cera tłusta

Cera tłusta - jak ją pielęgnować, aby pozbyć się błyszczenia?

Skórę tłustą charakteryzują m.in. nieestetyczne błyszczenie w strefie T, zaskórniki oraz rozszerzone pory. Jak pożegnać te problemy? Wyjaśniamy, jak należy pielęgnować tłustą cerę. 

Każdy rodzaj skóry wymaga innej pielęgnacji. W przypadku cery tłustej najczęściej skupiamy się na pozbyciu się zaskórników i matowieniu tych części twarzy, które nadmiernie błyszczą. Zwykle na dalszym planie jest odpowiednie nawilżenie. To nie jedyny błąd, jaki można popełnić przy tłustej skórze.

Cera tłusta - charakterystyka

Trudno znaleźć osobę, która byłaby zadowolona z szybko przetłuszczającej się skóry na twarzy. Już po kilku godzinach od zabiegów higienicznych zaczyna wyglądać nieświeżo. Odruchowo sięgamy wtedy po kosmetyki matujące. Nadprodukcja sebum, czyli łoju (stąd określenie skóra łojotokowa) ma kilka nieestetycznych skutków. Skóra mocno się błyszczy, zwłaszcza na czole, brodzie i nosie. Często przybiera też ziemisty, szaro–żółty kolor. Widać na niej ujścia gruczołów łojowych oraz zaskórniki (zwane potocznie wągrami). To nie koniec problemów. Dotykając twarzy, można wyczuć pod palcami drobne nierówności. Zgrubienia tworzą miejscowe niedobory kwasu linolowego, przez co proces rogowacenia i złuszczenia naskórka jest wadliwy.

Dobre wieści! Mimo że skóra tłusta jest dla wielu prawdziwym utrapieniem, warto szukać w niej plusów. Grubsza cera w połączeniu z nadmiernie wydzielanymi substancjami oleistymi jest dokładniej pielęgnowana, a wręcz konserwowana. W efekcie znacznie później widać na niej zmarszczki, spowolniony jest także proces jej starzenia.

RADA EKSPERTA

W przypadku skóry tłustej bardzo ważne jest jej delikatne, ale dokładne oczyszczanie produktem o fizjologicznym pH oraz zachowanie balansu pomiędzy działaniem seboregulującym a nawilżającym i wzmacniającym barierę hydrolipidową. Włączajmy wiec w pielęgnacji kwasy AHA np. kwas migdałowy lub BHA - kwas salicylowy. Szukajmy w składzie kosmetyków niacynamidu i cynku. Wybierajmy lekkie, nawet hydrożelowe formuły w przypadku produktów nawilżających. Nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok stosując krem z wysokim filtrem SPF50, nawet w pochmurne dni! 

Nie należy nadużywać peelingów - zwłaszcza tych gruboziarnistych. Lepiej zamienić je na peeling enzymatyczny. Enzymy rozpuszczą martwy naskórek i odblokują ujścia gruczołów łojowych 

- radzi kosmetolog, Emilia Błaszczyk. 

Jak dbać o cerę tłustą?

Natura nie bez powodu obdarowała nas sebum. To idealna ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Bywa jednak, że gruczoły łojowe wpadają w nadprodukcję. Dzieje się tak przede wszystkim pod wpływem hormonów. Ich najbardziej aktywny czas przypada na okres dojrzewania, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Tłusta skóra to także skłonność do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Z łoju i komórek warstwy rogowej naskórka powstaje powłoka, na której chętnie bytują mikroorganizmy. Sprzyja to pojawianiu się wyprysków i zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych skóry. Jeśli problemy tego typu nie są ci obce, nie zapomnij o codziennym oczyszczaniu cery kosmetykami antybakteryjnymi.

Osoby posiadające tłustą cerę często błędnie sięgają po kosmetyki osuszające z drażniącymi składnikami. Jednym z nich jest alkohol, który rzeczywiście osusza i usuwa nadmiar oleistego filmu, ale może także podrażniać cerę i ją wysuszać, a skóra tłusta również potrzebuje nawilżenia. Błędem jest także zbyt częste złuszczanie peelingami, zwłaszcza o grubszej, ziarnistej konsystencji. Zamiast pomagać, mobilizują sebum do wydajniejszej produkcji. Uwaga! Kosmetyki do cery tłustej nie powinny mieć w swoim składzie olejów: palmowego, kokosowego, z kiełków pszenicy, czy też z pestek moreli. Mogą dodatkowo przyczyniać się do zatykania porów.

 

jak dbac o skore tlusta i lojotokowa

Szkodliwe nawyki, które pogarszają stan tłustej cery:

  1. Samodzielne usuwanie stanów zapalnych - krostek, zaskórników.
  2. Częste dotykanie okolic twarzy.
  3. Opalanie się na słońcu lub w solarium (wysoka temperatura wzmaga łojotok).
  4. Używki, w tym papierosy i alkohol.
  5. Zbyt ostre przyprawy.
  6. Nadmierne, agresywne oczyszczanie cery i stosowanie kosmetyków z alkoholem.
  7. Niewłaściwa dieta, czyli nadmiar cukru i przetworzonych węglowodanów (czekolada, gazowane napoje, cukierki).

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji tłustej cery

Tłusta cera wymaga regularnego i dokładnego oczyszczania. Do codziennego mycia twarzy polecamy kultowy żel do twarzy Effaclar od La Roche-Posay. Raz lub dwa razy w tygodniu warto nałożyć na skórę peeling enzymatyczny, który usunie martwy naskórek i oczyści pory. Jednym z najlepszych produktów w tej kategorii jest peeling Tołpa 3 Enzymy

Osoby posiadające cerę tłustą bardzo często zapominają o tym, że ona również potrzebuje skutecznego nawilżenia. Zamiast bogatych kremów, warto sięgać po lekkie kremy nawilżające np. o żelowej konsystancji. Przykładem takiego kosmetyku jest Avène Hydrance Aqua-Gel, który nie obciąży skóry i nie spowoduje wysypu zaskórników. Bardzo dobrym kremem dla tłustej cery będzie także Bioderma Sébium Hydra,

W pielęgnacji cery tłustej zalecane są także kremy zawierające złuszczające kwasy, które usuwają martwy naskórek i regulują wydzielanie sebum. Doskonale sprawdzi się Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10%, który zawiera kwas migdałowy. Uwaga! Stosujemy go tylko na noc. 

Kosmetyki do cery tłustej, które warto przetestować:

  1. Cena promocyjna 64,99 zł Cena regularna 101,99 zł
    Najniższa cena:  61,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 17,99 zł Cena regularna 29,99 zł
    Najniższa cena:  17,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 73,99 zł Cena regularna 92,99 zł
    Najniższa cena:  55,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 45,99 zł Cena regularna 69,99 zł
    Najniższa cena:  45,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Kwasy na twarz – TOP 5 skutecznych produktów do różnych typów cery Czytaj więcej