domowe sposoby na trądzik

Domowe sposoby na trądzik polecane przez kosmetologa [RADY EKSPERTA]

Trądzik to choroba skóry, która powinna być leczona pod okiem dermatologa. Czasami trądzik przebiega na tyle łagodnie, że można próbować go zwalczyć domowymi metodami. Trzeba jednak na nie uważać, bo niektóre polecane w internecie rozwiązania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jakie domowe sposoby na trądzik warto wypróbować? Wątpliwości rozwija ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Sylwia Anwajler. 

Trądzik to choroba skóry, która dotyka około 80% osób w przedziale wiekowym 10-30 lat, objawiająca się występowaniem zmian zapalnych, grudek, krostek i zaskórników na skórze twarzy, ramionach, plecach, dekolcie i klatce piersiowej. Czy można go wyleczyć domowymi sposobami?

Jakie są przyczyny trądziku?

Przyczyn powstawania się trądziku jest wiele. Do podstawowych przyczyn możemy zaliczyć przede wszystkim wzmożoną pracę gruczołów łojowych, a przez to zwiększone wydzielanie łoju – sebum, nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych oraz namnażanie bakterii Propionibacterium acnes. Do nasilenia zmian trądzikowych dochodzi również w wyniku:

  • Zanieczyszczeń środowiska,
  • Nieodpowiedniej pielęgnacji skóry,
  • Diety bogatej w przetworzoną żywność i nabiał,
  • Zaburzeń hormonalnych tzw. trądzik hormonalny
  1. Avène Cleanance
    żel do twarzy
    Cena od 40,99 zł Cena regularna 59,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Pharmaceris T Puri-Sebostatic
    pianka do mycia twarzy
    Cena od 32,99 zł Cena regularna 47,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. La Roche-Posay Effaclar
    serum do twarzy
    Cena od 136,99 zł Cena regularna 191,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Avène Cleanance Comedomed
    koncentrat do twarzy
    Cena od 74,99 zł Cena regularna 129,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  5. Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia
    emulsja micelarna do mycia
    Cena od 69,99 zł Cena regularna 79,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Najlepsze domowe sposoby na trądzik

Skórze trądzikowej na pewno nie powinniśmy szkodzić. W internecie możemy znaleźć mnóstwo sposobów, jak tanimi i domowymi sposobami wyleczyć trądzik. Nie jest to niestety takie proste. Przykładowo możemy znaleźć następujący przepis na tonik do skóry trądzikowej: wycisnąć sok z jednej cytryny, dodać odrobinę wody i przetrzeć twarz taką mieszanką. Nie polecamy takiego rozwiązania! Nie rób tego swojej skórze, takie działanie może skończyć się dużym podrażnieniem i zaostrzeniem zmian. 

Cynamon na trądzik

Domowym sposobem, który możemy polecić na pojedyncze zmiany trądzikowe jest papka z cynamonu i wody. Robimy ją ekspresowo mieszając te dwa składniki na gęstą papkę, którą nakładamy miejscowo, najlepiej patyczkiem do uszu na zmianę zapalną na 10-15 min. Ważne, aby mieszankę nałożyć tylko punktowo, omijając zdrową skórę. Cynamon ma przede wszystkim działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Aloes na trądzik

Kolejnym domowym sposobem na trądzik jest maseczka z aloesu i olejku z drzewa herbacianego. Do miseczki wlewamy 2-3 łyżki żelu aloesowego i 2 krople olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na zmienione chorobowo miejsca na skórze twarzy i zostawiamy przez 10 min. Zadziałamy przede wszystkim antybakteryjnie, ale i przeciwzapalnie oraz łagodząco dzięki obecności aloesu.

Domowa pielęgnacja cery trądzikowej

  • Codzienne stosowanie żelu do mycia twarzy o neutralnym dla skóry pH i składnikach wspomagających płaszcz hydrolipidowy,
  • Mycie twarzy letnią, niegorącą wodą,
  • Nawilżanie skóry lekkimi preparatami np. emulsjami,
  • Stosowanie osobnego ręczniczka do osuszania twarzy lub jednorazowych chust kosmetycznych,
  • Stosowanie punktowych preparatów przyspieszających gojenie zmian zapalnych,
  • Unikanie spożywania przetworzonej żywności o wysokim indeksie glikemicznym, nabiału i słodzonych napojów.

Dermokosmetyki na trądzik do stosowania w domu

Oprócz przestrzegania podstawowych zasad higieny i zdrowej diety warto wspomóc skórę trądzikową za pomocą odpowiednio dobranych dermokosmetyków.  Preparaty, które są uniwersalne i sprawdzą się świetnie w domowej terapii trądziku to: 

1. Pharmaceris T Puri-Sebotonique – tonik normalizujący do twarzy, który warto stosować 1-2x w tygodniu na noc po umyciu twarzy. Preparat działa antybakteryjnie, seboregulująco i zwężająco na rozszerzone pory. W składzie występuje między innymi: cynk, wyciąg z łopianu oraz tamarynd. Nie należy jednak nadużywać tego preparatu i stosować go zgodnie z zaleceniami specjalisty, aby nie dopuścić do podrażnienia skóry.

2. CeraVe Oczyszczający - żel do Mycia dla skóry normalnej i tłustej - to bardzo delikatny preparat do mycia twarzy wzbogacony o kwas hialuronowy i trzy kluczowe ceramidy. Taki skład zapobiega przesuszeniu i uczuciu ściągnięcia skóry oraz zapewnia uczucie komfortu. Żel radzi sobie również z usunięciem makijażu i reszty zanieczyszczeń, które w ciągu dnia gromadzą się na skórze twarzy.

3. Uriage Hyseac SOS – to punktowa pasta na pojedyncze zmiany trądzikowe, która stworzona jest na bazie zielonej glinki i jasnego ichtiolu. Działanie antybakteryjne zapewnia obecność oleju z drzewa herbacianego i tlenku cynku. Woda termalna Uriage zawarta w preparacie nawilża i koi skórę.

4. SVR SebiaClear Hydra – leciutki krem nawilżający dedykowany skórze trądzikowej. Z powodzeniem może być stosowany jako krem na dzień i na noc. Zapewnia komfort przesuszonej skórze i przyspiesza gojenie zmian zapalnych.

5. Bioderma Cicabio Creme – krem łagodząco- obudowujący, który przynosi ulgę podrażnionej, łuszczącej skórze. Dzięki obecności cynku ograniczone jest namnażanie bakterii, które powodują zaostrzenie zmian trądzikowych. Dodatkowo opatentowana w laboratorium Bioderma substancja Antalgicine niweluje chęć drapania i zmniejsza uczucie ściągnięcia.

  1. Pharmaceris T Puri-Sebotonique
    tonik do twarzy
    Cena od 30,99 zł Cena regularna 40,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia
    żel do mycia twarzy i ciała
    Cena od 47,99 zł Cena regularna 78,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Uriage Hyséac SOS
    pasta punktowa
    Cena od 53,99 zł Cena regularna 89,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Bioderma Cicabio Creme
    krem do twarzy
    Cena od 49,99 zł Cena regularna 89,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Błędy w domowej pielęgnacji cery trądzikowej

Skóra trądzikowa jak każda inna skóra potrzebuje delikatnego traktowania. Często wydaje nam się, że skóra z niedoskonałościami, przetłuszczająca się wymaga agresywnych preparatów i działania wysuszającego, a to nieprawda. Do najczęstszych błędów, które popełniamy w domowej pielęgnacji skóry z trądzikiem zaliczamy:

  • Niedokładne oczyszczanie skóry z makijażu i innych zanieczyszczeń np. kurz, pył, pot, łój,
  • Nadużywanie preparatów peeligujących, które roznoszą zmiany zapalne,
  • Zbyt częste mycie twarzy (nawet kilka razy dziennie),
  • Stosowanie preparatów wysuszających, uszkadzających płaszcz hydrolipidowy skóry,
  • Niestosowanie preparatów nawilżających i łagodzących,
  • Wygniatanie zmian,
  • Stosowanie zbyt tłustych, ciężkich kremów,
  • Używanie jednego ręcznika do twarzy i ciała i rzadkie jego zmienianie,
  • Częste dotykanie twarzy w ciągu dnia,
  • Rzadka wymiana poszewki na poduszkę,
  • Niestosowanie kremów z filtrem SPF,
  • Opalanie twarzy.

Jak widać błędów w pielęgnacji skóry może być wiele, ale najważniejsze w przypadku skóry z trądzikiem jest dokładne, nieagresywne oczyszczenie skóry, jej nawilżenie i stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Pielęgnację warto uzupełnić domowymi sposobami na trądzik oraz sprawdzonymi dermokosmetykami.


Autor

 

Sylwia Anwajler - magister kosmetologii, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właścicielka gabinetu kosmetycznego ,,Pięknie dziś wyglądasz” w Sandomierzu. Współtwórca profilu @StrefaKosmetologa na Instagramie, na którym porusza zagadnienia związane z dbaniem o urodę. 

Źródła:

Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M. i inni: Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Przegląd Dermatologiczny 2012 (6) 99 s. 649-673.

Następny wpis
Najlepsze dermokosmetyki - 10 bestsellerów, które warto przetestować Czytaj więcej