Jak często myć włosy?

Jak często myć włosy? Trycholożka wyjaśnia i obala mity

Włosy najlepiej myć codziennie, a może raz na tydzień? W morzu sprzecznych porad łatwo się pogubić, dlatego o pomoc poprosiłyśmy ekspertkę Super-Pharm – trycholożkę Paulinę Hanusz-Prętczyńską.

Jak często myć włosy, aby były zdrowe?

Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Zależy to w dużej mierze od trzech czynników – tempa przetłuszczania się włosów, stosowanych kosmetyków do stylizacji oraz oczywiście osobistych preferencji. Ekspertka Super-Pharm radzi, aby przede wszystkim nie robić za rzadko.

OKIEM EKSPERTKI

 

Włosy i skórę głowy należy myć tak często, jak jest potrzeba. Stosunkowo wilgotne środowisko skóry ze względu na pracę gruczołów łojowych i gruczołów potowych, a dodatkowo czynniki zewnętrzne jak kurz, zanieczyszczenia z powietrza czy nitki z ubrań sprawiają, że nie powinno się myć skóry głowy rzadziej niż raz na 3 dni.

 

- Paulina Hanusz-Prętczyńska, trycholożka

Czy codzienne mycie włosów jest szkodliwe?

O myciu włosów krąży wiele mitów. Najpopularniejszym jest pogląd, że codzienne mycie włosów jest dla nich szkodliwe. To nieprawda. Jeśli Twoje włosy z natury szybko się przetłuszczają oraz używasz odpowiedniego szamponu – możesz myć je codziennie. 

Co to znaczy odpowiedni szampon? Przede wszystkim pozbawiony mocnych detergentów w składzie, takich jak SLS i SLES. Najlepszy będzie delikatny produkt np. Biokap Bellezza Bio. Jego formuła z płatkami zbożowymi delikatnie oczyszcza, a jednocześnie zapewnia nawilżenie, miękkość oraz łatwość rozczesywania. Jest idealny dla każdego typu włosów. Sprawdzi się nawet u dzieci.

  1. Biokap Bellezza Bio Delikatny Szampon
    szampon do włosów
    Cena od 51,99 zł

Prawdą jest natomiast, że można myć włosy za często. Trycholożka Paulina Hanusz-Prętczyńska wyjaśnia, kiedy zamiast sięgać po szampon – należy skonsultować się ze specjalistą.

Jeśli mamy do czynienia ze skórą nadmiernie przetłuszczającą się, jest jedna bardzo ważna kwestia. W momencie kiedy zachodzi potrzeba mycia częstszego niż 1 raz w ciągu dnia, świadczy to o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych. W takim przypadku problem należałoby omówić ze specjalistą np. trychologiem.

Czym skutkuje zbyt częste mycie włosów? 

Za częste mycie skóry każdej części ciała może prowadzić do wysuszenia czy podrażnienia. W przypadku skóry głowy skutki mogą być nawet poważniejsze. Ekspertka tłumaczy:

Zbyt częste mycie będzie bowiem miało negatywny wpływ na funkcjonowanie skóry głowy i włosów. Np. mycie dwa razy dziennie może spowodować uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego, co z kolei może mieć przełożenie na różnego rodzaju problemy skórne jak łupież czy nadprodukcja łoju.

Paradoksalnie zbyt częste mycie może spowodować, że skóra głowy będzie produkować więcej sebum, aby zrekompensować jego zmywanie, co może prowadzić do szybszego przetłuszczania się włosów. 

Co więcej uszkodzeniu może ulec nie tylko bariera ochronna skóry, ale także włosów. Nasze włosy są (podobnie jak skóra) pokryte płaszczem lipidowym, który zabezpiecza je przed utratą wody i uszkodzeniami mechanicznymi. Osłabiać go może nie tylko nadmierne mycie, ale także nieprawidłowe szczotkowanie lub zbyt częste stylizowanie na gorąco. Rezultatem będzie utrata połysku i elastyczności, łamliwość, szorstkość czy łatwe puszenie się.  

Czy trzeba czasem umyć włosy oczyszczającym szamponem, tzw. rypaczem? 

Odkąd rynek kosmetyczny zaczął dostosowywać się do potrzeb włosomaniaczek, w sklepach pojawiła się nowa kategoria szamponów – rypacze. Są to produkty zawierające mocno oczyszczające substancje, które pomagają pozbyć się sebum, potu, kurzu i resztek kosmetyków takich jak suchy szampon czy lakier do włosów. Trycholożka Paulina Hanusz-Prętczyńska potwierdza, że po taki szampon powinna sięgać od czasu do czasu każda z nas. Co więcej przypomina także o potrzebie używania peelingów: 

Zdecydowanie należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry głowy nie tylko mocniejszym szamponem, ale też peelingiem, który będzie w stanie usunąć z powierzchni skóry martwy naskórek czy czopy łojowe.

Ekspertka poleca szampon oczyszczający Mokosh Figa. W składzie ma węgiel aktywny, który świetnie sprawdzi się w przypadku oczyszczania skóry głowy. Dodatkowo w INCI znajdują się ekstrakt z łopianu, glikol roślinny oraz hydrolat z oczaru wirginijskiego. 

  1. Mokosh Figa
    szampon do włosów
    Cena od 84,99 zł Cena regularna 89,98 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jeśli chodzi o peeling świetnym wyborem będzie Tołpa Dermo Hair Enzyme, który wykorzystuje siłę enzymów i kwasów. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia i resztki produktów do stylizacji, jednocześnie odblokowując ujścia mieszków włosowych. Formuła peelingu nawilża, koi skórę głowy i ogranicza jej przetłuszczanie. Regularne stosowanie produktu redukuje wypadanie włosów, sprawiając, że stają się one mocniejsze, gęstsze i bardziej sprężyste.

  1. Tołpa Dermo Hair Enzyme
    peeling do skóry głowy
    Cena od 18,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
WSKAZÓWKA
 
Pewnie regularnie używasz peelingów czy maseczek oczyszczających na twarzy. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i puszystymi włosami, podobne rytuały zacznij stosować także na skórę głowy. Pamiętaj, że ona także potrzebuje dokładnego oczyszczania i złuszczania. 

Jak często myć włosy, gdy wypadają?

Kolejnym popularnym mitem dotyczącym mycia głowy jest pogląd, że może ono nasilać wypadanie włosów. O wyjaśnienie znowu poprosiłyśmy naszą ekspertkę. 

Włosy z problemem wypadania należy myć tak często, jak często wymaga tego skóra głowy. Podczas mycia mogą wypadać większe ilości włosów, niż podczas codziennych czynności. Jest całkowicie normalne zjawisko. Kiedy skóra głowy jest mokra, jest rozpulchniona. Ten sposób sprzyja wypadaniu włosów w fazie telogenowej, które wypadłyby w ciągu kilku najbliższych dni.

Jeśli zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów trycholożka poleca dwa szampony trychologiczne. Po pierwsze Aromase 5alfa Juniper, który idealnie sprawdzi się jako wstępne oczyszczenie skóry głowy przed szamponem. Usunięcie martwych komórek naskórka, łoju i potu przywróci ją do dobrej kondycji. 

  1. Aromase 5a Juniper
    płyn oczyszczający do skóry głowy
    Cena od 19,99 zł Cena regularna 21,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Drugi produkt to szampon Colosregen – świetny do włosów wypadających, słabszych, przerzedzonych. W skład szamponu wchodzi siara bydlęca, mleko klaczy oraz proteiny jedwabiu, które skutecznie pobudzają mikrokrążenie przy tym odżywiają mieszki włosowe.

  1. Szampon Z Colostrum Genactiv
    szampon przeciw wypadaniu włosów
    Cena od 70,99 zł Cena regularna 82,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Udostępnij:

Autor Patrycja Fijałkowska Zobacz profil
Pasjonatka pielęgnacji skóry i masażu twarzy. Z wykształcenia historyczka sztuki i kosmetyczka. Od wielu lat związana z mediami. Pisała i planowała artykuły dla serwisów: Kobieta.pl, Elle.pl, Glamour.pl, Wizaz.pl i HelloZdrowie.pl.
Następny wpis
3 ultra proste błędy w pielęgnacji, które powodują wypryski. Zaczęłam ich unikać i widzę poprawę Czytaj więcej