Jak słońce działa na naszą skórę i dlaczego warto chronić ją przed promieniami UV?

Oddziaływanie promieniowania UV na skórę

Promienie słoneczne mają ogromny i pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu – między innymi na układ kostny, odpornościowy czy nerwowy. Niestety, są jednak szkodliwe dla naszej skóry.

Negatywne skutki oddziaływania promieni UV to nie tylko rumień, nazywany poparzeniem słonecznym, który zdarza się przed wszystkim latem i w czasie wakacji, ale także poważniejsze i długofalowe efekty, takie jak:

 • Fotostarzenie skóry,
 • Powstawanie przebarwień na skórze,
 • Ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.

Podstawą ochrony skóry jest zrozumienie działania promieniowania UV i odpowiednia ochrona.

Jakie są rodzaje promieni słonecznych i jak działają na skórę?

Wyróżniamy trzy rodzaje promieni słonecznych o rożnych długościach fal, a przez to odmiennym działaniu na skórę:

 • Promieniowanie UVC, które pochłaniane jest przez powłokę ozonową i nie ma istotnego wpływu na ludzki organizm i skórę. To promieniowanie ma długość fal 200-280 nm.
 • Promieniowanie UVB, które stanowi 5% wszystkich promieni UV docierających do Ziemi (fale o długości 280-320 nm)
 • Promieniowanie UVA, które stanowi aż 95% wszystkich promieni UV docierających do Ziemi. Ze względu na długość fal UVA dzielimy na: UVA krótkie (320-340 nm), długie UVA (340-380 nm) i ultradługie UVA (380-400 nm). Fale ultradługie, które wnikają najgłębiej w skórę, stanowią aż 30% wszystkich promieni UVA.

Promienie UVA oddziałują na skórę niezależnie od pory roku, przenikają przez chmury i szyby. Nie tylko przyspieszają fotostarzenie się skóry i powstawanie przebarwień na skórze, ale, jak zauważa dr Padlewska, mogą powodować również:

 • Stres oksydacyjny,
 • Zmianę DNA komórek skóry,
 • Uszkodzenie naczyń włosowatych skóry.

RADA EKSPERTA

Obecnie dobre filtry przeciwsłoneczne chronią zarówno przed UVB, jak i UVA, ponieważ oba rodzaje promieniowania są groźne dla skóry. Promieniowanie UVB odpowiada za oparzenia słoneczne i pobudza melanocyty do produkcji barwnika – melaniny. Powstawanie opalenizny jest reakcją obronną skóry, ponieważ melanina pochłania część promieni słonecznych

- tłumaczy dr n. med. Kamila Padlewska, specjalista dermatolog.

Jak chronić skórę przed promieniami UV?

Jeśli zależy ci na jak najdłuższym zachowaniu dobrej kondycji i zdrowia skóry, bez przebarwień*, jędrnej, świetlistej i jak najdłużej młodzieńczej, warto pomyśleć o stosowaniu codziennej fotoprotekcji. Zwieńczeniem porannej pielęgnacji powinien być w tym przypadku krem z wysokim współczynnikiem SPF, oraz o szerokim spektrum ochrony (przed UVA, w tym promieniami ultradługimi, a także światłem niebieskim emitowanym przez ekrany cyfrowe). Promienie UVA oddziałują na skórę codziennie, przez cały rok, bez względu na pogodę, dlatego zabezpieczać przed nimi trzeba się każdego dnia i w każdym sezonie.

Ochronę przed poparzeniem słonecznym, tzw. rumieniem, na wakacjach letnich zapewnią regularnie aplikowane produkty z wysokim SPF (Sun Protection Factor). Latem słońca najlepiej unikać, gdy jest zbyt mocne – pomiędzy godziną 11 a 15. Ochronę twarzy przez promieniami UVB wspomoże także czapka z daszkiem czy kapelusz z rondem oraz przebywanie w cieniu.

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?

Filtry przeciwsłoneczne dzielą się na dwa główne typy*:

 • Filtry chemiczne, pochłaniają promienie UV i zmieniają je w ciepło. W ich składzie znajdują się cząsteczki oksybenzonu lub metoksycynamonianu.
 • Filtry mineralne, nazywane także filtrami fizycznymi, tworzą na skórze film, który odbija promienie UV. W ich składzie znajdują się tlenek tytanu lub tlenek cynku.

Ochronę przez poparzeniem słonecznym promieniami UVB ułatwia wskaźnik określający wysokość SPF. SPF czyli Sun Protection Factor wskazuje ilość promieniowania, które jest „zatrzymywane” przez filtr i określa, o ile dłużej (teoretycznie) można pozostać na słońcu zanim wystąpi rumień. Są różne stopnie ochrony SPF - przyjmuje się, że:

 • SPF pomiędzy 6 a 10 oznacza niską ochronę przeciwsłoneczną,
 • SPF pomiędzy 15 a 25 – ochronę średnią,
 • SPF między 30 a 50 – wysoką, oraz bardzo wysoką w przypadku SPF 50+. 

By fotoprotekcja była kompleksowa, oprócz wysokiego SPF potrzebna jest także ochrona przed promieniami UVA. Produkty, które ją zapewniają mają oznaczenia: UVA-PE, PPD, UVA-PF, IPD lub pochodzące z koreańskiego systemu PA, PA+, PA++ oraz PA+++ (im więcej plusów tym wyższa ochrona). Logo UVA w kółku daje pewność, że poziom ochrony przed UVA jest zgodny z zaleceniami Komisji Europejskiej.

RADA EKSPERTA

Kiedyś wysokie filtry wiązały się z pozostawianiem śladów i lepką formułą. Obecnie dostępne są preparaty niepowodujące efektu maski, a preparaty przeciwsłoneczne mają różną konsystencję. U osób z suchą skórą sprawdzą się te, które są bardziej kremowe, a osoby z tłustą skórą wybiorą te matujące.

Na rynku europejskim najwyższym wskaźnikiem, jaki można znaleźć jest wskaźnik 50+, który wskazuje, że preparat chroni w 98%. Obecnie nie ma preparatów, które chroniłyby w 100%. Tak więc na opakowaniu kosmetyków nie powinny znajdować się takie sformułowania jak „blokada przeciwsłoneczna” lub „całkowita ochrona”.

- dodaje dr n. med. Kamila Padlewska, specjalista dermatolog.

Jak ochronić się przed ultradługimi falami UVA?

Promienie UVA, a zwłaszcza fale utradługie, które stanowią 30% promieniowania UV, działają na skórę najgłębiej. Jak można ochronić się przed fotostarzeniem, ryzykiem zachorowania na nowotwory skóry czy tworzeniem się przebarwień spowodowanych promieniowaniem UV? Odpowiedź to: codzienna, skuteczna i kompleksowa fotoprotekcja. Najnowszym efektem wieloletnich badań naukowców z laboratoriów La Roche-Posay jest innowacyjny filtr - Mexoryl 400*, który zapewnia ochronę przed UVB i UVA, w tym przed najniebezpieczniejszymi ultrakrótkimi falami UVA. Jest to najskuteczniejszy filtr UV oferujący tak kompleksową ochronę.

Mexoryl 400 można znaleźć w trzech nowych produktach marki La Roche-Posay z linii ANTHELIOS UVMUNE 400. Są to:

 • Niewidoczny Fluid SPF50+. Jest to lekki, niewidoczny na skórze fluid. Zapewnia bardzo wysoką ochronę i sprawdza się jako codzienna fotoprotekcja oraz baza pod makijaż przez cały rok. Jest bardzo odporny na wodę, pot i ścieranie, dlatego doskonale sprawdza się również jako ochronny produkt na plaży.
 • Fluid Barwiący SPF50+. To lekki, niewyczuwalny na skórze fluid, który dodatkowo, ujednolica koloryt skóry dzięki zawartym w formule pigmentom (zabarwieniu). Zapewnia bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UV i jest odporny na wodę i ścieranie.
 • Krem Nawilżający SPF50+ ma aksamitną, lekką konsystencję. Nawilża skórę aż do 24H. Ultra bezpieczna formuła pozwala stosować krem w okolicy oczu. 

Produkty ANTHELIOS UVMUNE 400 z filtrem Mexoryl 400 odpowiednie są dla wszystkich rodzajów skóry i fototypów, także dla skóry wrażliwej. Produkty te zapewniają bardzo wysoką ochronę przed promieniami UV, w tym ultradługimi falami promieni UVA.

 1. La Roche-Posay Anthelios UV Mune SPF50+
  fluid ochronny do twarzy
  Cena od 60,99 zł Normalna cena 87,99 zł
 2. La Roche-Posay Anthelios UV Mune SPF50+
  krem ochronny z filtrem
  Cena od 52,49 zł Normalna cena 74,99 zł
 3. La Roche-Posay Anthelios XL SPF50+
  krem ochronny z filtrem
  Cena od 60,99 zł Normalna cena 95,99 zł
 4. La Roche-Posay Anthelios SPF50
  krem ochronny z filtrem
  Cena od 73,49 zł Normalna cena 104,99 zł
 5. La Roche-Posay Anthelios Oil Correct SPF50+
  krem ochronny z filtrem
  Cena od 69,99 zł Normalna cena 99,99 zł
 6. La Roche-Posay Anthelios Pigment Correct SPF50+
  krem koloryzujący z filtrem do twarzy
  Cena od 69,99 zł Normalna cena 99,99 zł
 7. La Roche-Posay Anthelios SPF50+
  spray do opalania
  Cena od 66,49 zł Normalna cena 94,99 zł
 8. La Roche-Posay Anthelios SPF30
  mleczko do opalania
  Cena od 61,59 zł Normalna cena 87,99 zł
  Ocena:
  0%
  (0)

Źródła:

*"Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka", Ebisz M., Brokowska M., Hygeia Public Health 2015
* „Działanie promieniowania ultrafioletowego – aktualna wiedza w aspekcie dermatologicznym i alergologicznym", Błaszczyk A., Karolewska-Szalbierz J., Jenerowicz D., Czarnecka-Operacz M., Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology, 2015
*„Połączenie filtrów naturalnych i sztucznych jako najlepsze źródło ochrony przeciwsłonecznej w preparatach kosmetycznych", Smyk P., Smyk E., Hołyńska-Iwan I., Olszewska-Słonina D., dlibra.utp.edu.pl
* “Mexoryl: Broad-Spectrum Ultraviolet a Photoprotection", Guenther L., Lynde C.W., Zip C., Journal of Cutaneous Medicine and Surgery

Udostępnij
Następny wpis Jakie kwasy można stosować latem, a których nie wolno? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej