jak dobrać podkład do twarzy

Jak prawidłowo dobrać podkład do twarzy?

Dobrze dobrany podkład to ten, którego na skórze nie widać. Nie ma przecież nic gorszego od efektu maski na twarzy oraz nieprawidłowo dobranego koloru. Jak wybrać odpowiedni podkład do typu cery oraz naszej karnacji? Przedstawiamy najlepsze sposoby, które w swojej pracy wykorzystują makijażyści. 

Podkłady, fluidy i pudry w kompakcie – to najlepsi przyjaciele każdej dziewczyny. Pod jednym warunkiem – muszą być dyskretne. Czy to możliwe? Owszem, pod warunkiem, że idealnie dobierze się podkład do rodzaju i koloru cery oraz potrzeb skóry. Warto to zrobić m.in. w świetle dziennym i sztucznym, koniecznie testując produkt na własnej twarzy i wybierając odpowiednie do rodzaju cery wykończenie. Szczegóły – poniżej.

Jak dobrać kolor podkładu?

Przy doborze podkładu niezwykle ważny jest jego kolor i tonacja. Dlaczego? Źle dobrany odcień fluidu odznacza się na skórze, odcina od szyi i wygląda nienaturalnie. Zbyt jasny podkład w stosunku do skóry, może dać wrażenie chorobliwej bladości. Zbyt ciemny – prezentować się nieestetycznie. Ważna jest też tonacja.

Podkład powinno się dopasować do koloru skóry twarzy i właśnie na niej go testować. Warto go zawsze sprawdzić w świetle dziennym. Dopiero jeśli podkład wtapia się kolorem i „znika”, oznacza to, że jego odcień jest idealnie dobrany. Dlatego należy przetestować co najmniej trzy odcienie, żeby się przekonać, który z nich jest idealnym dopasowaniem. Zbyt ciepłe, podobnie jak zbyt chłodne dla typu urody podkłady – postarzają twarz.

RADA EKSPERTA

Najlepszym rozwiązaniem, żeby dobrać podkład jest zorganizowanie próbki i sprawdzenie go w domu, po aplikacji na całej twarzy, koniecznie w świetle dziennym. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zabrać ze sobą podkład, którego używałyśmy do tej pory i porównać w drogerii z tym, który mamy w planach kupić. Kolor podkładu należy sprawdzać na twarzy, czyli tam, gdzie będziesz go nosić. Najlepiej nałożyć go na żuchwę. Szyja jest zwykle nieco jaśniejsza niż twarz, podobnie jak wewnętrzna strona dłoni, a to właśnie w tych miejscach najczęściej błędnie próbuje się sprawdzać odcień. 

Wyróżniamy trzy typy karnacji: ciepłą, zimną i neutralną, zwaną też mieszaną. Jak sprawdzić, swoją? Spójrz na swój nadgarstek i określ kolor żył. Odcienie zielonego – oznaczają ciepłą karnację, zaś niebieskawego lub fioletowego – chłodną. Masz kilka kolorów żył? Prawdopodobnie należysz do typu mieszanego

- radzi blogerka urodowa i makijażystka, Agata Herbut.

Sposoby na prawidłowy dobór podkładu przez internet

Jak dobrać podkład przez internet? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać! Kluczowe jest prawidłowe odczytanie nazwy koloru podkładu, która powie nam wiele o jego tonacji. 

Na opakowaniach podkładów możesz znaleźć następujące tonacje:

  • Chłodna (C - cool) - oznacza, że w podkładzie jest zawartych więcej pigmentów różowych,
  • Ciepła (W - warm) - to fluidy z większą zawartością pigmentów żółtych,
  • Neutralna (N - neutral) - jest odpowiednia dla typów mieszanych, którym jest dobrze zarówno w ciepłych, jak i chłodnych kolorach.

Zawsze warto jest wpisać nazwę podkładu w wyszukiwarkę i poszukać tzw. "swatchy", czyli realnych zdjęć poszczególnych odcieni. Na pewno ułatwią wybór. 

Jak dobrać podkład do typu cery?

Jedną z najważniejszych zasad podczas wybierania podkładu jest określenie potrzeb swojej skóry. Źle dobrany podkład może podkreślić niedoskonałości skóry, które przecież chcemy ukryć. Przykładowo - podkład matujący nałożony na suchą cerę tylko bardziej ją przesuszy. Z kolei podkład rozświetlający na cerze tłustej tylko spotęguje efekt nieestetycznego błyszczenia. 

RADA EKSPERTA

Podkłady powinno się dopasować pod kątem ich działania. Nawilżające - nadają się do cery suchej, odwodnionej, mieszanej. Rozświetlające - będą idealne dla cery zmęczonej, szarej, suchej, dojrzałej. Matujące - są dobre dla skóry mieszanej oraz tłustej. Kryjące - pasują każdej skórze, ale najczęściej z tego rozwiązania korzystają osoby borykające się z trądzikiem, przebarwieniami, bliznami. Liftingujące lub wygładzające - są doskonałe dla skór dojrzałych

- wyjaśnia Agata Herbut.

Rodzaje podkładów do twarzy

  • Podkłady kryjące - sprawdzą się jeśli masz nierównomierny koloryt cery, przebarwienia, ślady i blizny po trądziku a nawet niedoskonałości. Podkłady kryjące mają gęstszą strukturę i mocne nasycenie pigmentami. Przykład: Deborah 24 Ore Extra Cover. Jest podkładem matującym, który nie tworzy na skórze efektu maski. Daje mocne krycie, wygładza i zmniejsza widoczność porów i niedoskonałości. Dzięki zaokrąglonej końcówce można go używać jako korektora do drobnych poprawek. Genialnym, kryjącym podkładem jest też Revlon ColorStay, który zapewnia wiele godzin pełnego krycia skóry. A przy tym nawilża, więc jest polecany do cery normalnej lub suchej. Natomiast nie tworzy na twarzy efektu maski. To zasługa formuły Soft Flex, dzięki której podkład układa się na skórze niezwykle naturalnie.
  • Podkłady nawilżające - w ich towarzystwie najlepiej czuje się sucha skóra. Mają lekką formułę, a w ich składzie zazwyczaj znajdziemy kwas hialuronowy. Suchej skórze z pewnością spodoba się nawilżający podkład w kompakcie Max Factor Miracle Touch. Nawilża, wygładza i ujednolica skórę i nie podkreśla zmarszczek.
  • Podkłady rozświetlajace - jeśli cera wygląda na szarą, matową i zmęczoną, wówczas najlepszym wyborem są podkłady rozświetlające. Jednym z takich produktów jest Rimmel Lasting Radiance, długotrwały podkład rozświetlający. Zawiera odżywcze i wygładzające peptydy, a także błyszczące perełki , które nadają cerze promienny blask. Dobrym wyborem będzie też Bourjois Healthy Mix Foundation, który dzięki zawartości witamin C, E i B5 zamienia skórę w optycznie wypoczętą. Antyoksydanty wymiatają wolne rodniki i zapobiegają szaremu kolorytowi naskórka.  
  • Podkłady matujące - cera tłusta, trądzikowa lub mieszana z tendencją do przetłuszczania się, najlepiej czuje się w beztłuszczowych formułach lekkich podkładów matujących. Jednym z ciekawszych produktów tego typu jest Milucca Nice to Mat You z formułą Triple-Matte. Pomimo, że zapewnia wielogodzinny matowy efekt, nie przesusza skóry. To zasługa zawartości witaminy E i kwasu hialuronowego, które działają na skórę nawilżająco i odżywczo.

Podkłady do twarzy polecane przez makijażystów:

  1. Revlon ColorStay Combination/Oily
    podkład do twarzy
    Cena od 37,99 zł Cena regularna 78,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Max Factor Miracle Touch Second Skin
    podkład do twarzy
    Cena od 35,99 zł Cena regularna 70,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Zmarszczki mimiczne - sposoby na starzenie się skóry wokół ust i oczu [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej