bezpieczne opalanie

ABC bezpiecznego opalania - jak się opalać, aby skóra nie była czerwona? [RADY EKSPERTA]

Latem ze słońca należy korzystać z głową. W czasie upałów nietrudno o poparzenie słoneczne, a czerwona skóra i pieczenie przecież nie są naszym celem. Jak opalać się bezpiecznie? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.

Wakacje i piękna pogoda zachęcają do przebywania na zewnątrz, do wyjazdów wakacyjnych, do korzystania z kąpieli słonecznych oraz do odpoczywania na plaży. Jak dbać o swoje zdrowie i skórę, a jednocześnie cieszyć się słońcem?

Skutki opalania

Opalona skóra jest dla wielu z nas pożądanych efektem wizualnym, a opalanie się kojarzy się z relaksem i wypoczynkiem. Należy jednak zdawać sobie sprawę ze skutków długotrwałej ekspozycji na słońce. Te najczęstsze to przyspieszenie procesu starzenia oraz przebarwienia. 

Czy wiesz, że opalenizna jest mechanizmem obronnym naszej skóry? Promieniowanie UVB wywołuje stan zapalny, na skutek czego skóra produkuje większe ilości barwnika czyli melaniny. Jako kosmetolog opalaniu mówię stanowcze nie, natomiast latem unikanie słońca w 100 procentach jest niemożliwe i należy korzystać z pogody w najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia sposób. W tym celu warto stosować się do kilku prostych zasad.

Jak bezpiecznie się opalać?

Jeśli to możliwe w okresie letnim ogranicz wyjście na zewnątrz w godzinach 11-15. Dlaczego? To właśnie w tych godzinach promieniowanie działa najintensywniej i jest największe ryzyko wystąpienia poparzenia słonecznego. Pamiętaj również o nakryciu głowy (najlepiej sprawdzi się kapelusz z dużym rondem) oraz o okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV. Opalać powinniśmy się stopniowo - wylegiwanie się na słońcu przez wiele godzin skutkuje zaczerwienioną skórą, a w poważniejszych przypadkach - poparzeniem. 

Kosmetyki z filtrami do opalania 

Codziennie i całorocznie stosuj kosmetyki z filtrem UV. Na twarz rekomenduje SPF 50, na ciało SPF 30. Niższe wartości nie zapewniają wystarczającej ochrony. Świetnym wyborem jest krem La Roche-Posay Anthelios SPF 50+. Zapewnia szerokie spectrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Lekka konsystencja bardzo szybko się wchłania, bez pozostawiania tłustej warstwy. Świetnym wyborem będzie także popularny krem z filrem o konsystencji żelu marki Holika Holika

Do ciała bardzo dobrze sprawdzi się olejek do opalania Iwostin Solecrin SPF30. Oprócz ochrony przeciwsłonecznej zapewnia działanie nawilżające. Odpowiedni dla każdego typu skóry, nawet dla skór wrażliwych. Dobrym wyborem będzie także Equilibra Aloes SPF30 - krem ochrony z aloesem. Pamiętaj aby nałożyć odpowiednią ilość kremu, by zapewnić deklarowaną ochronę. Ważna jest również reaplikacja filtrów w ciągu dnia, szczególnie jeśli korzystałeś/aś z kąpieli wodnych. Do reaplikacji doskonale sprawdzają się kosmetyki w formie mgiełki np. spray ochronny Bioderma Photoderm Max SPF50+. Zastosowanie gwarantuje wysoką i skuteczną ochronę a szybko wchłaniająca się formuła, jest bardzo komfortowa w użyciu.

Kosmetyki z filtrami do opalania:

  1. Equilibra Aloes SPF30
    krem z filtrem
    Cena od 31,99 zł Cena regularna 33,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Oprócz fotoprotekcji bardzo ważna jest również pielęgnacja skóry po opalaniu. Aby uniknąć przesuszenia skóry oraz łuszczenia się skóry na skutek promieniowania, pamiętaj o nawilżaniu skóry twarzy i całego ciała. W tym celu warto sięgnąć po emulsje np. Bioderma Photoderm Apres-Soleil. Dzięki zawartości alantoiny skutecznie łagodzi i przyśpiesza regenerację a masło Shea nawilża i zmiękcza skórę. Produkt przynosi natychmiastowe ukojenie. Doskonałym produktem po opalaniu jest także żel aloesowy np. Yumi Aloe, który ma działanie łagodzące. 

W słoneczne dni pamiętaj również o nawilżaniu skóry od wewnątrz i pij odpowiednią ilość wody. Jeśli przesadziłeś/aś z opalaniem i na Twojej skórze pojawiło się silne podrażnienie lub poparzenie, postaw na mocną regenerację skóry i zrezygnuj z dalszej ekspozycji na słońce. W przypadku łuszczenia się skóry, aby uniknąć większego podrażnienia oraz przebarwień, nie wykonuj peelingów, a jedynie mocno nawilżaj skórę.

Balsamy po opalaniu:

  1. Holika Holika Aloe 99%
    żel do twarzy i ciała
    Cena od 27,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Uriage Bariesun
    balsam po opalaniu
    Cena od 111,99 zł Cena regularna 139,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Przeciwskazania do opalania 

Aby ekspozycja na słońce była dla Ciebie jak najbezpieczniejsza zwróć uwagę na liczne przeciwskazania do opalania, do których zaliczamy:

  • niektóre choroby przewlekłe ( np. epilepsja),
  • choroby skóry( np. bielactwo),
  • infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne (np. aktywna opryszczka),
  • świeże tatuaże,
  • aktywny trądzik oraz skóra naczyniowa,
  • stosowanie leków światłoczułych,

Stosowanie kosmetyków z retinolem lub z kwasami, również jest przeciwskazaniem do opalania, może doprowadzić do poparzenia lub nieestetycznych przebarwień. Przeciwskazaniem do opalania jest także stan po depilacji laserowej oraz woskiem, jak również niektóre zabiegi kosmetologiczne i dermatologiczne. W razie wątpliwości zawsze skonsultuj zalecenia pozabiegowe ze swoim specjalistą. Przed opalaniem zrezygnuj również ze stosowania perfum bezpośrednio na skórę. Ogranicz opalanie jeśli na Twoim ciele znajdują się liczne pieprzyki i znamiona oraz pamiętaj o ich regularnej kontroli u dermatologa.

Autor

Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry. 

Następny wpis
Kup wyjątkową torbę Super-Pharm i ciesz się rabatami aż do końca roku! Czytaj więcej