Maskne, czyli trądzik od maseczki ochronnej. Jak zapobiegać jego powstawaniu?

trądzik od maseczki ochronnej

"Maskne" to nowa jednostka chorobowa, której pojawienie się jest związane z noszeniem maseczek ochronnych. W okolicach, które uciskają, dotykają i ocierają twarz, na skórze powstaje trądzik. Jak temu zaradzić?

Konieczność noszenia maseczek ochronnych nie ulega wątpliwości, ale niestety czasami skutkuje pojawieniem się trądziku. O tzw. maskne (trądzik od maseczki) mówi się nie bez powodu. W miejscu, w którym nosi się maseczki ochronne powstają zaskórniki, a także grudki zapalne. Mogą to być zupełnie różne jednostki chorobowe: zmiany przypominające trądzik pospolity, nasilenie zmian naciekowych związanych z uaktywnieniem trądziku różowatego, a także alergie kontaktowe. Rozmieszczone są dokładnie pomiędzy żuchwą, czubkiem nosa a policzkami. Na szczęście odpowiednią higieną można zmniejszyć lub zapobiec stanom zapalnym skóry zwanym „maskne”. W jaki sposób?

RADA EKSPERTA

Maskne rośnie w siłę, dlatego warto wprowadzić kilka zasad związanych z higieną i pielęgnacją, żeby jej zapobiegać. Najlepiej w przypadku skóry z tendencją do stanów zapalnych czy trądziku sprawdzą się maseczki jednorazowe. Wyrzucamy je po jednym założeniu. Te wykonane z materiału powinno się prać w pralce, w temperaturze powyżej 60 stopni. 

Obok trądziku młodzieńczego, trądziku różowatego i alergii kontaktowych, pojawia się też tzw. zapalenie wokołoustne (przez niektórych lekarzy traktowane jako pochodna trądziku różowatego). Pod maską jest wilgotne środowisko, które sprzyja ich powstawaniu. Pojawiają się także zmiany w miejscach, w których maska dotyka skóry

- wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog z gabinetu Wellderm.

Trądzik od maseczki ochronnej - dlaczego się pojawia?

Dlaczego zmiany zapalne powstają dokładnie w miejscu, w którym skóra ma kontakt z maseczką? Środowisko pod maseczką ochronną jest ciepłe i wilgotne. To idealne warunki dla drobnoustrojów, żeby się rozwijać w szybszym tempie. Skóra ma pod maseczką mniejszy kontakt z powietrzem. Wysoka temperatura związana z wydychanym dwutlenkiem węgla i parą wodną, powodują, że gruczoły łojowe produkują większą ilość sebum. A w przypadku cer trądzikowych – taki stan może zaostrzać działanie komedogenne. Nasilony łojotok jest odpowiedzialny za powstawanie większej ilości zaskórników, a także stanów zapalnych (krostek). Natomiast często podrażnienia i zaczerwienienia naskórka widoczne są na samych „brzegach maseczki”, gdzie uciska ona twarz. I wówczas przyczyną może być albo pocieranie materiału o skórę i tego co się na nim znajduje, albo ucisk. 

Sposób? Podstawą zapobiegania powstawania stanów zapalnych, jest zakładanie jednorazowych maseczek i traktowanie ich jak jednorazowych. Wiele osób zakłada je kilkakrotnie, a wraz z nimi kurz, sebum, resztki kosmetyków i bakterie, co może wywołać dodatkowe podrażnienia. Drugą metodą jest  regularne pranie maseczek wielorazowego użytku, np. z tkaniny. Z tym, że tutaj przeszkodą i zagrożeniem dla stanu skóry może być to, w czym się je pierze. Płyn do prania lub proszek, powinny być jak najbardziej delikatne, żeby w kontakcie ze skórą dodatkowo nie wywoływać podrażnień. Zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej i reaktywnej.

Trądzik na brodzie od maseczki - jak pielęgnować cerę?

Nie tylko fakt zakładania maseczki, podwyższonej temperatury i wilgoci może potęgować zmiany zapalne na skórze. Nie bez znaczenia jest też to, w jaki sposób się ją oczyszcza i pielęgnuje. Jesienią i zimę skóra ma zwykle tendencję do przesuszenia ze względu na duże różnice temperatur, ogrzewanie, mrozy czy wiatr. Dlatego nie powinno się jej dodatkowo przesuszać podczas mycia. I unikać preparatów, które mogłyby ją  podrażnić lub przesuszyć (jak np. żele czy toniki z kwasami w przypadku skóry reaktywnej i wrażliwej). Świetnie do mycia twarzy skóry suchej i podrażnionej sprawdzają się Physiogel, który można stosować z wodą lub bez. A także Pharmaceris A-Puri-Sensilium -pianka do mycia twarzy z D-Panthenolem i prebiotykiem.

Warto także dopasować krem do potrzeb cery i w czasie noszenia maseczki nakładać tylko jeden (i na moment zapomnieć o azjatyckich trendach wielowarstwowej pielęgnacji). Jeśli skóra jest zaczerwieniona lub podrażniona, występują na niej pokrzywki kontaktowe, genialną propozycją będzie Tolérance Extrême Avène. To krem bazowy, który polecany jest największym alergikom i osobom ze skórą atopową. Powód? Ma krótką listę składników, nie ma zapachu, dostarcza skórze odpowiedniej ilości lipidów i pozostawia gładką i bez podrażnień. Jeśli skóra wygląda na zaczerwienioną, a w okresie noszenia maseczek wyraźnie zarysowały się na niej naczynka, genialną pielęgnacją jest krem Sensibio AR Bioderma. Zawiera kompleks Rosactiv®, który łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. A także kojące skórę składniki, które zapobiegają ponownemu zaczerwienieniu. W przypadku cery z tendencją do zaskórników i zmian trądzikowych krem powinien mieć lżejszą konsystencję i normalizować pracę gruczołów łojowych, jak Sebiaclear Hydra SVR. Jest ultra lekki, ma nawilżającą formułę. Łagodzi podrażnienia, a przy tym nie zapycha porów.

Kosmetyki pomocne w leczeniu maskne:

  1. Pharmaceris A Puri-Sensilium
    pianka do mycia twarzy
    Cena od 30,99 zł Normalna cena 40,99 zł
  2. Bioderma Sensibio AR
    krem do twarzy
    Cena od 71,99 zł Normalna cena 109,99 zł

RADA EKSPERTA

Leczenie skóry z maskne jest bardzo indywidualne i zależy od tego z jakimi zmianami mamy do czynienia. Jeśli linii żuchwy, brodzie lub policzkach zaostrzają się stany zapalne przypominające trądzik, najlepszą kuracją będą peelingi. Wykonuje się je w seriach, w gabinecie dermatologicznym. Sprawdzają się też w leczeniu stanów zapalnych zabiegi IPL i laserowe. Czasami jednak łączy się różne sposoby i posiłkuje też preparatami zewnętrznymi jak maści i specjalnie dobraną do stanu skóry pielęgnacją opartą o sprawdzone dermokosmetyki

Pandemia i zakrywanie twarzy maską może być też czasem na przerwę od makijażu. Spod maseczki i tak widać tylko oczy i górne partie twarzy. A kryjące podkłady mogą być przyczyną m.in. trądziku kosmetycznego. Jeśli nie potrafimy obejść się bez podkładu, w domu, po powrocie z pracy należy zdjąć maseczkę i dokładnie oczyścić twarz z makijażu. Tak, jakbyśmy myły ręce. I to jest nawyk, który polecam wcielić w życie dla dobra skóry. I o czym zapominamy, najważniejszą zasadą nie tylko w pandemii – jest ta, aby nie dotykać skóry dłońmi. I jak najmniej „majstrować” przy twarzy. Przenosi się na nią bowiem nie tylko bakterie (m.in. z komputera czy smartfonu), ale także substancje z mydeł antybakteryjnych czy żeli odkażających. A te mogą być dodatkowymi czynnikami drażniącymi skórę.

- dodaje dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog z gabinetu Wellderm.

Makijaż a maskne

Jeśli już widać na skórze zmiany zapalne o podłożu trądzikowym czy kontaktowym, najlepszym sposobem na przetrwanie okresu noszenia maseczek byłoby unikanie używania kosmetyków do makijażu. Powód? Stanowią one dodatkowe obciążenie dla skóry i mogą być przyczyną powstawania krostek czy zaskórników. Opcjonalnie można sięgnąć po lżejszą formułę podkładu dedykowanego skórze trądzikowej lub kremy BB. Nie zatykają porów, wykazują działanie pielęgnacyjne i nie obciążają skóry.

W przypadku noszenia makijażu, najlepszą poradą polecaną przez dermatologów jest, aby po powrocie do domu i zdjęciu maseczki – oczyścić z niego skórę. Zmyć płynem micelarnym lub delikatnym żelem. A następnie nałożyć krem nawilżający lub bazowy (np. jeden z opisanych w poprzednim akapicie). Im mniej skóra będzie obciążona kosmetykami, tym jej bariera hydro-lipidowa będzie w lepszej kondycji. A to oznacza mniejszą tendencję do podrażnień i stanów zapalnych.

Uniwersalne maseczki ochronne:

Następny wpis Trądzik na plecach - jak się pozbyć pryszczy na ciele? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej