jak wygląda proces starzenia się skóry

Jak przebiega proces starzenia się skóry i czy można go opóźnić? [RADY EKSPERTA]

Starzejemy się wszyscy, ale... nie wszyscy w takim samym tempie. U jednych oznaki starzenia (zmarszczki, przebarwienia czy utrata jędrności) pojawiają się dość szybko, a u niektórych - zdecydowanie później. Jak dokładnie przebiega proces starzenia się skóry, co na niego wpływa i czy można go opóźnić? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk. 

Starzenie się organizmu, w tym również skóry, to naturalny biologiczny proces, który jest nieunikniony. Jest to zespół postępujących w czasie zmian, które obejmują zmniejszenie biologicznej aktywności komórek, spowolnioną regenerację, obniżenie odporności i odpowiedzi na stres oksydacyjny oraz osłabienie zdolności adaptacyjnych organizmu. Choć jest to proces nieunikniony, można go opóźnić. Jak?

Jak przebiega starzenie się skóry?

Zmiany strukturalne zachodzące w skórze są konsekwencją zmian biologicznych i powodują zaburzenia w obrazie histologicznym, fizjologicznym i biochemicznym. Jakie cechy możemy zauważyć w obrazie klinicznym starzejącej się skóry?

 • atrofia - zanik i ścieńczenie skóry, tzw. "skóra pergaminowa" u osób starszych,
 • wysuszenie skóry i zmarszczki,
 • pojawienie się zmian skórnych związanych z procesami starzenia chronologicznego - cysty łojowe, naczyniami gwiaździste, zmiany barwnikowe (przebarwienia),
 • zmniejszenie grubości całej skóry o ok. 20%,
 • wzrost grubości warstwy rogowej naskórka,
 • zmniejszenie ilości naczyń krwionośnych,
 • zmiana ilości i kształtu fibroblastów oraz ilości komórek tucznych,
 • w młodej skórze kolagen tworzy równomierną siatkę, a w starszej skupiony jest w rozproszone pęczki,
 • włókna elastylowe dzielą się i wapnieją, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry,
 • spada ilość glikozaminoglikanów, w tym głównie kwasu hialuronowego.

Kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Organizm człowieka osiąga swoje maksymalne możliwości regeneracyjne około 25. roku życia. Z każdym kolejnym rokiem życia jego wydolność stopniowo spada. Skóra traci gęstość już od 26 roku życia. Z roku na rok ilość kolagenu spada o 2%.

CIEKAWOSTKA

Można powiedzieć, że proces starzenia rozpoczyna się już od narodzin i jest złożony z wielu czynników. Starzeje się cały organizm, w tym skóra. Objawy starzenia pojawiają się natomiast w wieku średnim i postępują. Zmiany u osób rasy żółtej i czarnej obserwuje się około dekadę później niż u osób rasy białej, ale postępują szybciej. 

Co przyspiesza proces starzenia się skóry?

U niketórych osób proces starzenia się skóry będzie przebiegać szybciej. Dlaczego? Przyczyną będzie przede wszystkim niezdrowy styl życia, a w szczególności następujące czynniki:

 • nasze wybory żywieniowe - dieta przetworzona, prozapalna, typu zachodniego, używki, 
 • choroby cywilizacyjne i zaburzenia hormonalne,
 • brak ruchu,
 • nieodpowiednia jakość i ilość snu oraz stresujący tryb życia,
 • ekspozycja na promieniowanie UV, nadmierne opalanie - tu możesz dowiedzieć się wiecej o fotostrzeniu,
 • nieodpowiednia pielęgnacja domowa.

Jak opóźnić starzenie?

Główną przyczyną starzenia się skóry są geny, natomiast pozostałe czynniki to takie, na które my sami mamy wpływ, dokonując codziennych wyborów. Będą to przede wszystkim nasze wybory żywieniowe - postaw na dietę bogatą w warzywa, owoce, jaja, chude mięso, nasiona, zdrowe tłuszcze, antyoksydanty. Zadbaj o nawodnienie organizmu.

Kolejną rzeczą będzie sen - niedobór snu, jego niska jakość będą wpływały na przyspieszone starzenie również skóry. Co najważniejsze, zadbaj o siebie i swoje zdrowie. Badaj się regularnie, wykonuj morfologię i inne zalecone badania przez lekarza prowadzącego. Znajdź sposób na redukcję stresu - może to być joga, ćwiczenia oddechowe, siłownia, medytacja, muzyka, dobra książka.

Odstaw używki (alkohol, nikotyna), które będą zwiększać ilość wolnych rodników w twoim organizmie. Zadbaj o umiarkowaną aktywność fizyczną - wpłynie to na dotlenienie organizmu, w tym również skóry.

W przypadku pielęgnacji skóry, zadbaj o dokładny demakijaż i oczyszczanie cery rano i wieczorem jako pierwszy krok w pielęgnacji skóry. Stosuj krem z filtrem SPF50 przez cały rok. Wprowadź antyoksydanty na dzień, by chronić skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników.

Jeśli nie masz przeciwwskazań, stosuj w pielęgnacji domowej retinoidy (retinol i jego pochodne). Wykonuj dobrane przez specjalistę profilaktyczne zabiegi przeciwstarzeniowe.

Kosmetyki, które pomogą opóźnić starzenie się skóry

Rano i wieczorem - delikatne oczyszczanie skóry. Rano - jednoetapowo, wieczorem - dwuetapowo. W pierwszym etapie zmywamy makijaż, filtry, sebum itd., a w drugim pozostałe zanieczyszczenia ze skóry. Wystarczy jeden kosmetyk, może to być delikatny nawilżający krem-pianka do mycia Cerave. Łagodnie, ale skutecznie oczyszcza i usuwa makijaż i zanieczyszczenia ze skóry, jednocześnie nawilżając i utrzymując nienaruszoną barierę hydrolipidową.

Po umyciu osuszamy skórę jednorazowym ręczniczkiem bawełnianym. Na dzień postaw na serum antyoksydacyjne na przykład LIQ CC Light Wit. C 15%. Serum będzie neutralizowało wpływ wolnych rodników, wyrówna koloryt cery.

Na serum obowiązkowo nałóż krem z filtrem - świetnie sprawdzi się Bioderma Cicabio SPF50+ - to krem łagodząco-odbudowujący z wysokim filtrem. Przyspiesza naprawę uszkodzonej skóry, ogranicza ryzyko powstawania przebarwień.

Na noc możemy zastosować krem Sesderma Retiage - przeciwstarzeniowy krem do twarzy. Reti Age to nowatorski krem przeciwstarzeniowy, oparty na trzech formach zbawiennego dla skóry retinolu. Jednak Reti Age to nie tylko „potrójne odmłodzenie”, ale też bezpieczeństwo. Dzięki zaawansowanej technologii opartej na nanosomach witamina A wnika do głębszych partii skóry, nie powodując podrażnień. Połączenie witaminy A z takimi składnikami jak czynniki wzrostu, koktajl antyoksydacyjny czy kwas hialuronowy sprawia, że Reti Age działa przeciwstarzeniowo, łagodząco i przeciwzapalne.

Podsumowując, zadbaj o profilaktykę - zarówno w stylu życia i codziennych wyborach, jak i w pielęgnacji domowej (retinoidy, witamina C, regeneracja, SPF50 przez cały rok). To ona jest najlepszym rozwiązaniem, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.

Produkty przeciwstarzeniowe polecane przez kosmetologów:

 1. CeraVe Nawilżający Krem-Pianka do Mycia
  krem-pianka do mycia twarzy
  Cena od 46,99 zł Cena regularna 75,99 zł
  Najniższa cena:  42.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. LIQ CC Light Wit. C 15%
  serum do twarzy
  Cena od 52,99 zł Cena regularna 83,99 zł
  Najniższa cena:  52.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Sesderma Retiage
  krem do twarzy
  Cena od 224,99 zł Cena regularna 259,99 zł
  Najniższa cena:  224.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

Kołodziejczak A.,Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 146-170.


Autor Emilia Błaszczyk Zobacz profil
Emilia Błaszczyk -magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór trądzikowych oraz terapiach healthy-aging. Pracuje w nurcie kosmetologii holistycznej. Oprócz pracy w gabinecie, prowadzi konto na instagramie @emilia_kosmetolog, gdzie w przystępny dla każdego sposób dzieli się wiedzą o skórze. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i kongresach.
Następny wpis
Perfumy gourmand, czyli deser we flakoniku. Jakie są najładniejsze? Czytaj więcej