu.

Kosmetyki polecane w pielęgnacji trądziku grudkowego:

  1. Bioderma Sensibio Gel Moussant
    żel do twarzy
    Cena od 58,99 zł Cena regularna 81,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Bioderma Cicabio Creme
    krem do twarzy
    Cena od 49,99 zł Cena regularna 89,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Dermedic Hydrain 3 Hialuro
    peeling enzymatyczny do twarzy
    Cena od 38,99 zł Cena regularna 54,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. SVR Sebiaclear
    serum do twarzy
    Cena od 88,99 zł Cena regularna 176,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, strony 127-131.

Następny wpis
Wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku Czytaj więcej