bańki do masażu twarzy

Jak używać baniek do masażu twarzy i jakie dają efekty? [RADY EKSPERTA]

Masaż twarzy bańkami, nazywany również facial cupping, to popularny zabieg, który można wykonać również samodzielnie w domu. Jak to zrobić, aby uzyskać najlepsze efekty? Zasady masażu twarzy przy użyciu baniek wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Masaż wywodzi się z medycyny chińskiej, gdzie jest tak samo popularny jak akupunktura czy akupresura. Tradycyjnie do zabiegu leczniczego stosuje się bańki szklane, jednak przy zabiegu facial cupping najczęściej wykorzystuje się akcesoria wykonane z miękkiego silikonu. Masaż pomaga ujędrnić i odmłodzić skórę, pozytywnie wpływa na poprawę przepływu limfy. Efekty mogą być widoczne już po pierwszym użyciu, jednak aby osiągnąć zamierzony cel, zabieg należy wykonywać systematycznie.

Jakie efekty daje masaż twarzy bańkami?

Regularne wykonywanie masażu potrafi przynieść spektakularne rezultaty. Jest to jedna z metod likwidujących obrzęki oraz zastoje limfatyczne. Zabieg pobudza procesy metaboliczne wspomagając detoksykację organizmu, a także rozluźnia mięśnie, które są częstą przyczyną pogłębiania zmarszczek. Dzięki poprawie przepływu krwi i chłonki skóra jest mocno dotleniona i wygląda młodziej. Relaksacyjny wpływ masażu bańką docenią również osoby borykające się z uporczywymi bólami głowy.

Kilkuminutowy masaż twarzy bańkami warto wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej, jako profilaktykę zapobiegającą pierwszym oznakom starzenie się skóry. Regularnie wykonywany:

  • Zmniejszy widoczność zmarszczek i drobnych linii,
  • Wpłynie na poprawę elastyczności i jędrności skóry,
  • Poprawi koloryt,
  •  Pobudzi fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny,
  • Zmniejszy opuchliznę oraz obrzęki,
  • Rozluźni spięte mięśnie,
  • Poprawi ukrwienie tkanek,
  • Przyspieszy proces detoksykacji.

WSKAZÓWKA

Decydując się na korzystanie z jakichkolwiek akcesoriów podczas codziennej pielęgnacji, musimy pamiętać o dbaniu o ich czystość. Po każdym wykonanym zabiegu bańki dokładnie myjemy, osuszamy oraz dezynfekujemy. Brak higieny może przyczynić się do pogorszenia kondycji skóry, pojawienie się zmian o charakterze zapalnym oraz zaskórników.

Masaż twarzy bańkami krok po kroku

Przed przystąpieniem do samodzielnego wykonania masażu musimy zaopatrzyć się w dwa produkty: bańki do masażu twarzy oraz olejek/serum, które da nam odpowiedni poślizg podczas zabiegu. Wykonywanie masażu „na sucho” mogłoby spowodować pojawienie się siniaków, zbytnie rozciąganie skóry, a także byłoby po prostu nieprzyjemne.

Dobrym wyborem są silikonowe bańki do masażu twarzy SO.KO. Co ważne, w zestawie znajdziemy dwie wielkości masażerów: większy oraz mniejszy, który będzie w stanie dotrzeć do miejsc wokół oczu czy ust. Świetnie sprawdzi się również w przypadku skupienia się na konkretnych zmarszczkach. Warto podkreślić, że bańki mają bardzo atrakcyjną cenę. 

Zanim przystąpimy do zabiegu należy wykonać dokładny demakijaż oraz umyć skórę. Następnie na okolicę, która będzie masowana musimy zaaplikować kilka kropli ulubionego oleju lub serum. W takiej roli dobrze sprawdzi się przykładowo olejek z pestek winogron NaturalME Pestki Winogron, który nie będzie działał komedogennie, to znaczy, że nie spowoduje zanieczyszczania ujść gruczołów łojowych. W przypadku cery dojrzałej, suchej, z widocznymi oznakami upływającego czasu do masażu można wykorzystać multifunkcyjny, przeciwzmarszczkowy olejek do twarzy Nivea Q10 Power

Po rozprowadzaniu preparatu możemy przystąpić do masażu. Skórę delikatnie naciągamy i przykładamy do niej bańkę powoli zasysając. Przyssanie masażera do twarzy powinno być przyjemne. Jeśli sprawia ból lub dyskomfort bańka została zbyt mocno zaciśnięta do skóry. 

Ruchy wykonujemy od środka twarzy na zewnątrz, kierując się w stronę skroni oraz dołów nadobojczykowych, gdzie zlokalizowane są główne naczynia limfatyczne. Mniejszą bańkę warto wykorzystać do przemasowania okolicy wokół oczu (również od wewnętrznego kącika ku zewnętrznemu) oraz zmarszczek.

Podczas masażu możemy wykorzystać ruchy okrężne, które sprawdzą się m.in. w okolicy czoła, lwiej zmarszczki oraz skroni. Przy pomocy bańki możemy również masować szyję (pionowe ruchy w stronę żuchwy) oraz dekolt. Zabieg, w zależności od naszych możliwości czasowych, powinien trwać ok. 15-20 minut. Po zakończonym masażu należy zmyć ze skóry olej i nałożyć odpowiednio dobraną pielęgnację. 

Jak często można wykonywać masaż twarzy bańkami?

Rytuał masażu twarzy bańkami, o ile nie mamy żadnych przeciwwskazań, może być powtarzany 2-3 razy w tygodniu. Częstotliwość powinna być dobrana do indywidualnej wrażliwości cery. Raz w tygodniu, po zakończonym zabiegu, można nałożyć maskę, która dodatkowo podtrzyma efekty masażu. Dla cer borykających się z utratą jędrności, świetnie sprawdzi się przeciwstarzeniowa maska do twarzy Lierac Premium, która działa rozświetlająco i ujędrniająco. 

Masaż twarzy bańkami - przeciwwskazania 

Zanim zdecydujemy się na kupno baniek lub umówimy się do gabinetu, warto znać przeciwwskazania do zabiegu:

  • Wrażliwa, naczyniowa skóra (zwłaszcza należy unikać widocznych sieci naczyń krwionośnych, czyli teleangiektazji),
  • Silna wiotkość cery,
  • Choroby skóry występujące w miejscu wykonywania zabiegu, m.in. trądzik pospolity, egzema,
  • Stany zapalne, otwarte rany czy poparzenia na skórze,
  • Choroby układu krwionośnego, m.in. choroby serca, nadciśnienie, hemofilia,
  • Podwyższona temperatura ciała.
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Podrażnienie po depilacji wąsika - co robić i czym smarować skórę? Czytaj więcej