krem z peptydami

Krem z peptydami - jaki warto kupić? TOP 5 polecanych przez kosmetologa

Krem z peptydami sprawdzi się u osób, którym zależy na poprawie nawilżenia, elastyczności i jędrności skóry. Jaki krem z peptydami jest najlepszy? Do jakiej cery jest polecany i w jakim wieku po niego sięgnąć? Na wszystkie te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

Peptydy w przypadku skóry odpowiadają za jędrność, napięcie, uniesienie owalu twarzy, czyli po prostu za zdrowy i młody wygląd cery. Zanim skupimy się na korzyściach jakie niesie ze sobą stosowanie kremów z peptydami, należy poświęcić chwilę uwagi na to, czym są peptydy i dlaczego są tak wyjątkowe. 

Peptydy w kosmetyce

Dlaczego peptydy miałyby pomóc w spowalnianiu procesu starzenia się skóry? Czy są w stanie zlikwidować istniejące już zmarszczki? Peptydy to ogromna grupa związków, które różnią się od siebie działaniem. W przypadku kosmetologii, medycyny estetycznej i terapii przeciwstarzeniowych najważniejsze są dla nas:

  • peptydy biomimetyczne - naśladujące nasze swoiste komórki skóry, dzięki czemu są w stanie zwiększyć ilość kolagenu i elastyny,
  • peptydy transportujące substancje aktywne - zapewniają lepsze odżywienie tkanek. Jako transportery są w stanie dostarczyć większą ilość pożądanej substancji aktywnej w docelowe miejsce,
  • peptydy sygnałowe - jak nazwa wskazuje potrafią wysyłać sygnały, a konkretniej sygnały do komórek odpowiedzialnych za produkcje kolagenu i elastyny,
  • neuropeptydy - efekt ich działań daje efekty podobne do toksyny botulinowej, powszechnie znanej jako po prostu botoks. To dlatego peptydy zyskały marketingowe określenie "nieinwazyjny botoks". Zastosowanie takich neuropeptydów daje efekt rozluźnienia istniejących już zmarszczek, 

Peptydy są mniejsze od białek, dzięki czemu po użyciu odpowiedniej technologii podczas komponowania produktu są w stanie penetrować wgłąb naskórka, a nie tylko pozostawać na jego powierzchni.

Krem z peptydami - dla kogo?

Przede wszystkim peptydy słyną ze swoich zbawiennych właściwości przeciwstarzeniowych. Sprawdzą się w pielęgnacji każdej skóry, na której pojawiają się pierwsze oznaki starzenia lub są już one widoczne od jakiegoś czasu. Nie można zaprzeczyć, że są jednymi z lepszych substancji aktywnych stosowanych zarówno w kosmetologii, jak i medycynie estetycznej w terapiach przeciwstarzeniowych, jednak dzięki swoim właściwościom nadadzą się także do:

  • skór odwodnionych w skutek zaburzeń hormonalnych - dzięki peptydom biomimetycznym jesteśmy w stanie optycznie „podnieść” wiotką od niedoboru wody skórę oraz zwiększyć odżywienie czy dotlenienie przy użyciu neuropeptydów,
  • skór po leczeniu dermatologicznym - leczenie dermatologiczne skóry, niezależnie od tego czy dotyczy trądziku czy np. łuszczycy, oprócz remisji choroby potrafi także pozostawić po sobie przykre skutki (przesuszenie, rozdrażnienie, ścieńczenie grubości naskórka). Preparaty z peptydami będą działać na każdej płaszczyźnie, aby taką skórę odbudować i przywrócić jej witalność,
  • skór kobiet w okresie menopauzalnym - menopauza to moment, który czeka każdą kobietę i jej skórę. Pomijając tu aspekt samego starzenia i jego zapobieganiu, to podczas menopauzy w naszym organizmie do zaburzeń hormonalnych, a konkretnie do spadku estrogenu. Estrogen to hormon młodości i piękności, to właśnie on sprawia, że skóra jest nawilżona, ze zdrowym blaskiem oraz pełna jędrności. Szybki spadek estrogenu może być nieprzyjemny, powoduje przesuszenie skóry, które może prowadzić nawet do podrażnień. Skóra traci jędrność a owal twarzy zaczyna opadać i pojawiają się głębsze zmarszczki. W tej sytuacji preparaty, których skład jest skupiony wokół wszystkich rodzajów peptydów, może przynieść takiej skórze niesamowitą ulgę i zapobiec lub zminimalizować skutki spadku estrogenu

WSKAZÓWKA

Peptydy na liście składników mogą występować pod różnymi nazwami. W składzie kosmetyków (INCI) szukaj następujących oznaczeń:

  • Matrixyl lub Matrixyl 3000,
  •  Hexapeptide - x, gdzie x oznacza cyfrę (heksapeptydów jest wiele i każdy ma swój numer),
  • Składników kończących się słowem Tripeptide x (x oznacza cyfrę),
  • Copper Tripeptide-1 - to peptyd związany z miedzią, wyjątkowy składnik. Miedź ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i hamujące procesy degeneracyjne w naszym organizmie,
  • Argireline, Argirelina - peptyd „naśladujący” działanie toksyny botulinowej,
  •  związków o końcówce peptide-x i tu znowu x oznacza cyfrę.

W jakim wieku sięgnąć po krem z peptydami?

Krem z peptydami warto wprowadzić w momencie zaobserwowania pierwszych oznak starzenia. Granica ta jest indywidualna i u każdego objawia się na innym etapie życia. Przyjęło się, że skóra zaczyna się starzeć w okolicy 25. roku życia, jednak patrząc jako praktyk-kosmetolog widzę, że czasem skóry kobiet 35-letnich wyglądają młodziej niż tych 30-letnich. Dlatego tutaj ważna jest obserwacja. Natomiast preparatów z peptydami można używać nie tylko w celach anti-aging, ale także w celu odbudowy i regeneracji, a tu nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe. 

Najlepsze kremy z peptydami

Planujesz kupić krem z peptydami, ale nie wiesz, który produkt będzie najlepszy? Przeanalizowaliśmy składy popularnych kremów zawierających peptydy i wybraliśmy najlepsze. Oto 5 produktów, które warto przetestować:

Marka Mokosh słynie z bardzo starannych składów, w których dominują ekstrakty roślinne. Ich produkty charakteryzują przepiękne zapachy. Co jednak szczególnie wyjątkowe w tym produkcie to obecność sustancji wypełniających ubytki w skórze. Dzięki temu skóra robi się jędrniejsza i pełniejsza.

  1. Mokosh Róża z Jagodą
    krem do twarzy
    Cena od 123,99 zł Cena regularna 154,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Dermokosmetyk działający wielopoziomowo, nadający się do skór wrażliwych i podrażnionych. Przy pomocy neuropeptydów będzie stymulował skórę do pracy, a dzięki opatentowanemu związkowi sytenol™ ochroni skórę przed utratą gęstości i objętości. Zawarte w preparacie polifenole będą podbijać nawilżające działanie produktu i będą działać antyoksydacyjnie, czyli przeciwstarzeniowo.

  1. Avène DermAbsolu Nuit
    krem do twarzy na noc
    Cena od 121,99 zł Cena regularna 184,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Krem z peptydami dla kobiet w wieku około menopauzalnym. Dobrze sprawdzi się w momencie, gdy menopauza daje pierwsze sygnały na skórze. Poznać je można poprzez nadmierną suchość, utratę jędrności, a co za tym idzie - powolne opadanie owalu twarzy.

  1. Vichy Neovadiol Perimenopauza
    krem do twarzy na noc
    Cena od 136,99 zł Cena regularna 205,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To produkt, który zawiera wszystkie rodzaje peptydów omówionych wyżej w artykule. Będzie działał na każdej płaszczyźnie, na której mogą działać peptydy. Jego ogromną zaletą jest zawartość związku peptydu z miedzią, który będzie działał odżywczo i przeciwzapalnie. Dodatkowym atutem jest zawartość 5 form kwasu hialuronowego, dzięki czemu kosmetyk nada się nie tylko dla osób chcących używać go w celach anti-aging, ale także dla tych, którzy chcą odbudować swoją skórę.

Krem skupiający się głównie na działaniu peptydów biomimetycznych, będzie pobudzał nasze swoiste komórki do pracy. Dzięki temu nasza skóra samoistnie zacznie wytwarzać więcej kolagenu, elastyny oraz usprawni się metabolizm komórkowy. To wszystko sprawi, że skóra nabierze jędrności, nawilżenia oraz odżywienia.

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 121-130.

Załęska I., Wilkus K., Kuros F., Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 5 / 2017 / vol. 6 s. 459-460.

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Kosmetyki dla alergików, czyli najlepsze produkty hipoalergiczne i bezzapachowe Czytaj więcej