Podrażnienie po depilacji wąsika

Podrażnienie po depilacji wąsika - co robić i czym smarować skórę?

Wiele kobiet boryka się z problemem widocznego owłosienia na twarzy. Nie ma w tym nic wstydliwego, a takie włoski można bardzo łatwo usunąć. Czasami podczas depilacji wąsika mogą pojawić się podrażnienia. Jak sobie z nimi radzić? Podpowiada nasz ekspert, kosmetolog - Anna Dziklińska. 

Depilacja to jeden z częściej wykonywanych drobnych zabiegów kosmetycznych. Polega na mechanicznym usunięciu zbędnego owłosienia z konkretnej części ciała. Jego powtarzalność zależna jest od produktu (np. wosk, pasta cukrowa, krem do depilacji), urządzenia - przykładowo laser lub usuwanie przy pomocy jednorazowej maszynki oraz pęsety. Zabiegi te oczywiście mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, a każda depilacja (przeprowadzona w gabinecie, jak i w domu), może wiązać się z pewnego rodzaju podrażnieniami po zabiegu lub poważniejszymi powikłaniami. Jednym z częściej depilowanych miejsc jest twarz, w głównej mierze wąsik, który bardzo łatwo ulega takim podrażnieniom. Czy można się przed takim podrażnieniem uchronić? Oczywiście!

Dlaczego powstają podrażnienia po depilacji wąsika?

Największą przyczyną powstawania podrażnień po depilacji wąsika jest niewłaściwe przygotowanie skóry. Mowa o pielęgnacji stosowanej na całą twarz, która niekiedy jest zbyt mocno rozbudowana. Wprowadzanie nowego kosmetyku do codziennej rutyny nie jest dobrą opcją przed planowanym zabiegiem depilacji. Mogą one wywołać alergię czy po prostu podrażnienie czy też przesuszenie skóry. Z zakupem produktu warto wstrzymać się po ewentualnym wygojeniu skóry po depilacji.

Bardzo często przyczyną podrażnienia może być zastosowanie bezpośrednio przed depilacją kosmetyków złuszczających, takich jak peelingi ziarniste, enzymatyczne czy też peelingi kwasowe. Jednym z głównych działań peelingu jest złuszczenie nagromadzonej warstwy rogowej - w momencie, gdy peeling wykonywany jest dzień przed zabiegiem depilacji lub tego samego dnia, skóra nie ma możliwości na odpowiednią regenerację oraz odbudowę. Może to skutkować podrażnieniem, a nawet zerwaniem naskórka. Przed depilacją wąsika warto zrezygnować także z kosmetyków z retinolem. 

 1. Joanna Sensual
  plastry do depilacji
  Cena od 10,49 zł
 2. Veet Easy-Gelwax
  plastry do depilacji
  Cena od 22,79 zł Normalna cena 28,49 zł

Depilacja wąsika - jak uniknąć podrażnień?

Aby uniknąć powstania ewentualnych defektów po zabiegu przede wszystkim warto postawić na delikatną pielęgnację, która będzie bogata w składniki odżywcze, nawilżające czy ochronne. Bezpośrednio po usunięciu włosków skórę warto posmarować oliwką łagodzącą, która bardzo często dołączona jest do opakowania z plastrami do depilacji.

Podstawą w pielęgnacji powinien być również krem z filtrem SPF50 - szczególnie po usuwaniu włosów przy pomocy lasera czy światła, a także wosku.

Dodatkowym, ale i bardzo higienicznym rozwiązaniem przy depilacji maszynką będzie wybór tej jednorazowej, czyli sięganie po nową przed każdym zabiegiem. Pamiętaj, że maszynka poza owłosieniem może też uszkodzić lub delikatnie podrażnić skórę, a pozostawienie jej na pozostałe zabiegi nie jest dobrym wyborem. Na ostrzu maszynki panuje idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów poprzez obecność ciepła i wilgoci w łazience. Przed samym usuwaniem owłosienia warto także delikatnie zdezynfekować miejsce, które będzie poddawane depilacji.

WSKAZÓWKA

Niezależnie do jak silnego podrażnienia doszło warto jest do kilku dni po zabiegu aplikować krem regenerujący na okolice wąsika. Produkt może być delikatnie wklepany w skórę i stosowany zarówno na noc, jak i wieczorem. Rano - przed ewentualnym nałożeniem makijażu - pamiętaj o uprzednim zaaplikowaniu kremu na górną wargę. Odczekaj chwilę i nałóż krem z filtrem. Takie połączenie pielęgnacyjne pozwoli na ochronę skóry w ciągu dnia, ale i przyspieszenie jej odbudowy. 

Czym smarować skórę po depilacji wąsika?

Co w przypadku kiedy doszło do podrażnienia przy zabiegu? Czy można zrobić coś, co pozwoli na szybszą regenerację? Najważniejsze jest, aby zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację w postaci produktów naprawczych i ochronnych. Przykładowo, przy ogólnodostępnych plastrach do depilacji wąsika w opakowaniu znajdziesz wspomnianą już oliwkę dołączoną do opakowania. Po wykonaniu depilacji i oczyszczeniu skóry zaaplikuj jej niewielką ilość. Dodatkowo możesz przeprowadzić delikatny masaż lub wklepać produkt.

Jeśli natomiast wiesz, że Twoja skóra skłonna jest do zapychania lub też w miejscu zabiegu pojawiają się zmiany skórne zamiast załączonej oliwki wprowadź na wieczór krem typu cica lub inny krem regeneracyjny. Bardzo dobrze sprawdzą się:

 • Bioderma Cicabio -  to bardzo bezpieczny krem do stosowania w przypadku silnie uszkodzonej skóry oraz braku jej warstwy ochronnej. Produkt cudownie przebudowuje skórę, a dzięki miedzi i cynku działa przeciwbakteryjnie. Może być reaplikowany w miejsce podrażnienia, jeśli tylko wystąpi taka potrzeba. Szybko przynosi skórze ulgę. 
 • SVR Cicavit + - jest kosmetykiem idealnym w momencie powstania różnego rodzaju uszkodzeń skóry. Krem natychmiastowo przywraca komfort i przyspiesza gojenie, dzięki czemu podrażnienie ustępuje natychmiast. Ma wspaniałe właściwości naprawcze, przy czym nie jest produktem tłustym.
 1. Bioderma Cicabio Creme
  krem do twarzy
  Cena od 54,99 zł Normalna cena 78,99 zł
 2. SVR Cicavit+
  krem do twarzy i ciała
  Cena od 44,99 zł Normalna cena 61,99 zł
Udostępnij:

Autor Anna Dziklińska Zobacz profil
Magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w indywidualnych terapiach zabiegowych ukierunkowanych na zwalczaniu wykwitów skórnych oraz ich zapobieganiu, a także w terapiach związanych z profilaktyką i działaniami przeciwstarzeniowymi. Aktywnie uczestniczy w kongresach i konferencjach kosmetologicznych. W codziennej pracy kieruje się holistycznym podejściem, co pozwala osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne. Autorka publikacji branżowych.
Następny wpis
Co kupić mamie na Dzień Matki? Pomysły na wyjątkowy i trafiony prezent Czytaj więcej