Trądzik jest uciążliwą dolegliwością, która objawia się w wieku nastoletnim, ale również nie oszczędza niektórych dorosłych. Jest to przypadłość wpływająca nie tylko na estetykę, lecz także na poczucie własnej wartości. Dodatkowo bywa zwyczajnie bolesna i powodująca spory dyskomfort. Na szczęście nie stanowi sytuacji bez wyjścia, a w dzisiejszych czasach środki do walki z trądzikiem dostępne są na wyciągnięcie ręki.
Trądzik pospolity należy do grupy chorób przewlekłych. Choć widoczny jest między innymi jako zmiany skórne, jego przyczyny zwykle są znacznie głębsze. Dokładniej rzecz ujmując, jest chorobą aparatu włosowo-łojowego. Acne vulgaris, bo tak brzmi jej łacińska nazwa, objawia się przede wszystkim poprzez występowanie zaskórników o bardzo różnym charakterze. Najczęściej poszkodowane są twarz i plecy, czyli miejsca najbardziej „łojotokowe”. Trądzik pospolity może jednak występować dosłownie wszędzie i przybierać bardzo różne formy: otwarte i zamknięte, płytsze i głębsze, większe i mniejsze.
Trądzik nie jest chorobą infekcyjną ani zakaźną. Z całą pewnością jednak może mieć podłoże genetyczne. Poza tendencjami dziedzicznymi, przyczyn występowania tej dolegliwości jest wiele: od reakcji zapalnej i immunologicznej, kolonizacje bakteryjne określonych obszarów, po zwiększoną produkcję łoju. Ten ostatni czynnik zależny jest od gospodarki hormonalnej, dlatego też wiele osób z zaburzeniami na tym tle (np. nadmierna produkcja androgenów) uskarża się na zmiany trądzikowe. Tu dochodzimy do sedna. Statystycznie trądzik pospolity jest chorobą wieku nastoletniego, gdyż właśnie wtedy organizm przeżywa największą hormonalną batalię. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie dojrzałe osoby mogą zapomnieć o problemie.
Wyróżniamy sześć zasadniczych faz przebiegu tworzenia się zaognionych punktów.
Faza 1:
Trądzik przede wszystkim wynika z nieprawidłowej współpracy gruczołów łojowych i mieszków. Zmiany hormonalne powodują nadprodukcję sebum, przez co skóra staje się bardziej tłusta.
Faza 2:
Na skutek, wyżej wspomnianej, wzmożonej produkcji sebum, górna warstwa skóry staje się grubsza i bardziej lepka.
Faza 3:
Lepka mieszanka sebum i komórek zamyka mieszki. W ten sposób powstają zaskórniki lub mikrocysty (głębsze formy podskórne).
Faza 4:
Następuje namnożenie beztlenowej bakterii Propionibacterium acnes, która czuje się perfekcyjnie w zablokowanych porach, tworząc stany zapalne.
Faza 5:
Zwykle organizm jest silny i sam daje sobie radę z mnóstwem problemów. Niestety, dzieje się to czasem bardzo wolno (od kilku dni, do kilku tygodni). Następuje produkcja makrofagów, które „naprawiają” zainfekowane miejsca.
Faza 6:
To etap gojenia się problematycznego miejsca i odzyskania pełnej kontroli.
Gdyby chcieć wymienić najczęstsze powody powstawania trądziku, z pewnością, należy spojrzeć na temat w szerokim ujęciu. Hormony to jedno, ale istnieje cały zespół czynników, które mogą zaogniać procesy, ale mogą też je spowalniać i łagodzić. W dużym skrócie można wziąć pod uwagę następujące przyczyny, które mogą się ze sobą łączyć:
- Wzmożona produkcja sebum spowodowane zaburzoną gospodarką hormonalną.
- Namnażanie bakterii na tle sprzyjających ku temu warunków higienicznych, wśród których można wymienić: zanieczyszczenia środowiska, błędy w pielęgnacji skóry, długotrwały stres, nieodpowiednią dietę (nadmiar nabiału, produkty przetworzone, zbyt mała ilość wody).
- Okres dojrzewania, gdy trądzik pospolity jest jeszcze kwalifikowany jako trądzik młodzieńczy.
- Brak odpowiednich mikro i makroelementów w organizmie.
Niezależnie od tego, czy nasze problemy z trądzikiem mogą być opanowane wyłącznie przy pomocy dostępnych bez recepty i bez interwencji lekarskiej środków, czy jesteśmy w trakcie lub po leczeniu i chcemy podtrzymać efekt, istotna będzie przede wszystkim właściwa pielęgnacja cery trądzikowej. Powinniśmy używać odpowiednich środków przeznaczonych do cery problematycznej, trądzikowej, zgodnie z ich przeznaczeniem i wskazówkami lekarza, jeśli takie otrzymaliśmy.
Istotny jest dobór produktów pielęgnacyjnych. Doskonale nadają się do tego celu dermokosmetyki, czyli specjalistyczne kosmetyki, które wspomagają leczenie choroby.