łupież tłusty

Łupież tłusty - jak się go pozbyć? Poznaj sposoby polecane przez trychologa

Łupież tłusty to krępująca przypadłość, która występuje równie często u obu płci. Charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem naskórka z często towarzyszącym łojotokiem. Dodatkowo może pojawić się świąd oraz podrażnienie skóry, a w okresie jesienno-zimowym może dojść do zaostrzenia stanów zapalnych. Co może pomóc w przypadku pojawienia się pierwszych objawów? Podpowiada ekspert Super-Pharm, trycholog – Paulina Hanusz.

Wyróżniamy różne rodzaje łupieżu, a każdy z nich jest tak samo uciążliwy. Do najpopularniejszych należą łupież suchy oraz tłusty. Dziś pod lupę bierzemy drugi z nich. 

Łupież tłusty - charakterystyka

Łupież tłusty przebiega w sposób odmienny od suchego. Występuje nadmierne złuszczanie naskórka, natomiast dodatkowo mamy do czynienia ze wzmożoną produkcją łoju. Łój ten oblepia martwy naskórek, dając tym samym mocno przytwierdzoną łuskę do skóry głowy, która jest trudna do usunięcia. Ponadto łój tworzy idealne warunki dla drożdżaków – środowisko beztlenowe, co przyczynia się do kolonizacji grzybów Malassezia.

Objawy łupieżu tłustego

Jak wygląda łupież tłusty? Rozpoznasz go po następujących objawach:

 • tłusta łuska koloru żółtego mocno przytwierdzona do podłoża, bardzo często z tendencją do tworzenia strupów i wysięków;
 • towarzyszący stan zapalny i zaczerwienienie;
 • tłusta skóra głowy;
 • silny i uporczywy świąd;
 • wypadanie włosów.

Najczęstsze lokalizacje łupieżu tłustego to głównie miejsca z dużą ilością gruczołów łojowych, a przede wszystkim linia czoła oraz szczyt głowy.

CZY WIESZ, ŻE...

Łupież tłusty często występuje wspólnie z łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS)? 

Łupież tłusty - przyczyny powstawania 

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się łupieżu tłustego jest obecność grzybów drożdżakopodobnych typu Malassezia na skórze głowy. Grzyb ten stanowi naturalną florę fizjologiczną człowieka, a jego lokalizacją są miejsca występowania gruczołów łojowych. 

Przy niezaburzonych warunkach fizjologicznych grzyby takie jak Malassezia furfur bytują na owłosionej skórze głowy i nie wpływają na nią negatywnie. Sytuacja zmienia się jednak w zależności od warunków. Przykład? Wysoka temperatura i wilgoć – w tym momencie mamy idealne środowisko do rozrastania i kolonizowania się drożdżaków. Zwiększona ich ilość oznacza wzrost substancji, które są produktem ich rozpadu, a to z kolei daje większe ryzyko pojawienia się stanów zapalnych.

U osób z łupieżem tłustym zaobserwowano gwałtowne wzrastanie liczby kolonii grzybów Malassezia z 45% do 80% mikroflory skóry głowy. 

Do pozostałych przyczyn powstawnia łupieżu tłustego zaliczamy:

 • zaburzenia immunologiczne (obniżona odporność);
 • stres fizyczny i emocjonalny (zaburzenia systemu nerwowego);
 • zaburzenia hormonalne;
 • nieodpowiednia dieta;
 • zaburzenia bariery naskórkowej;
 • mocne preparaty myjące.

Dodatkowo na pojawienie się łupieżu tłustego mogą mieć wpływ czynniki takie jak:

 • nadużywanie alkoholu;
 • nadpotliwość;
 • zbyt częste używanie szamponów przeciwłupieżowych.

Szampon na łupież tłusty - jaki wybrać?

Odpowiednie preparaty w przypadku łupieżu tłustego, to takie które będą działały wielokierunkowo: 

 • keratolitycznie np. mocznik, kwas salicylowy, azelainowy;
 • cytostatycznie np. disiarczek selenu, piroktolamina, dziegieć;
 • przeciwgrzybiczo np. klimbazol, klotrimazol, flutrimazol;
 • renatłuszczająco, regenerująco np. pantenol, wyciąg z amli, lukrecji.

Dermokosmetyki, a w szczególności szampony polecane przy łupieżu tłustym to:

Produkt zmniejsza ryzyko nawrotów, ale także pomaga w przywróceniu równowagi skóry głowy. Po zastosowaniu tego szamponu można zaobserwować mniejszy świąd, zaczerwienienie i złuszczanie. Zawartość 1% siarczku selenu działa silnie przeciwgrzybiczo. Nie jest to produkt drogi, a naprawdę skuteczny w walce z łupieżem.

 

To szampon przeciwłupieżowy dedykowany włosom normalnym i przetłuszczającym się. Produkt ten bardzo dobrze radzi sobie z objawami typowymi dla ŁZS takimi jak: świąd, podrażnienia czy zalegająca łuska. Dodatkowo przywraca odpowiednią równowagę mikrobiomu skóry. W składzie Vichy Dercos DS główną rolę odgrywa Dwusiarczek Selenu, którego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi (zapobiega nawrotom do 6 tygodni).

 1. Vichy Dercos Przeciwłupieżowy
  szampon do włosów z łupieżem tłustym
  Cena od 64,99 zł Cena regularna 104,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To świetny szampon przeciwłupieżowy do włosów tłustych. Obok Pirytionianu Cynku 1%, substancji o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym, szampon został wzbogacony o ekstrakty z brzozy, rozmarynu, rumianku i pokrzywy, substancji o działaniu przeciwłojotokowym i przeciwłupieżowym. Kompleks ziołowy pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi biologicznej skóry.

Genialny szampon z dziegciem, który odpowiada za dokładne oczyszczenie skóry głowy. Receptura zawiera Oczyszczony Dziegieć Brzozowy, Mocznik, Glicerynę, Ichtiol Jasny czy też Wyciąg z Wierzby. Skład ten będzie ograniczał produkcję łoju, wykazując przy tym działanie nawilżające i zmniejszające świąd

Emulsja może być stosowana zarówno przy łupieżu tłustym,  jak i łojotokowym zapaleniu skory. W składzie znajdziemy Klimbazol o działaniu przeciwłojotokowym oraz przeciwłupieżowym, a także Oktopiroks – substancja hamująca wzrost grzybów Malassezia furfur oraz Pirytonian Cynku o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.

Jak pozbyć się łupieżu tłustego?

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby na dobre pozbyć się łupieżu tłustego? Oto siedem ważnych zasad, o których należy pamiętać:

 • Nie rób zbyt dużych przerw pomiędzy myciami – myj skórę głowy tak często jak tego potrzebuje. Utrzymanie odpowiedniej higieny przy dermatozach takich jak łupież jest niezwykle ważne!
 • Szampony powinny być dobrane odpowiednio do typu łupieżu/skóry głowy (najlepiej żeby przy doborze pomógł specjalista). Produkty, które w swoim składzie będą miały tylko delikatne detergenty mogą pogorszyć sytuację.
 • Nie zapominaj o peelingu skóry głowy! Regularne złuszczanie martwego naskórka będzie wykazywać działanie: przeciwświądowe, przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe.
 • Nie myj skóry głowy gorącą wodą - takie działanie będzie osłabiało barierę hydrolipidową naskórka, co w efekcie może przyczynić się do podrażnień skóry i kolonizacji mikroorganizmów.
 • Nie zasypiaj z mokrymi włosami - a także nie trzymaj zbyt długo ręcznika na głowie. Wilgoć i ciepło to idealne „laboratorium” dla drożdżaków i bakteri, a to przepis na pojawienie się nowych stanów zapalnych.
 • Ogranicz środki do stylizacji włosów - stosowane pianki i lakiery będą osadzały się na skórze głowy, które przy nieodpowiednim myciu doprowadzą do podrażnień skóry.
 • Zadbaj o dietę - przy problemach takich jak łupież tłusty należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż witamin (z grupy. B), minerałów (np. cynk) czy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Autor

Paulina Hanusz - kosmetolog-trycholog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy.

 

 

Źródła:

Brzezińska-Wcisło L., Choroby włosów i skóry owłosionej, Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2015, s. 215-222.

Następny wpis
Pryszcze na czole - jak się ich pozbyć? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej