pielęgnacja po menopauzie

Dobry krem w okresie menopauzy - jaki wybrać? [RADY EKSPERTA]

W okresie menopauzy skóra staje się sucha, traci jędrność, szybciej się starzeje. Po jaki krem sięgnąć, aby przywrócić skórze piękny wygląd? O pielęgnacji skóry w czasie menopauzy pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Skóra stanowi jeden z narządów, który pozostaje pod ciągłym wpływem hormonów płciowych, głównie estrogenów i testosteronu. Z tego powodu stany, takie jak miesiączka, ciążą czy okres menopauzy bezpośrednio wpływają na jej wygląd. Najwięcej receptorów estrogenowych znajduje się w okolicy twarzy, narządów płciowych, okolicy łonowej oraz kończyn dolnych. Z tego powodu najczęściej zmiany w kondycji skóry można zauważyć w pobliżu tych miejsc.

Menopauza to naturalny proces zachodzący w życiu każdej kobiety między 45 a 55 rokiem życia. Moment wystąpienia klimakterium w głównej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych, jednak zauważono również wpływ uzależnienia nikotynowego na przyspieszenie przemian hormonalnych. Menopauza w dosłownym tłumaczeniu oznacza ostatnie krwawienie. Jednak proces ten nie zachodzi nagle, najczęściej rozpoczyna się ok. 40 roku życia i związany jest ze stopniowym, nieodwracalnym wygasaniem funkcji hormonalnej jajników. Zmiany zachodzące w organizmie nie są obojętne dla skóry, wpływają na pogorszenie jej kondycji oraz przyspieszone starzenie.

Skóra w okresie menopauzy

W okresie menopauzy dochodzi do stopniowego zaniku hormonów, co bezpośrednio oddziaływuje na kondycję skóry i prowadzi do licznych zmian na różnych poziomach. W obrębie naskórka dochodzi do obniżonej proliferacji (namnażania się) keratynocytów, ścieńczenia wszystkich warstw, a także zaniku warstwy kolczystej i ziarnistej. Skutkuje to zwiększoną grubością warstwy rogowej. W naskórku dochodzi również do zmniejszenia ilości melanocytów, przez co skóra w okresie menopauzy jest bardziej narażona na negatywny wpływ promieniowania UV.

Zauważono także tendencję do grupowania melanocytów i tworzenia przez nie m.in. starczych plam soczewicowatych oraz zaniku komórek, co z kolei prowadzi do powstawania odbarwień na skórze. Zmiany hormonalne nie są obojętne również dla układu immunologicznego skóry, zmniejszona ilość komórek Langerhansa powoduje osłabienie funkcji obronnych, przez co rośnie ryzyko zachorowania na choroby o podłożu immunologicznym. W okresie menopauzy zwiększa się przeznaskórkowa utrata wody (TEWL), zmienia się skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), spada ilość lipidów oraz wydzielanego łoju. Skóra bardzo często staje się sucha i szorstka. 

Na poziomie połączeń skórno-naskórkowych można zauważyć ich spłaszczenie oraz stopniową utratę pofalowanego kształtu, przez co dochodzi do utrudnienia wymiany informacji i składników odżywczych między naskórkiem a skórą właściwą. 

Zmiany wynikające z przemian hormonalnych można również dostrzec na poziomie skóry właściwej, gdzie przed wszystkim dochodzi do zmniejszenia syntezy i aktywności fibroblastów, co bezpośrednio wpływa na zaburzenia w produkcji kolagenu i elastyny. Włókna białek budulcowych ulegają degradacji, przez co skóra traci jędrność oraz elastyczność. Udowodniono, że w ciągu 5 pierwszych lat okresu menopauzy skóra traci nawet do 30% kolagenu. W skórze właściwej zmniejsza się biosynteza glikozaminoglikanów, następuje zmniejszenie ilości m.in. kwasu hialuronowego oraz siarczanu dermatanu, a skóra nie jest w stanie wiązać odpowiednich ilości wody. W trakcie menopauzy dochodzi do upośledzenie mikrokrążenia, zmniejszenia liczby naczyń krwionośnych. Słabną funkcje odżywcze oraz zaopatrzenie skóry w tlen. 

W tym czasie dochodzi również do zaniku tkanki podskórnej oraz zmniejszonej aktywności adipocytów, przez co skóra jeszcze bardziej traci elastyczność, staje się wiotka, a zmarszczki są bardziej widoczne

Zmiany zachodzące w organizmie nie są obojętne również dla włosów oraz paznokci. Bardzo często można zauważyć pogorszenie ich kondycji, łamliwość oraz kruchość. Niekiedy dochodzi także do rozwoju chorób owłosionej skóry głowy, np. łysienia typu męskiego.  

WSKAZÓWKA

Zmiany zachodzące w okresie menopauzy często są bardzo uciążliwe dla kobiet. Niekiedy stosuje się zastępczą terapię hormonalną, która pomaga załagodzić dokuczliwe objawy, takie jak napady gorąca, uczucie niepokoju i inne. Dawka leku powinna być indywidualnie dobrana do potrzeb pacjentki. W łagodzeniu objawów menopauzy pomocna jest również celowana suplementacja, m.in. czerwonej koniczyny, lukrecji, korzenia MACA, ashwagandhy.

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy 

W okresie menopauzy szczególną uwagę należy zwrócić na kosmetyki, które działają liftingująco, przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco. Nie można zapominać o codziennej ochronie przeciwsłonecznej, również w okresie jesienno-zimowym. W pielęgnacji powinny znaleźć się kosmetyki o silnym działaniu nawilżającym.

Warto także podkreślić, że zmiany zachodzące u kobiet podczas menopauzy są różne. Dlatego należy reagować na bieżące potrzeby skóry. Niekiedy zmianą hormonalnym towarzyszy pojawienie się trądziku dojrzałego, rozwoju trądziku różowatego oraz innych dermatoz, które wymagają zastosowania specjalistycznych kosmetyków, a niekiedy wprowadzenia leczenia. 

Menopauza - jakie kremy do twarzy?

Jaki kremy najlepiej sprawdzą się w okresie menopauzy? Oto 5 kosmetyków, które widocznie poprawią wygląd skóry:

Krem posiada lekką konsystencję, która szybko się wchłania, zapewniając skórze komfort i nawilżenie. Wyciąg z mimozy i nostrzyka zmiękcza skórę, odświeża oraz chroni przed czynnikami zewnętrznymi (suchym powietrzem, mrozem oraz detergentami). Kosmetyk wpływa na opóźnienie procesów starzenia się skóry. Fitohormony zawarte w wyciągu z owsa działają pobudzająco na fibroblasty, przyspieszają syntezę kolagenu, dzięki czemu skóra starzeje się wolniej.

Kosmetyk został stworzony z myślą o skórze po okresie menopauzy. Krem przeznaczony jest do stosowania na noc. Działa przeciwko wiotczeniu skóry, uzupełnia lipidy, wygładza oraz ujędrnia. Sprawdzi się przede wszystkim w pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. W składzie znajduje się proksylan, ekstrakt z kasji, kwasy omega 3-6-9 z oleju z otrębów ryżowych oraz woda wulkaniczna.

Krem działa ujędrniająco, nawilża, wygładza zmarszczki i drobne linie oraz zmniejsza widoczność przebarwień. Produkt chroni skórę przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego, wykazuje działanie odmładzające i hamujące procesy starzenia się skóry. W składzie kremu zastosowano cholesterol, filtry UV, wiciokrzew (Lonicera Caprifolium Flower Extract, Lonicera Japonica Flower Extract, Honeysuckle), witaminę A (akseroftol, Retinyl Palmitate) oraz witaminę E (tokoferol).

Produkt przywraca komfort i równowagę skóry, koryguje oznaki starzenia hormonalnego, w szczególności w okresie menopauzy. Działa nawilżająco, odżywczo, poprawia gęstość i jędrność. Lekka konsystencja nie obciąża cery. W składzie znajdują się biopeptydy, ekstrakt z kakaowca oraz wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy.

Produkt przeznaczony dla skóry, która potrzebuje ujędrnienia i odmłodzenia. Krem zawiera peptydy biomimetyczne, czynniki wzrostu pochodzenia roślinnego (HGH, GM-CSF, EGF, TGF-β2 i TIMP 2), komórki macierzyste pozyskane z jabłoni domowej oraz wyciąg z wąkroty azjatyckiej, które stymulują procesy odnowy, ujędrniają, napinają i wygładzają skórę. Dodatek kompleksu antyoksydacyjnego pomaga zachować młody wygląd na dłużej.

Najlepsze kremy w okresie menopauzy:

  1. Sesderma Hidraderm Hyal
    krem do twarzy
    Cena od 134,99 zł Cena regularna 185,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Vichy Neovadiol Po Menopauzie
    krem do twarzy na noc
    Cena od 122,99 zł Cena regularna 214,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Dr Irena Eris Clinic Way Dermokrem 2°
    krem do twarzy na dzień
    Cena od 94,99 zł Cena regularna 135,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Sesderma Factor G Renew
    krem do twarzy
    Cena od 225,99 zł Cena regularna 239,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Nowicka D.: Skóra w okresie menopauzy, [w:] Dermatologia Geriatryczna, A. Kaszuba, J. Szepietowski, Z. Adamski (red.), wyd. I, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2016, s. 488-489.

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/zmiany-w-wygladzie-i-pielegnacja-skory-w-okresie-menopauzy,20772 

Wojnowska D., Juszkiewicz-Borowiec M., Chodorowska G., Wpływ menopauzy na starzenie się skóry, [w:] Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 3: 149–156.

Następny wpis
Wystartowały Dni LifeStyle! Oto 10 okazji, których nie możesz przegapić Czytaj więcej