Łupież tłusty - przyczyny powstawania
Jedną z głównych przyczyn pojawienia się łupieżu tłustego jest obecność grzybów drożdżakopodobnych typu Malassezia na skórze głowy. Grzyb ten stanowi naturalną florę fizjologiczną człowieka, a jego lokalizacją są miejsca występowania gruczołów łojowych.
Przy niezaburzonych warunkach fizjologicznych grzyby takie jak Malassezia furfur bytują na owłosionej skórze głowy i nie wpływają na nią negatywnie. Sytuacja zmienia się jednak w zależności od warunków. Przykład? Wysoka temperatura i wilgoć – w tym momencie mamy idealne środowisko do rozrastania i kolonizowania się drożdżaków. Zwiększona ich ilość oznacza wzrost substancji, które są produktem ich rozpadu, a to z kolei daje większe ryzyko pojawienia się stanów zapalnych.
U osób z łupieżem tłustym zaobserwowano gwałtowne wzrastanie liczby kolonii grzybów Malassezia z 45% do 80% mikroflory skóry głowy.
Do pozostałych przyczyn powstawnia łupieżu tłustego zaliczamy:
- zaburzenia immunologiczne (obniżona odporność);
- stres fizyczny i emocjonalny (zaburzenia systemu nerwowego);
- zaburzenia hormonalne;
- nieodpowiednia dieta;
- zaburzenia bariery naskórkowej;
- mocne preparaty myjące.
Dodatkowo na pojawienie się łupieżu tłustego mogą mieć wpływ czynniki takie jak:
- nadużywanie alkoholu;
- nadpotliwość;
- zbyt częste używanie szamponów przeciwłupieżowych.
Szampon na łupież tłusty - jaki wybrać?
Odpowiednie preparaty w przypadku łupieżu tłustego, to takie które będą działały wielokierunkowo:
- keratolitycznie np. mocznik, kwas salicylowy, azelainowy;
- cytostatycznie np. disiarczek selenu, piroktolamina, dziegieć;
- przeciwgrzybiczo np. klimbazol, klotrimazol, flutrimazol;
- renatłuszczająco, regenerująco np. pantenol, wyciąg z amli, lukrecji.
Dermokosmetyki, a w szczególności szampony polecane przy łupieżu tłustym to:
Produkt zmniejsza ryzyko nawrotów, ale także pomaga w przywróceniu równowagi skóry głowy. Po zastosowaniu tego szamponu można zaobserwować mniejszy świąd, zaczerwienienie i złuszczanie. Zawartość 1% siarczku selenu działa silnie przeciwgrzybiczo. Nie jest to produkt drogi, a naprawdę skuteczny w walce z łupieżem.
To szampon przeciwłupieżowy dedykowany włosom normalnym i przetłuszczającym się. Produkt ten bardzo dobrze radzi sobie z objawami typowymi dla ŁZS takimi jak: świąd, podrażnienia czy zalegająca łuska. Dodatkowo przywraca odpowiednią równowagę mikrobiomu skóry. W składzie Vichy Dercos DS główną rolę odgrywa Dwusiarczek Selenu, którego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi (zapobiega nawrotom do 6 tygodni).
To świetny szampon przeciwłupieżowy do włosów tłustych. Obok Pirytionianu Cynku 1%, substancji o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym, szampon został wzbogacony o ekstrakty z brzozy, rozmarynu, rumianku i pokrzywy, substancji o działaniu przeciwłojotokowym i przeciwłupieżowym. Kompleks ziołowy pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi biologicznej skóry.
Genialny szampon z dziegciem, który odpowiada za dokładne oczyszczenie skóry głowy. Receptura zawiera Oczyszczony Dziegieć Brzozowy, Mocznik, Glicerynę, Ichtiol Jasny czy też Wyciąg z Wierzby. Skład ten będzie ograniczał produkcję łoju, wykazując przy tym działanie nawilżające i zmniejszające świąd
Emulsja może być stosowana zarówno przy łupieżu tłustym, jak i łojotokowym zapaleniu skory. W składzie znajdziemy Klimbazol o działaniu przeciwłojotokowym oraz przeciwłupieżowym, a także Oktopiroks – substancja hamująca wzrost grzybów Malassezia furfur oraz Pirytonian Cynku o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.
Jak pozbyć się łupieżu tłustego?
Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby na dobre pozbyć się łupieżu tłustego? Oto siedem ważnych zasad, o których należy pamiętać:
- Nie rób zbyt dużych przerw pomiędzy myciami – myj skórę głowy tak często jak tego potrzebuje. Utrzymanie odpowiedniej higieny przy dermatozach takich jak łupież jest niezwykle ważne!
- Szampony powinny być dobrane odpowiednio do typu łupieżu/skóry głowy (najlepiej żeby przy doborze pomógł specjalista). Produkty, które w swoim składzie będą miały tylko delikatne detergenty mogą pogorszyć sytuację.
- Nie zapominaj o peelingu skóry głowy! Regularne złuszczanie martwego naskórka będzie wykazywać działanie: przeciwświądowe, przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe.
- Nie myj skóry głowy gorącą wodą - takie działanie będzie osłabiało barierę hydrolipidową naskórka, co w efekcie może przyczynić się do podrażnień skóry i kolonizacji mikroorganizmów.
- Nie zasypiaj z mokrymi włosami - a także nie trzymaj zbyt długo ręcznika na głowie. Wilgoć i ciepło to idealne „laboratorium” dla drożdżaków i bakteri, a to przepis na pojawienie się nowych stanów zapalnych.
- Ogranicz środki do stylizacji włosów - stosowane pianki i lakiery będą osadzały się na skórze głowy, które przy nieodpowiednim myciu doprowadzą do podrażnień skóry.
- Zadbaj o dietę - przy problemach takich jak łupież tłusty należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż witamin (z grupy. B), minerałów (np. cynk) czy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).