Łojotokowe zapalnie skóry głowy

Jak leczyć łojotokowe zapalnie skóry głowy? [RADY EKSPERTA]

Łojotokowe zapalenie skóry może pojawiać się na całym ciele, ale najczęściej objawia się na skórze głowy. Jak sobie z nim radzić? Podpowiada ekspert Super-Pharm, trycholog Paulina Hanusz.

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to przewlekła, nawracająca choroba zapalna, która dotyka coraz więcej osób (około 3% występowania wśród dorosłej populacji). Cechuje ją przewlekły stan zapalny oraz nadmierne złuszczanie naskórka, który na skórze głowy tworzy charakterystyczne tłuste łuski. 

Tu opisujemy ŁZS na twarzy, natomiast w tym artykule skupimy się na łojotokowym zapaleniu skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy - przyczyny 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy najczęściej dotyka młode osoby, ale tak naprawdę może wystąpić w każdej grupie wiekowej. Obraz kliniczny tego schorzenia jest bardzo podobny jak przy łupieżu tłustym – nadmierna proliferacja, czyli patologiczny proces złuszczania naskórka, pojawiające się stany zapalne często z towarzyszącym świądem. Objawy te mogą się nasilać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak:

 • wzmożona aktywność gruczołów łojowych;
 • rola grzybów z rodzaju Malassezia;
 • zaburzenia emocjonalne i silny stres;
 • zaburzenia hormonalne (wzmożona produkcja androgenów);
 • zmęczenie, zbyt mała ilość snu;
 • czynniki immunologiczne (obniżona odporność);
 • czynniki środowiskowe (zanieczyszczenia środowiska);
 • nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry głowy;
 • niewłaściwie dobrana dieta/ dieta niedoborowa.

Czynnik infekcyjny Malassezia w etiopatogenezie zmian skórnych od dawna jest tematem wielu dyskusji w literaturze „czy faktycznie jest sprawcą całego zajścia”. Nie mniej jednak istnieje zależność pomiędzy wzmożoną kolonizacją drożdżaka przy nasileniu stanu zapalnego skóry, a w momentach nawrotu - rekolonizacją.

A dlaczego się tak dzieje…?

Wszystko jest zależne od - pracy gruczołów łojowych: 

 • czy intensywnie pracują;
 • jak duża ilość łoju jest produkowana;
 • jaki jest jego skład. 

Dodatkowo bardzo duże znaczenie pełni bariera ochronna skóry i fakt czy nie jest w żaden sposób narażona przez czynniki sprawcze. Gdy są tak dogodne warunki (duża ilość łoju, zaburzona bariera naskórkowa) mamy do czynienia z kolonizacją grzybów Malassezia, które z czasem stają się dominującym gatunkiem. Grzyby te wytwarzają szkodliwe metabolity, a te z kolei przenikając przez wadliwą barierę przyczyniają się do powstania reakcji zapalnej dając kliniczny obraz ŁZS. 

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy         

Objawy ŁZS to przede wszystkim:

 • zmiany o charakterze rumieniowym, złuszczającym się - pokryte „żółtawą” łuską;
 • tendencja pojawiających się zmian do kolistego kształtu. Jest to związane z przyspieszoną wręcz patologiczną proliferacją naskórka (zamiast 28 dni proces ten może skrócić się do 7-10);
 • świąd skóry głowy, który nasila się pod wpływem potu;
 • następstwem stanu zapalnego są nadżerki i uszkodzenia mechaniczne, z pojawiającym się surowiczym wysiękiem;

CZY WIESZ, ŻE...

ŁZS nie ogranicza się tylko do tworzącej się łuski i stanów zapalnych, pojawiających się często w obrębie owłosionej okolicy głowy. Konsekwencją takiego stanu skóry może być również nadmierna utrata włosów!

Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Leczenie to proces przewlekły i nawrotowy. Przede wszystkim najważniejsze jest znalezienie i możliwie wyeliminowanie przyczyny zaostrzających się stanów zapalnych. Łojotokowe zapalenie skóry głowy często wymaga dużego poświęcenia i zaangażowania w odpowiednią pielęgnację, suplementację czy też dietę, ponieważ niezwykle trudno jest doprowadzić do całkowitej remisji.

Mówiąc o pielęgnacji ŁZS pierwszym elementem przyczyniającym się do zmniejszenia świądu, redukcji złuszczenia i stanu zapalnego jest miejscowe leczenie za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków.

Podobnie jak podczas leczenia łupieżu, w leczeniu łojotkowego zapalenia skóry głowy stosuje się środki o działaniu:

 • keratolitycznym np. mocznik, kwas salicylowy, azelainowy;
 • cytostatycznym np. disiarczek selenu, piroktolamina, dziegieć;
 • przeciwgrzybiczym np. klimbazol, klotrimazol, flutrimazol;
 • renatłuszczającym, regenerującym np. pantenol, wyciąg z amli, lukrecji.

Co na łojotokowe zapalenie skóry głowy - polecane kosmetyki

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy oprócz działań złuszczających i przeciwgrzybiczych powinno opierać się na regeneracji i renatłuszczaniu bariery ochronnej naskórka. Jest to bardzo ważny element w pielęgnacji tego schorzenia, dlatego że stosując tylko preparaty skierowane na drożdżaki Malassezia, skóra nie będzie miała szansy na całkowitą regenerację (ze względu na różnicę w składach kosmoceutyków - keratolitycznych a regenerujących). 

W pielęgnacji łojotokowego zapalenia skóry głowy warto więc sięgnąć po dermokosmetyki, które w swoich składach nie będą zawierały chociażby substancji zapachowych, które mogą mieć drażniący wpływ na skórę. W problemach z tak intensywnym łuszczeniem się skóry sprawdzą się poniższe produkty:

Hipoalergiczna formuła przywracająca odpowiednie pH skóry – 5,5. W składzie znajdziemy kwas salicylowy o działaniu złuszczającym, przeciwgrzybiczy pirokton olaminy oraz nawilżającą glicerynę. Aby dokładnie oczyścić skalp - szampon po spienieniu należy pozostawić do 5 minut, natomiast jeśli chcemy by miał mocniejsze działanie oczyszczające do 10 minut. Szampon daje rewelacyjne efekty i naprawdę poprawia stan skóry głowy. 

Produkt ten odpowiada za dokładne oczyszczenie skóry głowy. Receptura zawiera oczyszczony dziegieć brzozowy, mocznik, glicerynę, ichtiol jasny czy też wyciąg z wierzby. Skład ten będzie ograniczał produkcję łoju, wykazując przy tym działanie nawilżające i zmniejszające świąd.

Szampon odpowiedni do regeneracji bariery naskórkowej, nawilżenia, a także ukojenia. Sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej i nadreaktywnej. Regeneruje barierę naskórkową, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH oraz mikrobiomu. D-Panthenol oraz Polidocanol będą wykazywać działanie łagodzące uporczywy świąd i podrażnienia.

Produkt ten przywraca skórze fizjologiczną równowagę tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia podrażnień. W składzie znaleźć można przeciwgrzybiczy Pirokton Olaminy oraz Wyciąg z Nasion Lnu, który sprawdza się w terapii skór wrażliwych, ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień.

Produkt ten bardzo dobrze radzi sobie z objawami typowymi dla ŁZS takimi jak: świąd, podrażnienia czy zalegająca łuska. Dodatkowo przywraca odpowiednią równowagę mikrobiomu skóry.
W składzie Vichy Dercos DS główną rolę odgrywa bisobobol pochodzenia roślinnego o kojących właściwościach oraz dwusiarczek selenu, którego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi (zapobiega nawrotom do 6 tygodni).

Dermokosmetyki na ŁZSG polecane przez trychologa:

 1. Vichy Dercos K
  szampon przeciwłupieżowy
  Cena od 64,99 zł Cena regularna 103,99 zł
  Najniższa cena:  64.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Dermedic Capilarte Kojący
  szampon do włosów
  Cena od 34,99 zł Cena regularna 49,99 zł
  Najniższa cena:  34.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Pharmaceris H-Sensitonin
  szampon do włosów
  Cena od 32,99 zł Cena regularna 52,99 zł
  Najniższa cena:  32.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 4. Vichy Dercos Sensitive Przeciwłupieżowy
  szampon przeciwłupieżowy
  Cena od 69,99 zł Cena regularna 95,99 zł
  Najniższa cena:  67.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Paulina Hanusz - kosmetolog-trycholog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy.

 

 

Źródła:

Buczek A., Wcisło-Dziadecka D., Sierant K., Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Post N Med, s. 49-54.
Brzezińska-Wcisło L., Choroby włosów i skóry owłosionej, Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2015, s. 223-228.

Następny wpis
Piękna cera w pięciu krokach. Co trzeba wiedzieć o piramidzie zdrowej skóry? Czytaj więcej