kremy niekomedogenne

Kremy niekomedogenne - ranking 5 kremów, które nie zapychają cery

Po nałożeniu niektórych kremów na naszej twarzy pojawiają się zaskórniki lub pryszcze. To znak, że krem „zapchał skórę” i jest komedogenny. Jak zatem znaleźć krem, który jest niekomedogenny i nie spowoduje wysypu krostek po przebudzeniu? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Emilia Błaszczak.

Komedogenność to tendencja składnika lub produktu kosmetycznego do blokowania ujść gruczołów łojowych - tzw. „porów”. Kosmetyk, który będzie miał w składzie substancje komedogenne, łączy się z obumarłymi komórkami naskórka, łojem i bakteriami. Powstała mieszanina gromadzi się i zalega w porach skórnych. W efekcie powstają zaskórniki, grudki, krostki.

Skala komedogenności

Skala komedogenności odnosi się do czystej substancji. Działanie komedogenne surowca można zmniejszyć, np. dodając go jako jeden ze składników kosmetyku. Ulega wtedy rozcieńczeniu i ma mniejszy potencjał zapychający.

Opracowana przez naukowców lista ponad 200 substancji mieści się w skali od 0 do 5. Wartość 0 mają substancje, które są obojętne dla skóry, a wartość 5 - takie, które są niewskazane do stosowania. 

Jakie składniki zostały uznane za komedogenne?

Jeśli Twoja skóra jest mieszana, tłusta, skłonna do trądziku, zapoznaj się z poniższą listą substancji komedogennych. Są to oleje naturalne, oleje, woski, rośliny i ekstrakty, witaminy, proteiny i enzymy, antyoksydanty, minerały, zagęszczacze i emulgatory, kwasy tłuszczowe i ich pochodne, alkohole, estry, substancje zapachowe, lanolina i jej pochodne, sterole, rozpuszczalniki, kolory i pigmenty czy konserwanty. A co dokładniej?

  • Parafina
  • Lanolina
  • Gliceryna
  • Olej kokosowy
  • Olej z kiełków pszenicy
  • Olej z nasion bawełny
  • Olej z awokado
  • Olej ze słodkich migdałów
  • Olej brzoskwiniowy
  • Olej z pestek moreli
  • Oliwa z oliwek
  • Olej kukurydziany
  • Olej sojowy
  • Olej palmowy
  • Masło kakaowe
  • Masło shea
  • Ekstrakt z alg morskich

WSKAZÓWKA

To, że dany składnik jest komedogenny nie oznacza, że będzie komedogenny w gotowym kosmetyku. Wszystko zależy od rodzaju Twojej skóry, jej mikrobiomu jak i całej formuły gotowego kosmetyku. To, że dana substancja ma potencjał komedogenny nie oznacza, że kosmetyk Cię zapcha.

Niekomedogenne kremy - TOP 5 

Aby uniknąć powstawania zmian zapalnych i zaskórników warto poszukać kremu niekomedogennego do pielęgnacji skóry, która ma tendencje do zapychania. Jakie polecamy? 

Krem o zaawansowanej formule stworzonej specjalnie dla skóry tłustej, która została zniszczona działaniem silnych kosmetyków wysuszających i usuwających nadmiar sebum. Stworzony dla cery podrażnionej, posiada lekką konsystencję, która szybko się wchłania, by działać aktywnie już od pierwszego zastosowania. Kosmetyk zawiera Ceramid 5, by nie tylko nawilżać i koić cerę, ale również regenerować ją od wewnątrz i wspierać odbudowę jej płaszcza hydrolipidowego. Nie pozostawia tłustej warstwy na skórze, świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji cery

Emulsja do twarzy firmy Avène łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i przegrzanie skóry dorosłych po powierzchniowych zabiegach dermatologicznych. Zawiera zmikronizowany Sukralfat, unikalny składnik ułatwiający regenerację naskórka. Połączenie siarczanu miedzi i siarczanu cynku zmniejsza ryzyko proliferacji (namnażania i rozwoju) bakterii. Woda termalna Avène zawarta w Emulsji Cicalfate koi i łagodzi podrażnienia skóry. Z łatwością rozprowadza się na skórze, emulsja staje się przezroczysta podczas aplikacji. Jest bardzo dobrze tolerowana. Regeneruje, wygładza i nawilża skórę.

Cleanance Hydra krem łagodzący działa na skórę kojąco, nawilżająco i odżywczo. Jego formułę opracowano specjalnie dla skóry przesuszonej i podrażnionej farmakologiczną kuracją przeciwtrądzikową. Zawarty w produkcie bisabolol łagodzi zaczerwienienia. Woda termalna Avène koi i łagodzi podrażnienia. Nawilżające i odżywcze składniki odbudowują naruszony film hydrolipidowy. Krem nawilża, ale nie obciąża skóry. 

Krem do codziennej pielęgnacji skóry nadwrażliwej, podatnej na alergię, z tendencją do odwodnienia i przesuszenia. Krem długotrwale nawilża, wygładza oraz przywraca skórze miękkość i elastyczność. Wyselekcjonowane substancje nawilżająco-odżywcze (Glucam®, ekstrakt z trawy azjatyckiej Centella Asiatica) wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry. Skutecznie chronią przed odwodnieniem oraz przesuszeniem naskórka w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zawarte filtry UV chronią skórę przed fotostarzeniem.

 

Aktywny kompleks składników do walki z niedoskonałościami skóry trądzikowej, na której pojawiają się częste i trudne do usunięcia zmiany oraz przebarwienia. Krem Effaclar Duo [+] to innowacyjna formuła w linii La Roche-Posay, która działa już od pierwszej aplikacji, aby odblokować zatkane pory, a także zmniejszać widoczność defektów. Krem posiada także właściwości antybakteryjne, by hamować rozwój źródeł niedoskonałości. Bez dodatku parabenu, jest odpowiedni również dla cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Krem o lekkiej konsystencji, nie pozostawia tłustej warstwy na skórze.

Niekomedogenne kremy polecane przez eksperta:

  1. Avène Cleanance Hydra
    krem do twarzy
    Cena od 64,99 zł Cena regularna 113,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Pharmaceris A Vita-Sensilium
    krem do twarzy
    Cena od 50,99 zł Cena regularna 65,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/substancje-komedogenne-czyli-co-zapycha-w-kosmetykach,16795 

Następny wpis
Ulubione perfumy gwiazd - poznaj zapachy, których używają gwiazdy Czytaj więcej