kosmetyki z bakuchiolem właściwości

Bakuchiol, czyli roślinny zamiennik retinolu. Nowy hit na zmarszczki i trądzik

Bakuchiol to składnik kosmetyczny, który z roku na rok zyskuje na popularności. O naturalnym bakuchiolu mówi się, że ma podobne działanie, jak retinol, ale bez skutków ubocznych. Odmładza, wygładza, zapobiega zmianom trądzikowym, a przy tym jest łagodny – nawet dla osób z cerą wrażliwą. Ale to nie koniec jego zalet!

Do tej pory retinol i retinoidy nie miały konkurencji wśród czołówki składników odmładzających skórę. Pochodne witaminy A wygładzają już istniejące zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych. Są też zbawienne dla cery trądzikowej – zarówno w przyspieszaniu leczenia stanów zapalnych, usuwaniu przebarwień potrądzikowych, jak i zapobieganiu powstawania niedoskonałości. Ale retinoidy mogą wywoływać podrażnienia i być zbyt silne dla skóry, stąd wiele osób unika kosmetyków z retinolem. A to daje pole do popisu bakuchiolowi, o którym się mówi, że jest jego roślinnym odpowiednikiem. Co warto o nim wiedzieć?

Właściwości bakuchiolu - jak działa na skórę?

Skąd wziął się w kosmetykach bakuchiol i czy jest nowym odkryciem? W pielęgnacji bakuchiol pojawił się stosunkowo niedawno, więc nie jest jeszcze tak często spotykany w kremach, serum i innych preparatach kosmetycznych, jak inne substancje anti-aging. Natomiast bakuchiol to składnik znany z tradycyjnej medycyny chińskiej i indyjskiej i używany tam od setek lat. Dawniej stosowano go do leczenia różnych przypadłości i chorób skórnych, m.in. egzem, trądziku, łuszczycy. Z tego względu, że wykazuje właściwości przeciwzapalne, a przy tym jest łagodny dla skóry. Nawet wrażliwej.

Jak powstaje bakuchiol? Jego ekstrakt wytłacza się z nasion Psoralea corylifolia, zwanej też Babćią. Jest on związkiem chemicznym, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Oprócz tego, podobnie jak retinoidy – złuszcza naskórek. Natomiast bez uszczerbku na skórze. Stopniowo, wraz z maceracją wierzchniej warstwy naskórka, skóra staje się gładsza, o bardziej jednolitym kolorycie. Co istotne dla cer łojotokowych, bakuchiol wykazuje działanie normalizujące pracę gruczołów łojowych. Jest więc zarówno składnikiem anti-aging, jak i przeciwtrądzikowym.

RADA EKSPERTA

Bakuchiol jest substancją, która chemicznie jest odmienna od retinolu, ale stwierdzono, że pełni podobną do niego funkcję w regulacji ekspresji genów w skórze. W 2018 roku wykonano badanie* randomizowane podwójnie zaślepione, gdzie w 12-tygodniowej obserwacji porównywano działanie bakuchiolu z retinolem i wykazano takie samo działanie na poprawę efektów fotostarzenia jak zmarszczki i przebarwienia, ale ze znacznie lepszą tolerancją skóry. Więc jak najbardziej jest to preparat, który może być stosowany w codziennej pielęgnacji zarówno przez osoby ze skórą wrażliwą, naczynkową, jak i takie, które z powodów klimatu, częstego przebywania na słońcu obawiają się używania bardziej drażniącego retinolu 

- mówi dr Monika Serafin z Kliniki dr Chlebus w Warszawie. 

opinia dermatologa o bakuchiolu opinia dermatologa o bakuchiolu

Bakuchiol a retinol - który składnik będzie lepszy dla twojej cery?

Jak stosować bakuchiol, czyli tak zwany "roślinny retinol"? Kosmetyki z bakuchiolem są bezpieczne w użytkowaniu niezależnie od pory dnia czy roku, a nawet rodzaju skóry. Powód? To substancja, która nie wykazuje właściwości fotouczulających, pomimo, że działa bardzo podobnie do retinolu (kosmetyki z retinolem poleca się stosować wyłącznie na noc, a w okresie większego nasłonecznienia, podczas kuracji retinoidami – używać dodatkowej pielęgnacji z fotoprotekcją powyżej SPF 30). Po bakuchiol sięgamy więc przez cały rok, bez obaw o potencjalne przebarwienia skórne. 

Bakuchiol to składnik wręcz stworzony dla osób posiadających wrażliwą cerę. Wrażliwcy zazwyczaj muszą uważać na retinol, który podrażnia, więc bakuchiol jest dla nich idealną alternatywą. Poleca się go także dla młodej skóry (po 20-25. rokiem życia). Retinol z kolei ze względu na silniejsze działanie, lepiej sprawdzi się w pielęgnacji cer dojrzałych. 

bakuchiol właściwości bakuchiol właściwości

Kosmetyki z bakuchiolem - jakie wybrać?

Które kosmetyki z bakuchiolem warto przetestować? Bardzo dobre dla skóry łojotokowej, z tendencją do powstawania zaskórników i stanów zapalnych są płatki Bakuchiol Reface Indeed Labs. Są one nasączone ekstraktem z bakuchiolu, a dodatkowo niacynamidem. Przemywa się nimi twarz, jak tonikiem i można je potraktować albo jako kilkutygodniową kurację, albo wprowadzić do swoich rytuałów pielęgnacyjnych na stałe. Naturalny, roślinny odpowiednik retinolu wygładza bowiem skórę, zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych, a niacynamid, czyli wit. B 3 dodatkowo wycisza gruczoły łojowe.

Warto spróbować toniku do twarzy Bakuchiol & Skwalan Onlybio. Jego zalety? Przywraca naturalne pH skóry, które często jest zbyt wysokie – co wpływa na jej gorszą kondycję – a także rewitalizuje, łagodzi podrażnienia i wygładza. Pięknie poprawia koloryt skóry. W wegańskiej linii Bakuchiol & Skwalan Onlybio są także inne kosmetyki z tym składnikiem, jak Regenerujący krem nawilżający do twarzy Bakuchiol & Skwalan Onlybio. To kosmetyk, który ujędrnia, przywraca skórze nawilżenie, stymuluje ją do odnowy i poprawia elastyczność. A dzięki zawartości skwalanu, odbudowuje naturalną barierę ochronną naskórka. Skóra staje się dzięki niemu sprężysta, o promiennym, bardziej jednolitym kolorycie. Słowem: gładsza i młodsza. 

Warta uwagi jest także nowa linia Bakuchiol Lift od Lift 4 Skin by Ocanic. Polecamy w szczególności serum pod oczy, które nada skórze jędrności i rozjaśni cienie. Bardzo dobre opinie ma też krem pod oczy z bakuchiolem od Perfecty - ma niską cenę, a już po kilku użyciach skóra jest wygładzona, a spojrzenie nabiera zdrowego i świeżego wyglądu.

Przetestuj najlepsze kosmetyki z bakuchiolem:

Źródła:

* Dhaliwal S et al., Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing, Br J Dermatol, 2019 Feb;180(2):289-296.

Następny wpis
Kosmetyki Milucca - niskie ceny, wysoka jakość! Które produkty warto przetestować? Czytaj więcej