suche dłonie zimą

Na ratunek suchym dłoniom. Oto 5 najlepszych kosmetyków nawilżających do rąk na zimę [WYBÓR EKSPERTA]

W czasie zimy problem suchych dłoni dotyczy większości z nas. Czasami dłonie są tak suche, że... aż bolą. Po jakie kosmetyki sięgać, aby przynieść dłoniom upragnione ukojenie? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska.

Skóra na naszych dłoniach codziennie narażona jest na wiele uszkodzeń np. w czasie wykonywania obowiązków domowych czy pracy, nie pomagają jej również częste mycie oraz dezynfekcja. Zimą dodatkowo wpływają na nią niskie temperatury oraz chłodny wiatr. Takie warunki negatywnie odbijają się na skórze dłoni oraz uszkadzają jej barierę ochronną. Jak zatem zregenerować skórę dłoni i zapewnić jej ukojenie?

Sucha dłoni zimą - co robić?

Kiedy dojdzie do uszkodzenia dłoni najlepiej ograniczyć kontakt skóry ze szkodliwą chemią (podczas mycia naczyń, sprzątania, prania). Obowiązki domowe można wykonywać w jednorazowych rękawiczkach ochronnych. Dodatkowo, ręce należy kremować po każdym umyciu, a wychodząc na zewnątrz ubierać zimowe rękawiczki, aby osłonić skórę od działania czynników zewnętrznych.

W przypadku bardzo suchych dłoni, zwłaszcza kiedy skóra jest popękana, należy zrezygnować z tradycyjnych mydeł o zasadowym pH i sięgnąć po lepiej tolerowane produkty. Sprawdzą się różnego rodzaju emulsje, które oprócz właściwości myjących, silnie regenerują oraz wzmacniają barierę ochronną skóry, np. emulsja do mycia CeraVe.

Jak pielęgnować suchą skórę dłoni?

Ze względu na swoją specyficzną budowę, niewielką ilość gruczołów łojowych, płaszcz hydrolipidowy skóry dłoni nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed TEWL (transepidermalną utratą wody). Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować pielęgnacji tej części ciała i dostarczać skórze składników o działaniu odżywczym i nawilżającym. Zimą najlepiej wybierać kosmetyki o bardziej gęstej i treściwej konsystencji, w składzie których znajdziemy m.in.:

  • Ceramidy,
  • Witaminę E,
  • Glicerynę,
  • Skwalan,
  • Pantenol,
  • Allantoinę,
  • Woski oraz oleje (np. wosk pszczeli, olej jojoba),
  • Kwas hialuronowy,
  • Wąkrotę azjatycką,
  • Fosfolipidy. 
RADA EKSPERTA
 
W okresie zimowym, kiedy skóra na dłoniach jest w gorszej kondycji, pomocne będą zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Takie rozwiązanie pomoże poprawić nawilżenie oraz odżywienie dłoni. Warto postawić na zabiegi, które dzięki działaniu różnych technologii, dostarczają substancje aktywne w głąb skóry, np. infuzja tlenowa. Kiedy mamy problem z suchymi dłońmi sprawdzą się również regularne zabiegi z użyciem parafiny, która tworzy naturalną powłokę ochronną (zatrzymuje wilgoć), zmiękcza i regeneruje skórę. Ale zabieg to nie wszystko, na co dzień ZAWSZE należy używać odpowiedniego kremu.

Najlepsze kosmetyki nawilżające do suchych dłoni

Rynek kosmetyków do pielęgnacji skóry dłoni jest bardzo duży. Wybierając odpowiedni produkt, należy zwrócić uwagę na skład. Lepiej ograniczyć kosmetyki zawierające kompozycje zapachowe. Takie substancje mogłyby dodatkowo zaszkodzić uszkodzonej skórze dłoni. Poniżej przedstawiamy 5 najlepszych produktów polecanych przez naszego eksperta:

Krem przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji bardzo suchej skóry dłoni, która potrzebuje dogłębnego nawilżenia oraz intensywnej regeneracji. Produkt odbudowuje uszkodzoną barierę ochronną skóry, odżywia, łagodzi podrażnienia, przynosi ulgę oraz koi. Niedługi skład oparty jest na substancjach regenerujących m.in.: gliceryna, niacynamid, masło Shea. Krem tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która zapobiega ucieczce wody z naskórka. Bogata konsystencja szybko się wchłania, bez pozostawienia tłustego i klejącego się filmu na skórze.

  1. La Roche-Posay Cicaplast Mains
    krem do rąk
    Cena od 41,99 zł Cena regularna 63,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Krem posiada lekką konsystencję, która nie utrudnia jego aplikacji. Został stworzony z myślą o bardzo suchej oraz podrażnionej skórze. Jego głównym zadaniem jest odbudowa filmu ochronnego, odżywienie, regeneracja oraz łagodzenie podrażnień. W składzie znajduje się woda termalna, gliceryna, parafina (tworzy warstwę okluzyjną), wosk pszczeli, bisabolol.

  1. Avène Cold Cream
    krem do rąk
    Cena od 27,99 zł Cena regularna 42,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

W pielęgnacji dłoni sprawdzą się również maski, które można samodzielnie wykonywać w domu. Produkt marki Sunew Med+ polecany jest dla bardzo suchych i zniszczonych rąk. Maska wspomaga regenerację oraz odbudowę naskórka, intensywnie nawilża, wygładza i odżywia skórę. W składzie znajduje się m.in. gliceryna, oleje roślinne: z winogron, nasion Meadowfoam (piany łąkowej), jojoba, oliwa z oliwek, allantoina, cholesterol, ceramidy. Maskę, w zależności od potrzeb skóry, można wykonywać 1-2 razy w tygodniu. 

  1. SunewMed+ Olej Jojoba
    maska do dłoni
    Cena od 18,49 zł Cena regularna 22,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Krem przeznaczony dla skóry bardzo suchej, został opracowany we współpracy z dermatologami. Redukuje suchość, nawilża i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry. Skład oparty jest na działaniu ceramidów, kwasu hialuronowego oraz specjalnej technologii MVE (Multivesicular Emulsion Technology), która pozwala stabilnie w czasie uwalniać składniki aktywne zawarte w kosmetyku. Produkt odpowiedni dla dorosłych oraz dzieci od 3. roku życia. Nie zawiera substancji zapachowych. 

  1. CeraVe Regenerujący Krem do Rąk
    krem do rąk
    Cena od 30,99 zł Cena regularna 48,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Produkt regeneruje oraz chroni zniszczoną skórę dłoni przed agresywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego oraz substancjami chemicznymi. Krem koi, zmiękcza, a także odżywia. Wśród składników aktywnych znajdziemy fitoskwalany, glicerynę, parafinę, miód Manuka oraz wodę termalną.

  1. Uriage Bariéderm
    krem do rąk
    Cena od 29,99 zł Cena regularna 49,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom II, wydawnictwo PZWL, s. 254-257.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Jak oczyszczać skórę z AZS? Najlepsze łagodne produkty do codziennego mycia twarzy i ciała [WYBÓR EKSPERTA] Czytaj więcej