blizny po trądziku

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Jak skutecznie pozbyć się blizn potrądzikowych? Niestety nie jest to łatwe zadanie i wymaga dużej wytrwałości. Konieczne jest połączenie wizyt w gabinecie kosmetologicznym oraz regularne używanie odpowiednich kosmetyków. Temat blizn po trądziku przybliża ekspert Super-pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk. 

Blizna (cicatrix) jest zmianą skórną, która powstaje w wyniku gojenia się rany. Zastępuje ubytek skóry, która uległa uszkodzeniu wskutek urazu lub choroby - m.in trądziku. Blizna jest tkanką łączną z dużą ilością włókien kolagenowych, jednak nie posiadających właściwości tkanki pierwotnej - nie posiada gruczołów, mieszków włosowych ani komórek barwnikowych. Najczęstszym problemem są blizny potrądzikowe, przez które skóra na twarzy nie jest gładka. Co prawda nie da się ich całkowicie pozbyć, ale można w dużym stopniu zmniejszyć ich widoczność.

Blizny potrądzikowe - jak powstają?

Blizny potrądzikowe (zanikowe) powstają w wskutek toczącego się stanu zapalnego w obrębie jednostki włosowo-łojowej. Występują, gdy tkanka łączna włóknista podczas gojenia zmian trądzikowych nie wypełnia całego ubytku tkanki, a dno blizny leży poniżej powierzchni skóry i ma wyraźnie wykształcone brzegi.

Blizny potrądzikowe mogą powstawać wskutek drapania i wyciskania zmian trądzikowych, w każdym okresie zaawansowania trądziku oraz przy wszystkich jego odmianach - warto więc się tego wystrzegać. Intensywność blizn zależy od nasilenia choroby i od czasu rozpoczęcia leczenia przeciwtrądzikowego.

Blizny potrądzikowe można podzielić na:

 • Zagłębione poniżej powierzchni skóry (ice-pick, boxcar, rolling)
 • Wyniesione ponad powierzchnię skóry
 • Odbarwieniowe

Co na blizny po trądziku?

Nie ma jednego sposobu, który rozwiąże problem blizn potrądzikowych. Możemy jednak stosować substancje aktywne, które wpływają na stopniową redukcję blizn. Często występują one postaci kremów, maści i żeli. Warto zwrócić uwagę na następujące kosmetyki:

 • Żele silikonowe
 • Żele z heparyną, alantoiną i wyciągiem z cebuli
 • Kremy z masą perłową
 • Preparaty ze śluzem ślimaka (zawiera alantoinę, escynę, kolagen)
 • Kremy z wyciągiem z wąkroty azjatyckiej
 • Retinoidy

Zabiegi na blizny po trądziku

Blizn potrądzikowych nie da się całkowicie usunąć, ale można znacznie zredukować ich widoczność. Zabiegi w gabinecie kosmetologicznym dają nam możliwość sprawienia, by blizny wyglądały estetycznie i jak najbardziej przypominały kolorem i strukturą zdrową tkankę. Jakie zabiegi można wykonywać w celu redukcji blizn po trądziku?

 • Peelingi chemiczne - z kwasem glikolowym 70%, TCA 20-35%
 • Mikrodermabrazja
 • RF mikroigłowa
 • Karboksyterapia
 • Laseroterapia - np. laser frakcyjny CO2
 • Mezoterapia mikroigłowa, Dermapen
 • Osocze bogatopłytkowe

Oprócz zabiegów bardziej inwazyjnych wymienionych powyżej, możemy stosować również zabiegi pielęgnacyjne - natłuszczające i nawilżające (zabiegi z wykorzystaniem czynników wzrostu, maski kolagenowe, sonoforeza, infuzja tlenowa), terapię światłem LED, biostymulację laserową LLLT oraz masaż (np. masaż podciśnieniowy w endermologii).

Krem na blizny potrądzikowe

Walka z bliznami potrądzikowymi wymaga od nas czasu - pamiętajmy, że skóra musi mieć czas na przebudowę. Pamiętaj, że najlepiej jest łączyć różne metody (multiterapia) w celu niwelowania blizn oraz stosować wspomagającą pielęgnację domową. Na blizy po trądziku warto stosować poniższe kremy:

 • Cicaplast Baume B5

  Regenerujący krem do twarzy i ciała, wzbogacony madekasozydem, kojącym pantenolem, kompleksem minerałów oraz nawilżającą gliceryną i masłem Karite, działa aktywnie już od pierwszej aplikacji, by wygładzać skórę, nawilżyć i odżywić ją także od środka.

 • Bepanthen Sensiderm

  Łagodzi, regeneruje, wycisza świąd i zaczerwienienie występujące podczas gojenia skóry w przebiegu tworzenia blizn potrądzikowych. Zawiera lipidy i dekspantenol, oliwę z oliwek, ceramid 3, sól sodową PCA, skwalen. Niedrogi kosmetyk, który działa rewelacyjnie. 

 • Avene Cicalfate

  Krem przyspieszający gojenie z wąkrotą azjatycką, wodą termalną Avene, substancjami ograniczającymi namnażanie bakterii - siarczanem miedzi i cynku. Każda osoba borykająca się z problemem blizn po trądziku powinna go wypróbować. 

 • Bioderma Pigmentbio

  Skórę z przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi warto leczyć stosując kremy z kwasami nakładane na noc. Krem Bioderma Pigmentbio posiada m.in. kwas glikolowy, który złuszcza martwy naskórek i pobudza skórę do odbudowy. Regularne stosowanie sprawi, że blizny staną się płytsze, jaśniejsze i ujednolicone.

 • Bioderma Cicabio SPF50+

  Pamiętaj o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej jeśli zmagasz się z bliznami potrądzikowymi i masz tendencję do ich powstawania! Krem Cicabio SPF50+ przyspiesza naprawę uszkodzonej skóry. Połączenie składników takich jak resveratrol, siarczan miedzi, Centella Asiatica (wąkrota azjatycka) umożliwiają odbudowę naskórka. Bardzo wysoka ochrona SPF 50+ ogranicza ryzyko wystąpienia przebarwień pozapalnych. Ten krem stosuj tylko na dzień. 

Kremy na blizny po trądziku polecane przez kosmetologa:

 1. Bepanthen Sensiderm
  krem do ciała
  Cena od 24,09 zł Cena regularna 31,99 zł
 2. Bioderma Pigmentbio Night Renewer
  krem do twarzy na noc
  Cena od 115,99 zł Cena regularna 144,99 zł
 3. Bioderma Cicabio SPF50+
  krem z filtrem
  Cena od 60,79 zł Cena regularna 75,99 zł

Autor

 

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 203-214.

Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe - mechanizm powstawania i diagnostyka” Kosmetologia Estetyczna 4/2018/vol. 7, s. 407-412.

Następny wpis
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy - na czym polega i jakie daje efekty? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej