kosmetyki do cery mieszanej

Najlepsze kosmetyki do cery mieszanej [WYBÓR EKSPERTA]

Dobór odpowiednich kosmetyków do skóry mieszanej bywa dużym wyzwaniem. To kapryśny typ cery, która na pewnych partiach bywa sucha, a na pozostałych - tłusta. Jak zatem należy ją pielęgnować i jakie kosmetyki będą dla niej najlepsze? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog – Natalii Stafiej.

Nie ma jednej, konkretnej definicji dla skóry mieszanej. Powszechnie przyjęło się, że cera mieszana to skóra normalna z przetłuszczającą się strefą T. Jednak skórę mieszaną możemy mieć także w przypadku problemów na tle naczyniowym, gdy jedne obszary na naszej twarzy są bardziej podatne na rumień, a inne nie. Kluczem do ułożenia prawidłowej pielęgnacji skóry mieszanej jest rozpoznanie problemu z jakim się borykamy i na jakich obszarach. Wbrew pozorom większość z nas mogłoby rzec, że ma skórę mieszaną - tylko tu należy sobie odpowiedzieć na pytanie - jak bardzo mieszaną?

Cera mieszana - jak ją rozpoznać?

Zanim przejdziesz do doboru pielęgnacji, zadaj sobie kilka pytań, aby rozpoznać czy Twoja skóra jest mieszana:

  • Czy Twoje policzki są suche, czy raczej ten problem Cię nie do tyczy?
  • Czy Twoja strefa T (czoło, nos i czasem broda) ma skłonności do przetłuszczania?
  • Czy jakiś fragment Twojej skóry twarzy wymaga „specjalnego” traktowania? Na przykład masz uporczywe zaskórniki na nosie pomimo tego, że skóra całej twarzy jest wybitnie sucha?

Jeśli odpowiedzią na większość z powyższych pytań było "tak", prawdopodobnie masz cerę mieszaną

RADA EKSPERTA

Nie traktuj skóry mieszanej jako jednego rodzaju skóry, tak naprawdę skóra mieszana to dwa typy cery na jednej twarzy. Do pielęgnacji mieszanych problemów trzeba podejść indywidualnie, a pielęgnację stosować rozdzielnie, na wybrane obszary.

Polecane kosmetyki do cery mieszanej

Część kosmetyków dostępnych na rynku ma charakter uniwersalny, dzięki czemu sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Właśnie po takie uniwersalne produkty warto sięgać jeśli posiadamy skórę mieszaną. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które sprawdzą się niezależnie od typu cery.

Żel do mycia cery mieszanej

Do mycia twarzy możemy wybrać żel, piankę lub emulsję o fizjologicznym pH. Oczyszczanie twarzy powinno być delikatne i łagodne w każdym przypadku. Dobry produkt myjący nie powinien naruszać naszej naturalnej bariery hydrolipidowej, a jedynie pomóc nam w pozbyciu się zanieczyszczeń. Zasada subtelnego, ale dogłębnego oczyszczania dotyczy każdego rodzaju skóry. Produkt do mycia twarzy powinien być oznaczony jako łagodny i o fizjologicznym pH.

Uniwersalnym rozwiązaniem są preparaty do skór wrażliwych, jak chociażby pianka Pharmaceris A Puri-Sensilium - to delikatny produkt myjący, dedykowany głównie do skór alergicznych i wrażliwych. Jednak dzięki swojemu delikatnemu składowi, sprawdzi si się do każdego rodzaju skóry np. do skóry mieszanej. 

  1. Pharmaceris A Puri-Sensilium
    pianka do mycia twarzy
    Cena od 36,99 zł Cena regularna 48,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Serum do cery mieszanej 

Jeśli chodzi o produkty mniej uniwersalne, czyli takie które skupiają się głównie na naszym problemie (lub problemach, jak w przypadku skóry mieszanej) to trzeba rozważnie wybierać i aplikować kosmetyki. Najlepiej, aby w trakcie pielęgnacji stosować kosmetyki rozdzielnie, na konkretny obszar.

Przykładowo: jeśli borykamy się z zaskórnikami w okolicy nosa i czoła, to na te fragmenty aplikujemy serum o działaniu przeciwtrądzikowym i seboregulującym. Polecamy np. serum La Roche Posay Roche, które dzięki zawartości peelingujących kwasów oraz niacynamidu będzie doskonale redukowało zaskórniki otwarte, zamknięte oraz martwy naskórek. Świetnie sprawdzi się do stosowania na obszary problematyczne i przetłuszczające się.

Na resztę twarzy nakładamy produkt odpowiadający pozostałym potrzebom np. na policzki i brodę aplikujemy serum nawilżające. Tu doskonałym wyborem będzie Uriage Barierderm CICA. Serum CICA od Uriage niesamowicie nawilża, koi i wzmacnia skórę. Nada się na każdy obszar dotknięty podrażnieniami, suchością czy osłabieniem po zabiegach medycyny estetycznej.

  1. La Roche-Posay Effaclar
    serum do twarzy
    Cena od 136,99 zł Cena regularna 191,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Krem do cery mieszanej 

Po aplikacji serum na twarz powinno się nałożyć krem. Tak jak w przypadku serum - można stosować kremy rozdzielnie na poszczególne partie twarzy lub wybrać krem nawilżający dedykowany cerom tłustym. Takie produkty zapewniają jednocześnie nawilżenie, a także regulują wydzielanie sebum. Spełniają więc wszystkie wymagania cery tłustej. Jaki produkt polecamy? Świetnym wyborem będzie Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10% - nawilżający krem z kwasem migdałowym, który powoduje lekkie złuszczanie naskórka.

  1. Pharmaceris T Sebostatic
    krem do twarzy na dzień
    Cena od 42,99 zł Cena regularna 58,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Krem z filtrem do cery mieszanej 

Najważniejszym zadaniem kremu z filtrem jest fotoochrona i to na niej powinniśmy się skupić przy doborze produktu. Najistotniejsza jest deklaracja producenta o wysokości ochrony. Oczywiście, rynek oferuje nam wiele dodatkowych „cech” w produktach przeciwsłonecznych, jednak powinniśmy przede wszystkim kierować się wysokością zapewnianej ochrony SPF (przeciwko UVB) oraz PPD/PAA (przeciwko UVA).

Jedyne na co można zwrócić uwagę przy doborze kremu z filtrem to jego wykończenie. Osoby ze skórą mieszaną i z tendencją do wyświecania się w ciągu dnia powinny wybrać produkt o matowym wykończeniu. Zadanie to spełni krem SVR Sebiaclear SPF 50. Kosmetyk oprócz wysokiej fotoochrony ten produkt gwarantuje mat na skórze. Dzięki zawartości glukonolaktonu będzie zapobiegał nadmiernej produkcji sebum jednocześnie utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia.

Autor

Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.

 

Następny wpis
Jak pielęgnować usta po kwasie hialuronowym? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej