odwodniona skóra twarzy

Odwodniona skóra twarzy - jaki krem zapewni jej nawilżenie?

Skóra odwodniona to przejściowy stan skóry, a nie jej typ. Do stanu odwodnienia możemy doprowadzić w skutek nieumiejętnej pielęgnacji lub zaniedbania potrzeb naszego organizmu czy stosowania różnego rodzaju używek. Co zrobić, aby odwodnionej skórze przywrócić nawilżenie? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

Skórą odwodnioną może być każda skóra. Ta przypadłość może dotknąć zarówno posiadaczki i posiadaczy skóry tłustej, trądzikowej, mieszanej czy suchej. Należy sobie zdać sprawę z tego, że odwodnienie skóry wynika zazwyczaj z nieprawidłowości w naszej diecie i stylu życia, a konkretniej z zaburzenia gospodarki wodnej.

Dlaczego skóra jest odwodniona?

Do odwodnienia skóry może dojść z różnych przyczyn. Najczęściej skóra jest odwodniona w wyniku:

  • niedostatecznego spożywania płynów,
  • używania zbyt dużej ilości soli,
  • picia alkoholu, palenia papierosów i stosowania innych używek,
  • diety ubogiej w warzywa i owoce a bogatej w tłuszcze i cukier.

Skórę można odwodnić także doprowadzając do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, który hamuje ucieczkę wody z naskórka. Do takiej sytuacji możemy doprowadzić na przykład poprzez stosowanie zbyt intensywnych preparatów złuszczających lub używanie drażniących kosmetyków np. produktów ze zbyt wysokim stężeniem niacynamidu.

Jak rozpoznać odwodnioną skórę? 

Do charakterystycznych objawów przy skórze odwodnionej należą:

  • ogólne lub miejscowe uczucie ściągnięcia skóry,
  • uczucie napięcia i dyskomfortu,
  • szorstkość skóry,
  • czasami może dochodzić do łuszczenia,
  • po uciśnięciu/ zebraniu fałdu w okolicy odwodnionej skóra bardzo powoli wraca do pierwotnego kształtu,
  • utrata elastyczności.

Skóra sucha a odwodniona - różnice

Skóra sucha to najczęściej wrodzony problem lub nabyty w wyniku złożenia się na siebie wielu czynników zewnętrznych (np. choroba czy menopauza). Skórze suchej brakuje nie tylko wody, ale także lipidów naskórka, które stanowią jej sporą część. Taka skóra często jest podatna na podrażnienia i zaczerwienienia, dodatkowo problem suchości dotyczy zazwyczaj całego ciała a nie tylko wybranego obszaru.

Skórę odwodnioną od suchej różni przede wszystkim pochodzenie - na posiadanie skóry suchej zazwyczaj nie mamy wpływu, ze względu na stany chorobowe czy naszą przysłowiową „urodę”. Natomiast odwodnienie skóry często pojawia się w wyniku naszych zaniedbań. Dodatkowo, sucha skóra jest uboga w lipidy skóry, które zapewniają jej szczelność, odwodniona skóra nie traci lipidów naskórkowych lub traci w ilości mniejszej niż skóra sucha.

Kolejną różnicą między tymi dwoma rodzajami skóry jest obszar występowania. Podczas gdy sucha skóra towarzyszy nam zazwyczaj na większości powierzchni ciała, tak odwodniony możemy mieć jeden obszar np. skórę twarzy po przebywaniu cały dzień w klimatyzowanym pomieszczeniu.

WSKAZÓWKA 

Zarówno w przypadku skóry suchej, jak i skóry odwodnionej warto zaopatrzyć się w krem o bogatej konsystencji, który zawiera lipidy naturalnie występujące w naszej skórze (szukaj produktów zawierających w INCI takie pozycje jak np. ceramide, caprylic/capric triglicerydy, cetearyl alcohol). Stosowanie takich preparatów zapewni skórze warstwę okluzyjną, która będzie zapobiegać utracie wody z naskórka co pozytywnie wpłynie zarówno na skórę odwodnioną jak i suchą.

Jak dbać o odwodnioną skórę?

W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zrezygnować z peelingów chemicznych. Naruszenie płaszcza hydrolipidowego (spowodowanego nieumiejętnym złuszczaniem naskórka) doprowadzi do dodatkowej utraty wody ze skóry a to zdecydowanie nasili nieprzyjemne objawy związane z odwodnieniem. Do pielęgnacji skóry odwodnionej trzeba podejść zarówno od zewnątrz, poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz od wewnątrz czyli od zmian w diecie i stylu życia.

Jeśli chodzi o kosmetyki, jakie powinny znaleźć się w planie pielęgnacyjnym przy skórze odwodnień to schemat powinien przedstawiać się następująco:

  • Delikatny produkt do mycia twarzy o fizjologicznym pH - niezbędna jest informacja na opakowaniu o pH neutralnym/fizjologicznym. W ten sposób nie będziemy wpływać na barierę hydrolipidową skóry co zapobiegnie dodatkowej utracie wody z naskórka czy podrażnieniom.
  • Serum o właściwościach nawadniających i odbudowujących skórę - takie serum powinno posiadać zarówno substancje higroskopijne (czyli te mające zdolność do wiązania wody w naskórku). Dzięki temu poziom uwodnienia skóry, wraz z upływem czasu stosowania produktu, będzie się zwiększał. Składniki regenerujące/ odbudowujące skórę będą pozytywnie wpływać na stan płaszcza hydrolipidowego, który odpowiada za utrzymanie wody w naskórku.
  • Emolientowe kremy o bogatej konsystencji - emolienty będą tworzyć na skórze warstwę okluzyjną, która będzie hamowała utratę wody z naskórka, co pozwoli substancjom higroskopijnym, zawartym w nałożonym wcześniej serum, zawiązać maksymalną ilość wody. Dodatkowo, emolienty wykazują działanie kojące i redukujące podrażnienia.
  • Krem z filtrem - to obowiązkowy element każdej kosmetyczki, ale w przypadku skór odwodnionych ma on tu szczególne znaczenie. Promieniowanie UV z którym mamy styczność na codzień rozszerza naczynia krwionośne skóry a co za tym idzie, zwiększa się temperatura ciała. Podwyższona temperatura podnosi poziom parowania wody przez skórę i w ten sposób zwiększamy poziom jej odwodnienia.

Delikatne kosmetyki do cery odwodnionej:

  1. La Roche-Posay Hyalu B5
    serum do twarzy
    Cena od 166,99 zł Cena regularna 229,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. CeraVe Nawilżająca Emulsja
    emulsja do twarzy i ciała
    Cena od 47,99 zł Cena regularna 74,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Pharmaceris A Puri-Sensilium
    pianka do mycia twarzy
    Cena od 35,99 zł Cena regularna 48,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. SVR B3 Essence Hydra
    esencja do twarzy
    Cena od 58,99 zł Cena regularna 149,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  5. Tołpa Dermo Face Hydrativ
    płyn micelarny
    Cena od 23,99 zł Cena regularna 38,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Kremy do skóry odwodnionej - TOP 5 najlepszych 

Przy skórze odwodnionej najlepiej jest być zachowawczym i stosować kremy oznaczone jako nawilżające lub regenerujące. Świetnie sprawdzą się tutaj dermokosmetyki, a w szczgólności poniższe produkty:

To produkt, który idealnie sprawdzi się w przypadku skór tłustych/trądzikowych z objawami odwodnienia (np. po stosowaniu zbyt mocnych preparatów z kwasami). Dzięki niskiemu stężeniu niacynamidu będzie można poczuć jego działanie bez zbędnych podrażnień, a glukonolakton podniesie poziom nawilżenia naskórka.

Dobry produkt dla osób, które borykają się z problemem częstych zanieczyszczeń skóry spowodowanymi kosmetykami. Ten krem będzie nie tylko chronił przed nadmierną utratą wody z naskórka, ale także nie spowoduje pojawiania się niedoskonałości

Krem bazuje na wodzie termalnej Avene, bogatej w wiele cennych minerałów. Dodatkowo sam produkt posiada substancje kojące podrażnienia, zaczerwienienia, a co najważniejsze - intensywnie nawilża i regeneruje skórę.

Kolejny preparat bazujący na wodzie termalnej, tym razem ze źródeł La Roche-Posay. Dzięki zawartości witaminy B5 (kwas pantotenowy) będzie koił i łagodził podrażnioną skórę, a masło Shea zapewni ochronę przed ucieczką wody z naskórka. 

Propozycja dla osób o skórach wrażliwych i suchych z natury. Bogata konsystencja i dermatologiczna formuła sprawiają, że ten krem szczególnie sprawdzi się przy skórach uszkodzonych, po zabiegach medycyny estetycznej czy kuracji izotretynoiną. Wspomoże lipidy naskórka, uszczelniając tym barierę hydrolipidową co przyniesie efekty w postaci zmniejszonej utraty wody ze skóry.

Kremy do skóry odwodnionej:

  1. Avène Cicalfate+
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 51,99 zł Cena regularna 96,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Avène Cleanance Hydra
    krem do twarzy
    Cena od 64,99 zł Cena regularna 113,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. La Roche-Posay Toleriane Sensitive Riche
    krem do twarzy
    Cena od 59,99 zł Cena regularna 87,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Pharmaceris A Corneo-Sensilium
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 51,99 zł Cena regularna 65,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.

 

Źródła:

https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/364224.pdf 

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.2-2.pdf 

Peters H.P.E., Robben J.H., Deen P.M.T., Water in health and disease: new aspects of disturbances in water metabolism, N. J. Med. 2007; 65: 325–332. 

Następny wpis
Odżywki humektantowe do włosów - jak je stosować i jakie są najlepsze? Czytaj więcej