wąkrotka azjatycka w pielęgnacji

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach - właściwości i działanie [RADY EKSPERTA]

Wąkrotka azjatycka to roślina powszechnie wykorzystywana przede wszystkim w Chinach i Indiach ze względu na swoje właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne oraz przecwibakteryjne. Na dodatek pomaga w gojeniu ran i opóźnia proces strarzenia się skóry. Coraz częściej znajdziemy ją na liście składników kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie produkty z wąkrotką warto kupić i dla kogo będą najlepsze? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.

Wąkrota azjatycka (Centella asiatica) w skrócie CICA, jest jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w kosmetyce. Występuje w ciepłych rejonach o dużej wilgotności np. Australia, Chiny, Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa. Należy do roślin z rodziny selerowatych. Często występuje pod nazwami Gotu Kola lub trawa tygrysia. Swoją popularność zawdzięcza unikalnym składnikom o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym oraz regenerującym.

Wąkrotka azjatycka (CICA) w kosmetyce

Do składników aktywnych zawartych w wąkrotce zaliczamy: glikozydy (np. saponiny), kwasy triterpenowe ( np. kwas azjatykowy), flawonoidy (np. kemferol), kwasy fenolowe, fitosterole, polisacharydy, monosacharydy (fruktoza, sacharoza), aminokwasy (np. glicyna), karotenoidy, witamina B, witamina C oraz olejki eteryczne.

Ze względu na szerokie zastosowanie oraz liczne pozytywne właściwości, wąkrotka jest wykorzystywana w celach medycznych od tysięcy lat min. w  Indiach i Chinach. Znana jest również jako roślina długowieczności. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, wywiera pozytywny wpływ na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy oraz jest z powodzeniem stosowana w leczeniu dermatoz. 

W preparatach kosmetycznych wykorzystywana jest nadziemna część rośliny, która jest rozdrobniona i wysuszona. Najczęściej stosowane są sproszkowane ekstrakty wodne lub alkoholowe i pojedyncze związki np. kwas azjatykowy. 

Zastosowanie i właściwości kosmetyków z wąkrotką azjatycką

Jakie działanie wykazuje stosowana w produktach kosmetycznych? Przede wszystkim wykazuje pozytywny wpływ na proliferację (mnożenie) fibroblastów. Co to oznacza? Fibroblasty to komórki występujące w skórze właściwej, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny, a więc białek podporowych, które mają ogromne znaczenie dla wyglądu naszej skóry bo wpływają na sprężystość, elastyczność i jędrność.

Wąkrota stymuluje i przyśpiesza odnowę komórkową oraz przeciwdziała uszkodzeniom tkanek, przyśpieszając syntezę kolagenu i elastyny. Wpływa również na syntezę kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, przyczyniając się do zwiększenia zawartości wody w skórze. Działa przeciwzmarszczkowo poprzez wzrost jędrności i gęstości skóry. Wpływa pozytywnie na kondycję ścian naczyń krwionośnych, wpływając na poprawę mikrokrążenia, jest więc cenionym składnikiem aktywnym w pielęgnacji cery naczyniowej. Stymulując krążenie działa przeciwobrzękowo, co jest szczególnie istotne w pielęgnacji okolicy oczu. Jest silnym przeciwutleniaczem. Chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz promieniowaniem UV. Wpływa na adipocyty ( komórki tłuszczowe) aktywując procesy lipolizy, zmniejszając ich objętość. Poprzez zwiększenie syntezy kolagenu przyśpiesza gojenie się ran oraz działa łagodząco. Dodatkowo pobudza syntezę białek i lipidów działając silnie przeciwzapalnie.

Podsumowując wąkrota azjatycka ma działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  •  przeciwzmarszczkowe,
  • przeciwobrzękowe,
  • regeneracyjne,
  • nawilżające,
  • łagodzące,
  • antycellulitowe.
wąkrotka azjatycka infografika super-pharmwąkrotka azjatycka infografika super-pharm

Najlepsze kosmetyki z wąkrotką azjatycką

W jakich kosmetykach znajdziemy wąkrotę azjatycką? Ze względu na silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne z powodzeniem jest wykorzystywana w preparatach do cery mieszanej, tłustej oraz problematycznej. Świetnie się sprawdzi również w trakcie wysuszających kuracji przeciwtrądzikowych dla mocnego nawilżenia. Redukuje oznaki starzenia, dlatego wąkrota znalazła zastosowanie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Naturalnie zwiększa jędrność oraz gęstość skóry. Kosmetyki z CICA wyraźnie zmniejszają widoczność zmarszczek oraz wygładzają skórę. Niwelowanie obrzęków wykorzystywane jest również w kosmetykach do pielęgnacji okolicy oczu.

Najczęściej wąkrotka azjatycka występuje w składzie kremów do twarzy i balsamów do ciała. Jakie warto kupić? Polecamy przede wszystkim:

  • Bioderma Cicabio Creme - krem łagodząco-odbudowujący, który świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry podrażnionej (otarcia, zadrapania, przesuszenia) oraz po zabiegach dermatologicznych np. laserowych lub kosmetologicznych np. po peelingach chemicznych. Krem pobudza skórę do szybszej regeneracji. Siarczan miedzi oraz cynku działają przeciwbakteryjnie i zapobiegają infekcjom. Kwas hialuronowy zawarty w składzie nawilża i tworzy na powierzchni skóry ochronny film. Kosmetyk niweluje uczucie swędzenia/pieczenia.
  • Uriage Xemose - krem do twarzy o bogatych właściwościach nawilżających oraz ochronnych. Idealny dla skór suchych, odwodnionych i wrażliwych. Uzupełnia niedobory lipidów w skórze, wspomagając odbudowę jej naturalnej bariery. Delikatna kremowa formuła przynosi natychmiastowe uczucie komfortu. Krem zawiera wodę termalną, która koi i łagodzi skórę. Bezzapachowa i hipoalergiczna formuła.
  • La Roche-Posay Cicaplast B5- regenerujący balsam do ciała, twarzy oraz ust. Kosmetyk przeznaczony dla skór wrażliwych wymagających regeneracji. Oprócz wąkroty azjatyckiej w składzie znajdziemy miedź i cynk o działaniu przeciwbakteryjnym, łagodzący pantenol oraz glicerynę i masło Karite, które zapewnią odpowiedni stopień nawilżenia skóry. Po zastosowaniu nie delikatnie otula skórę bez tłustej warstwy. Zwalcza uczucie pieczenia, wynikające z podrażnienia skóry. Krem przeznaczony zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
  • SNP Prep Cicaronic Soothing - krem do twarzy o lekkiej konsystencji, w którego składzie znajdziemy nawilżające masło Shea i olej jojoba. Wąkrota azjatycka oraz kwas hialuronowy zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia a ceramidy wspomagają odbudowę bariery skórnej. Idealny dla skóry wrażliwej i mieszanej, które wymagają szybkiej regeneracji i ukojenia.
  • Quret Skin Barrier Ampoule Cica – ampułka zawiera ekstrakty z wąkroty azjatyckiej oraz madekasozyd. Po zastosowaniu skóra jest ukojona i nawilżona. Podrażnienia i zaczerwienia są zniwelowane. Lekka konsystencja szybko się wchłania i przynosi natychmiastową różnicę. Ampułka idealna dla skór naczyniowych, wrażliwych i wymagających regeneracji. Dla wzmocnienia efektu warto po zastosowaniu ampułki, nałożyć nawilżający krem.
  1. Bioderma Cicabio Creme
    krem do twarzy
    Cena od 50,99 zł Cena regularna 78,99 zł
  2. Uriage Xémose
    krem do twarzy
    Cena od 35,39 zł Cena regularna 58,99 zł

WSKAZÓWKA

Działanie przeciwobrzękowe wąkrotki azjatyckiejwykorzystywane jest w preparatach wyszczuplających na ciało oraz redukujących cellulit. Jeśli szukasz dobrego kosmetyku na cellulit wypatruj wąkrotki na liście składników.

Kosmetyki z wąkrotką azjatycką - do jakiej cery?

Dla jakiej skóry polecane są preparaty z CICA? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wyciągi z wąkroty azjatyckiej posiadają wielokierunkowe działanie na skórę i są polecane do każdego typu skóry. Jednak najbardziej z tym składnikiem polubią się skóry:

  • wymagające regeneracji np. po zabiegach medycyny estetycznej,
  • suche, odwodnione,
  • łuszczące się,
  • z szarym kolorytem,
  • z widocznymi oznakami starzenia,
  •  z rumieniem, rozszerzonymi naczynkami,
  • z trądzikiem pospolitym lub różowatym,
  • problematyczne.

Wąkrotka azjatycka to składnik szczególnie polecany dla cer naczyniowych oraz z trądzikiem różowatym, ze względu na swoje właściwości łagodzące oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Kosmetyki z CICA przyspieszają odnowę komórkową oraz przyśpiesza gojenie się ran, dlatego wąkrota jest w składzie wielu preparatów regeneracyjnych.

  1. Tołpa Dermo Face Sebio+ Cica
    krem do twarzy
    Cena od 27,59 zł Cena regularna 45,99 zł
  2. SVR Cicavit+ SPF50+
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 59,99 zł Cena regularna 93,99 zł
  3. Emolium Cica
    krem barierowy do twarzy i ciała
    Cena od 35,99 zł Cena regularna 55,99 zł
  4. Bioderma Cicabio SPF50+
    krem z filtrem
    Cena od 60,79 zł Cena regularna 75,99 zł
  5. Lierac Cica-Filler
    serum do twarzy
    Cena od 71,99 zł Cena regularna 229,99 zł

Autor

Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry. 

Źródła:

Spychalski G., Wąkrota azjatycka (Centella asiatica L.) – właściwości lecznicze, "Postępy fitoterapii", 2010, nr 2, s.101.

Karłowicz – Bodalska K., S. Centella asiatica (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu, "Postępy Fitoterapii", 2013, nr 4.

Następny wpis
Najlepsze balsamy nawilżające do bardzo suchej skóry [WYBÓR EKSPERTA] Czytaj więcej