Leczenie to proces przewlekły i nawrotowy. Przede wszystkim najważniejsze jest znalezienie i możliwie wyeliminowanie przyczyny zaostrzających się stanów zapalnych. Łojotokowe zapalenie skóry głowy często wymaga dużego poświęcenia i zaangażowania w odpowiednią pielęgnację, suplementację czy też dietę, ponieważ niezwykle trudno jest doprowadzić do całkowitej remisji.
Mówiąc o pielęgnacji ŁZS pierwszym elementem przyczyniającym się do zmniejszenia świądu, redukcji złuszczenia i stanu zapalnego jest miejscowe leczenie za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków.
Podobnie jak podczas leczenia łupieżu, w leczeniu łojotkowego zapalenia skóry głowy stosuje się środki o działaniu:
- keratolitycznym np. mocznik, kwas salicylowy, azelainowy;
- cytostatycznym np. disiarczek selenu, piroktolamina, dziegieć;
- przeciwgrzybiczym np. klimbazol, klotrimazol, flutrimazol;
- renatłuszczającym, regenerującym np. pantenol, wyciąg z amli, lukrecji.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy oprócz działań złuszczających i przeciwgrzybiczych powinno opierać się na regeneracji i renatłuszczaniu bariery ochronnej naskórka. Jest to bardzo ważny element w pielęgnacji tego schorzenia, dlatego że stosując tylko preparaty skierowane na drożdżaki Malassezia, skóra nie będzie miała szansy na całkowitą regenerację (ze względu na różnicę w składach kosmoceutyków - keratolitycznych a regenerujących).
W pielęgnacji łojotokowego zapalenia skóry głowy warto więc sięgnąć po dermokosmetyki, które w swoich składach nie będą zawierały chociażby substancji zapachowych, które mogą mieć drażniący wpływ na skórę. W problemach z tak intensywnym łuszczeniem się skóry sprawdzą się poniższe produkty:
Hipoalergiczna formuła przywracająca odpowiednie pH skóry – 5,5. W składzie znajdziemy kwas salicylowy o działaniu złuszczającym, przeciwgrzybiczy pirokton olaminy oraz nawilżającą glicerynę. Aby dokładnie oczyścić skalp - szampon po spienieniu należy pozostawić do 5 minut, natomiast jeśli chcemy by miał mocniejsze działanie oczyszczające do 10 minut. Szampon daje rewelacyjne efekty i naprawdę poprawia stan skóry głowy.
Produkt ten odpowiada za dokładne oczyszczenie skóry głowy. Receptura zawiera oczyszczony dziegieć brzozowy, mocznik, glicerynę, ichtiol jasny czy też wyciąg z wierzby. Skład ten będzie ograniczał produkcję łoju, wykazując przy tym działanie nawilżające i zmniejszające świąd.
Szampon odpowiedni do regeneracji bariery naskórkowej, nawilżenia, a także ukojenia. Sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej i nadreaktywnej. Regeneruje barierę naskórkową, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH oraz mikrobiomu. D-Panthenol oraz Polidocanol będą wykazywać działanie łagodzące uporczywy świąd i podrażnienia.
Produkt ten przywraca skórze fizjologiczną równowagę tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia podrażnień. W składzie znaleźć można przeciwgrzybiczy Pirokton Olaminy oraz Wyciąg z Nasion Lnu, który sprawdza się w terapii skór wrażliwych, ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień.
Produkt ten bardzo dobrze radzi sobie z objawami typowymi dla ŁZS takimi jak: świąd, podrażnienia czy zalegająca łuska. Dodatkowo przywraca odpowiednią równowagę mikrobiomu skóry.
W składzie Vichy Dercos DS główną rolę odgrywa bisobobol pochodzenia roślinnego o kojących właściwościach oraz dwusiarczek selenu, którego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi (zapobiega nawrotom do 6 tygodni).